Najviac sov zimovalo v Kolárove

Tlačová správa Bratislava, 01.03.2012

mysiarka-usata-foto-m-nogaAko v románoch o čarodejníkovi Harry Potterovi od J. K. Rowlingovej sa mohli cítiť obyvatelia 42 obcí na juhozápadnom Slovensku. Ich námestia, cintoríny a záhrady sa stali počas zimy útočiskom pre desiatky sov. Ornitológovia ich spolu za celú zimu narátali takmer šesťsto, pričom najviac, 63, zimovalo v areáli základnej školy v Kolárove. Myšiarky ušaté, ktoré sú počas hniezdneho obdobia pomerne plaché a vyskytujú sa jednotlivo, v zimnom období menia svoje správanie. Prilietajú do bezprostrednej blízkosti ľudí. Prečo je tomu tak, ostáva záhadou i pre ornitológov.

„Myšiarky ušaté na zimoviskách sčítavame od roku 1993, tento rok sa monitoringu zúčastnilo 27 dobrovoľníkov. Zatiaľ poznáme viac ako 90 lokalít, väčšina z nich sa nachádza v intravilánoch miest a obcí. Nie všetky sú obsadené každoročne, mení sa i počet zimujúcich sov.“ hovorí Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Prečo sovy vyhľadávajú prítomnosť človeka zatiaľ presne vysvetliť nedokážeme. Možným dôvodom je to, že sovy na odpočinok vyhľadávajú vysoké a husté tuje, ktoré vo voľnej krajine nenachádzajú. Svoju úlohu pravdepodobne zohráva i ochrana pred predátorom, jastrabom veľkým“, dodáva M. Noga.

mysiarka-usata3-foto-m-nogaFenomén vytvárania početných zimných zoskupení myšiarok ušatých je známy v celej Európe. Kým na Slovensku sa môžeme stretnúť s kŕdľami, ktoré tvorí maximálne 80 – 140 sov, na juhu Európy je tomu inak. „Najpočetnejšie známe zimoviská tohto druhu sú v Srbsku. Len v meste Kikinda ornitológovia narátali túto zimu 550 sov. To je približne rovnaký počet, aký sme my zrátali na celom juhozápadnom Slovensku.“ uzatvára M. Noga.

V týchto dňoch už myšiarky zimoviská opustili, stretnúť sa s nimi môžeme v poľných lesíkoch, stromoradiach a sadoch. Len malá časť ostáva v intravilánoch obcí aj hniezdiť.

Pravidelné kontroly zimovísk myšiarky ušatej sú na západnom Slovensku sú jednou z aktivít projektu „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a v Dolného Rakúska“, ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. Jeho cieľom je zlepšiť životné podmienky pre vybrané druhy chránených živočíchov v slovensko – rakúskom pohraničí.

Kontakt: Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193