nase en dravce2

nase en sovy2

Sledovanie dravcov pokračuje

Tlačová správa Bratislava, 2.7.2012

Od júna roku 2012 pokračuje sledovanie mláďat orlov kráľovských a hají červených v rámci projektu Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederösterreich Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko, ktoré začalo v roku 2011 označením jedného mláďaťa orla s menom Dano a hajou menom Hanka. Vďaka vyššiemu počtu mláďat sme mohli osadiť tento rok štyri vysielačky na nohu mladých orlov. Dve samice a dva samce budú sledované celý nasledujúci rok.

„Na hniezde na Záhorí dostali všetky 3 mláďatá malú vysielačku. Bohužiaľ, jedno z nich neskôr uhynulo. Zvyšné dve budeme môcť týmto spôsobom jednoduchšie kontrolovať, napríklad či sú v poriadku po búrkach a silnom vetre, pop. ich jednoduchšie dohľadávať v poraste, ak by potrebovali pomoc. Súrodencov sme pomenovali Dana a Dorota.“ doplnil Vladimír Nemček z Ochrany dravcov na Slovensku. Tretie mláďa pochádza z Malých Karpát, dostalo meno Oliver. „Oliver je jediné mláďa momentálne posledného páru hniezdiaceho v Malých Karpatoch. V Malých Karpatoch v minulosti hniezdilo až 6 párov orla kráľovského.“ povedal Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku. Posledné mláďa bolo označené pri Svätom Juri a dostalo meno Šarlota.

Rádiová telemetria nám pomôže chrániť mláďatá, kým sú na hniezde a v jeho blízkosti, najmä počas silného vetra, ktorý mláďatá často zhodí na zem. Neskôr, keď sa orly osamostatnia, umožní získať informácie o pohybe a krajine v ktorej sa budú zdržovať. Cieľom je zistiť oblasti, kde sa budú zdržovať, a analyzovať krajinné podmienky na týchto územiach. Zistené údaje budú zakomponované do ochranných opatrení, ktoré pomôžu orlom v budúcnosti. Rádiová telemetria je spolu s vyhlasovaním ochranných zón okolo hniezd dravcov, monitorovaním okolia hniezd pomocou fotopascí a ochranou hniezd pomocou oplôtkov jedným z najdôležitejších nástrojov na ochranu dravcov. „Orlov kráľovských na západnom Slovensku v posledných rokoch ubúda, zhoršuje sa i úspešnosť vyvedenia mláďat z hniezd. Nezanedbateľný vplyv majú na to nepriaznivé počasie, odstrel, otravy a rušenie na hniezdiskách. Predovšetkým posledné tri príčiny obmedzujú prežitie orlov v poľnohospodárskej krajine juho – západného Slovenska.“ pokračuje Jozef Chavko.

Ochrana populácie orla kráľovského a ostatných dravcov je dlhodobým cieľom Ochrany dravcov na Slovensku. Pomocou projektov a činnosti členov sa snaží zvrátiť pokles populácií a stabilizovať početnosť dravcov a sov na území Slovenska i prispieť k ochrane na medzinárodnom poli.

Ďalšie informácie poskytne:

Mgr. Vladimír Nemček, Ochrana dravcov na Slovensku, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 0910 971 960

Tlačové správy r.2012

Copyright © 2015. All Rights Reserved.