Projekt Ochrana orla krikľavého na Slovensku zahŕňa aj vzdelávacie a ekovýchovné aktivity pre základné a stredné školy. Prebiehajú na školách v blízkosti projektových území, aby sa podporil synergický efekt všetkých aktivít projektu zameraných na zvyšovania celkového povedomia verejnosti o spôsobe života tohto zaujímavého a vzácneho dravca. V blízkosti CHVÚ Nízke Tatry a CHVÚ Tatry bolo k 1.4.2014 v rámci projektu zrealizovaných 82 prednášok o orlovi krikľavom na 29 školách. Zúčastnilo sa ich 2250 žiakov.
Forma aj obsah prednášok sú diferencované podľa veku detí. Pre prvý stupeň ZŠ pozostáva prednáška z prispôsobenej powerpointovej prezentácie o základných biologických a ekologických nárokoch orla krikľavého a krátkej všeobecnej charakteristike dravcov regiónu a hlavných negatívnych faktoroch, ktoré vplývajú na populácie dravých vtákov. Toto rozprávanie je doplnené hravými a pohybovými aktivitami o orlovi krikľavom a ostatných dravcoch. Deti sa preletia a spoznajú typický spôsob letu šiestich druhov našich dravcov, skúsia si postaviť hniezdo, hľadajú vhodnú potravu pre orla a tiež si osobne vyskúšajú aká nebezpečná a náročná je pre vtáky migrácia na zimoviská a hniezdiská. Pripravené sú pre nich aj ukážky hlasov našich bežne rozšírených dravých vtákov a tiež zbierka ich pier. Špeciálne pre Školské kluby detí je pripravený program Hravý kútik zvedavých orlíčat, ktorý spája spoznávanie našich najbežnejších dravcov a orla krikľavého a hlavných nebezpečenstiev, ktoré na ne číhajú a doplnkové hravé aktivity.
Prednášky pre druhý stupeň ZŠ a stredné školy sú viac odborne zamerané, žiaci a študenti sa z powerpointovej prezentácie o ochrane orla krikľavého na Slovensku a sprievodného slova lektorov dozvedia vedecky podložené informácie zo života tohto dravca, spoznajú jeho špecifické požiadavky na prostredie a praktické problémy jeho ochrany spolu s charakteristikou prebiehajúceho LIFE+ projektu na jeho ochranu.