nase en dravce2

nase en sovy2

Tlačové správy r.2014

Silvester ako koniec sveta pre vtáky

Strakoš veľký Lanius excubitor Milan BalloBratislava, 30.12.2014

Silvester a oslava Nového roka môže vtákom, iným voľne žijúcim živočíchom, ale i mnohým domácim miláčikom v mestách pripadať ako koniec sveta. Výbuchy rôznych druhov pyrotechniky so svetelnými efektmi vytvárajú nepredstaviteľný stres. Posledný deň v roku pripomína vojenské cvičenie a vtáky sa zúfalo snažia uniknúť čo najďalej od extrémneho hluku.

Read more ...

Aj na Slovensku sa budú vysokonapäťové elektrické vedenia ligotať

TS  RPS LIFE LIGOT01Tlačová správa - Bratislava, 4. december 2014

Bratislava 4. decembra (RPS) – Európa bude čoskoro ešte ligotavejšia. Najviac to bude viditeľné na trasách vysokého napätia, ktoré križujú vtáčie migračné cesty. Po Taliansku a Maďarsku sa odborníci najnovšie chystajú do Čiech, aby hľadali spoločné riešenia, kde a ako trblietavé predmety rozmiestniť. Podľa riaditeľky spoločnosti Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) Lucie Deutschovej však iba samotné ligotajúce sa drôty na záchranu vtáčích životov nestačia.

Read more ...

Testy DNA odhalili, že slovenské orly kráľovské hniezdia v Maďarsku

Orol Kralovsky - autor Joef Chavko 01 Bratislava 23. októbra (RPS) – Testy DNA potvrdili, že orly kráľovské, narodené na Slovensku, hniezdia v Maďarsku. Spoločnosti Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) to potvrdili údaje maďarských zoológov. Ako povedala riaditeľka RPS Lucia Deutschová, na Slovensku odoberali vzorky krvi, keď boli mladé orlíčatá v hniezde. Vzorky pre porovnanie odoberali v Maďarsku z pierok, ktoré našli v blízkosti ich nového domova.

Read more ...

MEDZILABORCE: Rusnáčik, mláďa orla krikľavého, je na svojej prvej ceste do Afriky

IMG 7133  pull Apom Medzilaborce 2014.06.30Tlačová správa - Bratislava, 9. október 2014

Medzilaborce 10. októbra (RPS) – Ochranná zóna okolo hniezda ohrozeného orla krikľavého pri Medzilaborciach pomohla pri úspešnom odchovaní ďalšieho mláďaťa. Ornitológovia mu dali meno Rusnáčik. Ako povedal Boris Maderič z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), orlíča im aktuálne robí veľkú radosť, pretože mladý cestovateľ už preletel aj cez Turecko.

Rusnáčik je príslušníkom najrozcestovanejšieho vtáčieho druhu. Orly krikľavé z hniezdiska do zimoviska a späť preletia aj viac ako 20.000 kilometrov. Mláďa sa vyliahlo pri Medzilaborciach a úspešne vyletelo vďaka ochrannej zóne okolo hniezda. „Práve preto sa mohli rodičia nerušene venovať potomkovi, pretože tieto vtáky sú na vyrušovanie veľmi citlivé. V  ochrannej zóne, ktorú vyhlásil Okresný úrad po vzájomnej dohode s lesníkmi, je obmedzená lesohospodárska činnosť,“ vysvetlil Maderič.

Read more ...

KOŠICKÁ BELÁ: Záchrana orla krikľavého bola témou konferencie energetikov a ornitológov

Konferencia-Orol-kriklavy-Kosicka-Bela Tlačová správa RPS, 6.10.2014

Košická Belá 25. septembra (RPS)– Orol krikľavý je najrozcestovanejším dravcom, ktorý medzi hniezdiskom a zimoviskom prekonáva aj viac ako 20.000 kilometrov ročne. Aj to je jedným z dôvodov, že sa stal ohrozeným druhom a ustupuje v celej Európe. Viac ako 50 ornitológov zo štrnástich krajín sa za účasti energetikov zo Slovenska preto stretne v obci Košická Belá. V dňoch 25.- 27. septembra sa v penzióne Lesanka uskutočnila významná Medzinárodná konferencia o ochrane orla krikľavého, kde spoločne aktualizovali Európsky akčný plán pre tento druh.

Read more ...

LUČENEC: V týchto dňoch doznieva migrácia tohto vtáka do jeho zimoviska v južnej Afrike

Fvespertinus JozefLengye9 Tlačová správa RPS, 6.10.2014

Lučenec 3. októbra (RPS) – Ornitológovia dokumentujú posledné dni tohtoročnej migrácie sokola červenonohého. V okrese Lučenec pritom zaznamenali iba jediné pozorovanie. V 90. rokoch to bol pritom na tomto území pomerne bežný druh dravca. Podľa člena Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) Romana Slobodníka, sokoly červenonohé sa sťahujú do svojho zimoviska v južnej Afrike. 

Read more ...

MURÁŇ: Ochranári a energetici začali riešiť problém smrtiacich vedení

RPS WEB MURAN UVOD ENERGIA 01 Tlačová správa RPS, 6.10.2014

Muráň 10. septembra (RPS) – Elektrické vedia v krajine by v budúcnosti už nemali byť tak veľkou hrozbou pre vtáky. Riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) Lucia Deutschová, potvrdila, že sa s energetikmi dohodli na realizácii spoločného projektu Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000. Členovia riadiacej rady projektu, aby sa dohodli na prvých spoločných krokoch v obci Muráň v okrese Revúca.

Read more ...

Nocoviská odhaľujú zaujímavé tajomstvá dravých vtákov

FV7725Tlačová správa Bratislava, 10.9.2014 

Dravce v krajine sú odnepamäti v pozornosti ľudí. Zväčša ich máme v predstave v spojitosti s ich majestátnymi krídla krúžiacimi na pozadí modrej oblohy. Počas dňa tak pomerne ľahko vieme zistiť kde a v akom počte sa vyskytujú. Denným monitoringom bola zistená aj početnosť jedného z najvzácnejších druhov na Slovensku – sokola červenonohého.

Read more ...

Obmedzovanie výdavkov na ochranu životného prostredia likviduje štátnu ochranu prírody

TLAČOVÁ SPRÁVA -  Zelená koalícia mimovládnych organizácií - 4.9.2014

Ak štát nezastaví pokles financovania pre ochranu životného prostredia a prírody, budú ohrozené prírodné hodnoty, ktoré majú aj ekonomický význam.

Návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2015, ktorý zverejnilo ministerstvo financií predpokladá ďalšie znižovanie výdavkov pre kapitolu ministerstva životného prostredia. Výdavky štátneho rozpočtu pre tento rezort sú pritom z roka na rok obmedzované a viaceré organizácie spadajúce pod MŽP už boli nútené obmedziť svoju činnosť na minimum.

Read more ...

Mláďatá sokola červenonohého opúšťajú hniezda

mladataTlačová správa Bratislava, 6.8.2014

Sokol červenonohý je v súčasnosti na území Slovenska považovaný už za druh ohrozený vyhynutím. Dôvodom je kriticky nízky počet hniezdiacich párov - v roku 2013 bolo preukázané hniezdenie len jediného páru, tento rok je situácia o niečo pozitívnejšia – ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) hlásia štyri hniezdne teritória. 
„V týchto dňoch mláďatá opúšťajú svoje hniezda a vydávajú sa na svoje prvé lety v jeho bezprostrednom okolí,“ hovorí Roman Slobodník z RPS a dodáva: „Tento rok znamená pre sokola červenonohého pozitívny zvrat, nakoľko posledné roky jeho populácia mala na našom území neustále klesajúci trend.

Read more ...

„Obyčajné“ straky pomáhajú prežiť vzácnym druhom

mysiarka usata foto Jozef ChavkoTlačová správa Bratislava, 24.7.2014

„Straka. Taký obyčajný a bežný vták.“ – povieme si. Je to však skutočne tak? Čo ak platí domnienka o hojnom výskyte straky čoraz viac len v intravilánoch obcí, kde sa tento prenasledovaný a zatracovaný vták cíti v bezpečí pred puškami? Straka sa ocitla v nemilosti určitej skupiny ľudí už veľmi dávno, do dnes sa však vedecky nepreukázal jej negatívny vplyv na populáciu drobnej poľovnej zveri, pre ktorý je nenávidená. Naopak, najnovšie výsledky dokazujú, že prítomnosť straky v krajine je dôležitým predpokladom pre zachovanie kriticky ohrozených druhov – pred niekoľkými dňami bol totiž v stračom hniezde na západnom Slovensku nájdený iba štvrtý pár vzácneho sokola červenonohého.

Read more ...

The rarest Falcon has returned after 40 years!

UPR91A0163Unbelievable. A Red-footed Falcon nest has been found near Trnava (Western Slovakia) after 40 years. This species is endangered by extinction in the country. These pair is one of only three known pairs in the whole territory of Slovakia. All of the three pairs are being visited regularly and guarded. The last evidence of nesting of the species from this region dates up to 1970s.

„Our colleague, operating in the region, has reported an observation of the pair. We have visited the site and after two days of searching we found a pair of these beautiful bird using an abandoned Magpie nest. I was very happy to observe the male bringing food to the female on the nest. I have been doing the monitoring of the species over 30 years and remember the nesting of more than 60 pairs in our country about 20 years ago. However the species has fade away from our countryside, especially due to the intensive agriculture, connected with significant changes of habitats and loss of biodiversity, resulting in decrease of prey offer. Therefore, to see these birds at this new site was something very strong and unbelievable.“ – says Jozef Chavko, who found the nest (Raptor Specialist in Red-footed Falcon LIFE project).

Read more ...

Z Afriky priletel náš najvzácnejší sokol

Tlačová správa Bratislava, 13.5.2014

Na poslednej známej hniezdnej lokalite sokola červenonohého pozorovali odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) počas uplynulého víkendu až 10 jedincov tohto vzácneho druhu. Minulý rok bolo zaznamenané hniezdenie len jediného páru. Druh je na našom území považovaný za kriticky ohrozený, ochranári sa preto snažia zabrániť jeho úplnému vyhynutiu a vymiznutiu z krajiny – v spolupráci s kolegami z Maďarska realizujú päťročný projekt na jeho záchranu. Partnerom projektu je aj Štátna ochrana prírody SR.

Read more ...

Polícia v Maďarsku zatkla dvoch poľovníkov, viní ich zo smrti vzácnych dravcov

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Snimka_obrazovky_2014-03-07_o_13.22.38Tlačová správa Bratislava, 7.3.2014

Pred niekoľkými dňami zatkla maďarská polícia dvoch poľovníkov, ktorí sú obvinení zo zodpovednosti za otravu kane močiarnej a orla kráľovského, ako aj ďalších deliktov. Otravy vzácnych druhov vtáctva na území krajiny nadobúdajú hrozivé rozmery už niekoľko rokov. Vďaka novému projektu, v rámci ktorého bol špeciálne vycvičený pes na vyhľadávanie uhynutých živočíchov a jedov, sa podarilo odhaliť už niekoľko prípadov nelegálnej činnosti.

Read more ...

Sokoly nocujú v Bratislave

Tlačová správa Bratislava, 30.01.2014

Od novembra do marca sa môžeme priamo v centre Bratislavy stretnúť s vzácnym dravcom, sokolom sťahovavým. Kým verejnosť ho možno pozná z kníh rekordov ako najrýchlejšieho letca z ríše vtákov, pre odborníkov je – podobne ako ázijská panda - symbolom ohrozených druhov. Veď len v nedávnej minulosti na Slovensku hniezdil len jediný pár a hrozilo, že z našej prírody vymizne úplne. Aj vďaka rozsiahlym ochranárskym opatreniam sa ich počet zvýšil a v súčasnosti u nás hniezdi viac ako 100 párov.

Read more ...

Teplé počasie mätie vtáctvo – sovy už vychovávajú mláďatá!

DPP_1743Tlačová správa Bratislava, 10.1.2014

Vo štvrtok 9. januára zažili pracovníci organizácie veľké prekvapenie, keď im telefonoval nálezca dvoch mláďat sovy myšiarky ušatej, vypadnutých z hniezda. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby to nebolo začiatkom januára. Mláďatká sa podarilo zachrániť a odniesť do rehabilitačnej stanice, kde sa o ne postarajú až kým budú pripravené na samostatný život.

Read more ...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.