nase en dravce2

nase en sovy2

Tlačové správy r.2013

Zranené a choré dravce strávia Vianoce v novej voliére

Nova_voliera_Metod_MacekTlačová správa RPS, 20.12.2013.

Dravce, ktoré sa liečia po úrazoch v Záchrannej stanici Zázrivá neďaleko Národného parku Malá Fatra majú od leta 2013 k dispozícii novú veľkú voliéru. Voliéra, vďaka svojim rozmerom, umožňuje vykonávať kratšie lety a tým napomáha k aktívnej rehabilitácii vtákov. Zvyšuje sa tak šanca úspešného navrátenia vtákov do voľnej prírody.

Read more ...

Medzinárodná konferencia potvrdila negatívny trend populácie orla krikľavého

Snimka_obrazovky_2013-11-07_o_16.36.38Tlačová správa Bratislava 7. november 2013

V Rumunsku sa počas uplynulého víkendu uskutočnila Medzinárodná konferencia za účelom aktualizácie Európskeho akčného plánu pre orla krikľavého. V dňoch 31.10.-2.11. sa v hoteli Bâlea Cascadă v pohorí Făgăraș zišlo vyše 50 ornitológov zo šestnástich krajín vrátane odborníkov zo Slovenska.

Konferencia bola organizovaná v rámci projektu „Ochrana orla krikľavého v Rumunsku“, podporeného Európskou komisiou v rámci finančného nástroja LIFE+. Rovnomenný projekt LIFE „Ochrana orla krikľavého na Slovensku“ sa realizuje v súčasnosti aj u nás mimovládnou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou, a.s. a Východoslovenskou energetikou, a.s.

Read more ...

Pomocná ruka pre vzácne krídla

Snimka_obrazovky_2013-10-08_o_15.08.40

Správa CHKO

Dunajské luhy Korzo Bélu Bartóka 789/3, 929 01 Dunajská Streda

5
Snimka_obrazovky_2013-10-08_o_15.08.55

Ochrana dravcov na Slovensku

Kuklovská 5, 841 04 Bratislava, www.dravce.sk

Snimka_obrazovky_2013-10-08_o_15.09.08

Bratislavské regionálne ochranárske združenie

Godrova 3/b5, 811 06 Bratislava, www. broz.sk


Tlačová správa Bratislava, 6.10.2013

V priebehu 27.-28.9. sa spojením síl troch organizácii vykonala praktická ochrana pre jedného z najohrozenejších druhov na Slovensku – sokola červenonohého. Zásluhou aktivít mimovládnych organizácii BROZ (Bratislavské regionálne združenie)a RPS ako aj ŠOP boli vykonané opatrenie pre zachovania a prípadné zlepšenie hniezdnych podmienok jedného z posledných aktívnych hniezdisk spomínaného druhu dravca. V chránenom vtáčom území na západnom Slovensku sa podarilo vykonať niekoľko významných opatrení, ktoré sú predpokladom zahniezdenia tohto vzácneho druhu už v najbližšej budúcnosti. Pritom v rokoch 1995 – 2000 hniezdilo na celom Slovensku este približne 80 párov, dnes ostal už len jeden - posledný.

Read more ...

Najväčšia medzinárodná konferencia o ochrane orla kráľovského bude v Bratislave

bannerTSTlačová správa Bratislava 2. október 2013

Bratislava bude počas nasledujúcich dní centrom diania pre všetkých odborníkov, ktorí sa zaoberajú ochranou orla kráľovského. V dňoch 2.-5.10. sa totiž v hoteli Barónka uskutoční v poradí siedma Medzinárodná konferencia o ochrane orla kráľovského. V slovenskej metropole sa zíde vyše 40 ornitológov z deviatich krajín.

Konferenciu, ktorá sa po prvý raz koná na Slovensku, organizuje mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), v spolupráci s Českou spoločnosťou pre ornitológiu a Maďarskou spoločnosťou pre ornitológiu a ochranu prírody pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu.

Read more ...

Slovenskí farmári sa inšpirujú v Maďarsku

sk-logo

falcoproject logo

ok-life

logo_natura2000

Tlačová správa Bratislava, 24.9.2013

Maďarskí ornitológovia, v spolupráci s pracovníkmi národného parku Körös-Maros, organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku a Štátnou ochranou prírody (ŠOP SR), zorganizovali počas uplynulých dní pre slovenských farmárov špeciálne školenie. Jeho cieľom bolo predstaviť také spôsoby hospodárenia, ktoré sú priaznivé pre zachovanie biodiverzity v krajine a zároveň umožńujú dosiahnuť zisk.

Read more ...

Moravské kuviky cestovali do Skalice, posilnia ubúdajúcu záhorskú populáciu

TS_28_Moravske_kuviky_cestovali_do_Skalice_posilnia_ubudajucu_zahorsku_populaciu2Skalica, 12.9.2013

Moravské kuviky cestovali do Skalice, posilnia ubúdajúcu záhorskú populáciu

Štyri mláďatá kuvikov obyčajných, ktoré sa tento rok vyliahli chovnému páru v moravských Bartošoviciach putovali pred niekoľkými dňami do Skalice, kde posilnia miestnu populáciu. Tento druh sovy sa z nášho územia vytráca. Na Záhorí sa vyskytuje ešte na posledných lokalitách medzi Skalicou a Holíčom.

Read more ...

V Devínskej Novej Vsi zachránili život sokolovi

TS-RPS-2013-07-10detail_zachyteniaTlačová správa Bratislava, 10.7.2013

Pani Bakaová, obyvateľka bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, si z okna svojho bytu všimla, že na vedľajšom paneláku sa o konštrukciu antény zachytil sokol myšiar. Úbohý dravec bol o anténu zachytený pazúrmi a nebol schopný sa z tejto pasce dostať sám. Keďže osud sokola nebol pani Bakaovej ľahostajný, kontaktovala Jozefa Chavka z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorému sa podarilo sokola vyslobodiť a zabezpečiť mu veterinárnu starostlivosť.

Read more ...

Fotopasce strážia hniezda výrov

instalovana-fotopascaTlačová správa Bratislava, 04.06.2013

Hoci je výr skalný našou najväčšou sovou, ani jeho veľkosť, sila a obratnosť mu nezaručí úspešné vyhniezdenie. Hniezdo mu môžu zničiť krkavce, líšky, vylietané mláďatá môže ohroziť jastrab. Hniezdo môže zatopiť voda zo silných zrážok, alebo ho zničí zosun pôdy a skál. Tieto nebezpečenstvá ale do prírody patria a výr sa s nimi dokáže vyrovnať. Úlohou ornitológov je ochrániť našu najväčšiu sovu pred zlovôľou človeka.

Read more ...

Vyhynie na Slovensku ďalší druh?

Fvespertinus_JozefChavko1_samicaTlačová správa Bratislava, 24.5.2013

Ochranári našli posledné hniezdo najvzácnejšieho sokola – významný objav sa podaril ornitológovi Jozefovi Chavkovi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. V chránenom vtáčom území na západnom Slovensku sa mu podarilo potvrdiť výskyt pravdepodobne posledného hniezdiaceho páru sokola červenonohého na našom území. V rokoch 1995 – 2000 hniezdilo na celom Slovensku približne 80 párov, dnes ostal už len jeden - posledný.

„Sokol červenonohý je druh nížin, historicky obývajúci poľnohospodársku krajinu. Svoje pomenovanie dostal podľa červených „nohavičiek“ samčeka. Všeobecne ide o veľmi výrazne a krásne sfarbené sokoly. Ich pozorovanie v krajine je veľkým estetickým zážitkom, dnes už bohužiaľ ojedinelým.“ – hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Read more ...

Spávajú spoločne

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Myšiarky ušaté na zimovisku. Foto Filip Tulis.Tlačová správa Bratislava, 25.04.2013

Počas uplynulých šiestich mesiacov - od októbra do apríla - hľadali ornitológovia nocoviská kaní sivých. Tieto elegantné dravce na Slovensko pravidelne prilietajú zimovať zo severu Európy a ich počet závisí od priebehu počasia, výšky snehovej pokrývky a dostupnosti potravy. Na príhodných miestach sa večer zlietava k spoločnému nocovaniu i niekoľko desiatok jedincov. Nájsť takéto miesta je ale pomerne náročné. Túto zimu ornitológovia dohľadali a kontrolovali šesť takýchto lokalít.

Read more ...

Slovensko stráca biodiverzitu rekordným tempom

strnadka_zahradna_autor_Andrej_ChudyTlačová správa 26.04.2013

Ochranári upozorňujú na úbytok rýchlejší ako v okolitých krajinách

Strata biodiverzity je dlhodobý problém, ktorý sa týka nielen Slovenska, ale aj celej Európy. Napriek ambicióznym cieľom národných vlád a európskych inštitúcií sa tento trend nedarí zvrátiť. V Európskej únii je len 17 % biotopov a druhov, a 11 % kľúčových ekosystémov v priaznivom stave z hľadiska ochrany prírody. Situácia však nie je iná ani na Slovensku. Najnovšie údaje a vývoj dokonca ukazujú, že u nás ohrozené druhy ubúdajú rýchlejšie, ako v okolitých krajinách. Ochranári upozorňujú, že ak sa tento trend nepodarí zvrátiť, nestratíme len výnimočné hodnoty, ktoré nám iné krajiny závidia, ale stratíme aj mnohé z lákadiel pre rozvoj turistického ruchu.

Read more ...

Jed zabil ďalšieho vzácneho dravca – kto ponesie zodpovednosť?

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Halbicilla_JozefChavko3Tlačová správa Bratislava, 4.4.2013.

Necelé dva týždne po náleze uhynutého orla kráľovského, v ktorého tele bola dokázaná prítomnosť karbofuránu, dostala príroda ďalší úder. Otrávený bol jeden z našich najvzácnejších dravcov, navyše v hniezdnom období. Včera museli pracovníci organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a Štátnej ochrany prírody riešiť prípad nálezu usmrtenej dospelej samice orliaka morského v národnej prírodnej rezervácii Horný les na Záhorí.

Read more ...

Havranie hniezda pomôžu aj sokolom

Fvespertinus_JozefChavko1_samicaTlačová správa Bratislava, 27.3.2013

Napriek chladnému počasiu, ktoré viacerým druhom vtákov komplikuje a odďaľuje hniezdenie, havrany v týchto dňoch dokončujú posledné úpravy svojich hniezd. Prostredníctvom poskytnutia hniezdneho materiálu, v podobe odrezkov ovocných stromov a viniča, chcú ornitológovia zlepšiť kvalitu havraních hniezd a zvýšiť ich počet. To by malo v konečnom dôsledku pomôcť aj jednému z najvzácnejších druhov dravcov na našom území – sokolovi červenonohému. Od začiatku roka realizujú ochranári projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola.

Read more ...

Vzácne orly v ohrození – zabíjajú ich pytliaci

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Orol kralovsky_PN_1Tlačová správa Bratislava, 19.3.2013

Uplynulý víkend priniesol ochranárom ďalší šok. V poľovníckom revíri, neďaleko obce Voderady, bolo v sobotu nájdené nehybné telo samice orla kráľovského. Na základe viacerých znakov sú odborníci presvedčení, že sa jedná o otravu v dôsledku konzumácie kontaminovanej návnady. Tento predpoklad potvrdia špeciálne analýzy. Pre orla kráľovského, patriaceho medzi najvzácnejšie druhy dravcov na našom území, predstavuje travičstvo závažnú hrozbu, ktorá už smeruje k zániku celej populácie.

Read more ...

Najväčší dravec u nás zimuje vo veľkých počtoch

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Halbicilla_JozefChavko_,mlada_1Tlačová správa Bratislava, 25.1.2013

Ochranári z radov ornitológov, ale tiež študenti a dobrovoľníci, sa tento víkend spoja, aby spočítali zimujúcu populáciu orliaka morského - najväčšieho dravca, ktorý hniezdi na území Slovenska. Zimné sčítanie sa uskutoční pozdĺž vodných tokov, ale tiež na ďalších vodných plochách, v rámci celého Slovenska.

Read more ...

Zima ornitológom nevadí, budú počítať dravce

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Sokol raroh_1

Tlačová správa Bratislava, 17.1.2013

Dva z najohrozenejších druhov dravcov sa stanú počas nadchádzajúceho víkendu predmetom zvýšeného záujmu ornitológov na celom Slovensku. Cieľom pripravovaného sčítania orla kráľovského a sokola rároha je získať čo najpresnejšiu informáciu o počte a distribúcii týchto druhov v zimnom období.

Read more ...

POSTRELENÚ SOVU SA PODARILO ZACHRÁNIŤ

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

ŠTÁTNA OCHRANA PRÍRODY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Štúrova 115, 900 01 Modra
Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)
Kuklovská 5, 841 04 Bratislava 4, www.dravce.sk

IMG_9915Bratislava, 10.1.2013 TLAČOVÁ SPRÁVA

Zranená sova bola nájdená v pondelok podvečer neďaleko Modry. Pracovníci Správy CHKO Malé Karpaty zabezpečili prevoz do rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach. Veterinárne vyšetrenie preukázalo rozsiahle zranenie krídla a prítomnosť broku v ramennom svale. Vďaka okamžitému odbornému zásahu sa podarilo zranenie ošetriť. Soví pacient musí podstúpiť náročnú liečbu a bohužiaľ ešte nie je možné určiť, či bude možné opätovné vypustenie do voľnej prírody.

Read more ...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.