Orol skalný (Aquila chrysaetos)

orol skalny Juraj ZiakRozšírenie vo svete, v Európe a na Slovensku

Má holarktický areál. Hniezdi v severnej Afrike, Európe, v Ázii a severnej Amerike. Európska populácia je sústredená na Pyrenejskom polostrove, v Škandinávii, Škótsku, Alpách, na Balkánskom, Apeninskom polostrove a v Karpatoch. U nás hniezdi na strednom, severnom a východnom Slovensku, od Strážovských vrchov na západe po Poloniny na východe.

Poznávanie v prírode

Dospelé sú hnedé so zlatožltým temenom a tylom hlavy. Mladé vtáky majú nápadné biele pole v krídlach a biely koreň chvosta. Do šatu dospelých preperujú postupne a dosiahnu ho až v 5.-6. roku. Orol skalný je našim druhým najväčším hniezdiacim dravcom. Dosahuje rozpätie krídiel až 2-2,2 m a hmotnosť 3,5-5 kg. Letovou siluetou sa trochu podobá myšiakovi lesnému. Má dlhšie a širšie krídla a užší a dlhší chvost. Na rozdiel od orla kráľovského krídla často v zápästí ohýna dozadu. Letky sú pri krúžení zreteľne viditeľné. Napriek svojej veľkosti je to dosť obratný letec.

Prostredie

Obýva stredne vysoké až vysoké pohoria s rozsiahlymi starými lesmi, nie ďaleko od otvorenej poľnohospodárskej krajiny kotlín alebo holí subalpínského stupňa.

Ťah

Vtáky našej populácie sú stále, len nedospelé jedince sa potulujú.

Rozmnožovanie

Páry sú stále po mnoho rokov. Sú verné svojmu teritóriu. Svadobné lety začínajú už koncom januára. Niekedy tokajú aj na jeseň, v októbri a novembri. Hniezdo býva buď na strome alebo na skale. Väčšinou striedavo používajú niekoľko hniezd (až 5-7), niekedy môže mať pár len jedno hniezdo. Hniezdo je mohutná stavba, najmä dlhodobo používané hniezda sú obrovské. Najčastejšie dve vajcia sú znášané koncom marca, v intervale 3-5 dní. Vajcia bývajú najčastejšie dve, interval medzi znášaním je 3-5 dní. Sedí na nich väčšinou samica, len na krátko striedavaná samcom. Inkubácia trvá 44-45 dní. Keďže samica sadá od 1. vajca, mláďatá sa liahnu postupne. U orla skalného je silno vyvinutý kainizmus, u nás v Karpatoch sa mladšie mláďa dožije vyletenie z hniezda len úplne výnimočne. Mláďa vyletuje z hniezda koncom júla alebo začiatkom augusta a je ešte niekoľko mesiacov závislé na rodičoch. Pohlavne dospievajú asi v piatich rokoch.

Potrava

Orol skalný loví v poľnohospodárskej krajine kotlín, na holiach nad hornou hranicou lesa a aj v lesoch. Živí sa stredne veľkými cicavcami (zajace, kuny, veverice, svište, potkany, ježe, drobné hlodavce, mačky, mláďatá sŕn, kamzíkov a líšok) a rôznymi vtákmi až do veľkosti myšiaka, najčastejšie holubmi. Je to veľmi zručný a silný lovec.

Početnosť, ochranársky status, ohrozenie a ochrana

Početnosť je odhadovaná na 70-90 párov. Jeho populácia sa javí ako stabilizovaná, aj keď každoročne dosahuje nízku úspešnosť hniezdenia. Orol skalný je vrcholovým predátorom, sám v podstate nemá prirodzených nepriateľov. Jeho straty spôsobujú predovšetkým antropické činitele - vyberanie hniezd, odstrely, otravy, vyrušovanie počas hniezdenia, úhyny na 22 kV elektrických stĺpoch, nárazy do rôznych stožiarov a iné. V celosvetovom meradle nie je ohrozený.

Orol skalný, život orla, ohrozenia a ochrana na Slovensku.

Použitá literatúra:

Foto: Juraj Žiak

 

Fotogaléria našich dravcov:

Haja cervena_Jozef Chavko.jpg Orliak morsky_Jozef Chavko.jpg Orol kriklavy_Dominik Schneider.jpg

Sokol cervenonohy_Jozef Chavko.jpg Sokol lastoviciar_Jozef Chavko.jpg Sokol mysiar_Bedrich Landsfeld.jpg

Vcelar lesny_Lubo Ondrasko.jpg haja tmava_Vojto Szucs.jpg jastrab krahulec_Ervin Hrtan.JPG

jastrab velky_Lubo Ondrasko.jpg kana mociarna_Jan Svetlik.jpg kana popolava_Stanislav Harvancik.jpg

mysiak hrdzavy_Ervin Hrtan.jpg mysiak lesny_Juraj Ziak.jpg mysiak severstky_Stanislav Harvancik.jpg

orol kralovsky 2_Stanislav Harvancik.jpg orol kralovsky_Bedrich Landsfeld.jpg orol skalny_Juraj Ziak.jpg

sokol kobec_Stanislav Harvancik.jpg sokol raroh_Stanislav Harvancik.jpg sokol stahovavy_Jozef Chavko.jpg

vcelar lesny 2_Stanislav Harvancik.jpg