Názov projektu: Ochrana orla kráľovského znížením človekom spôsobenej úmrtnosti v panónskom regióne
Kód projektu: LIFE15 NAT/HU/000902
Skratka: PannonEagleLife
Názov programu: Program LIFE
Hlavný donor: Európska komisia
Koordinujúci príjemca: MME Bird Life Hungary
Pridružení príjemcovia:
- Ochrana dravcov na Slovensku (Raptor Protection of Slovakia)
- Východoslovenská distribučná, a.s.
- Hortobágy National Park Directorate
- Kiskunság National Park Directorate
- Česká společnost ornitologická
- Ministerstvo životního prostředí (Ministry of the Environment of the Czech Republic)
Bird Life Österreich - Umweltverband WWF Österreich / WWF Austria
- Institute for Nature Conservation of Vojvodina Province
- Bird Protection and Study Society of Serbia (Društvo za zaštitu i proučavanje pticab Srbije)
Téma: druhová ochrana, vtáčia kriminalita, obnova biotopov
Status: aktuálny
Zahájenie: 01.10.2016
Ukončenie: 31.03.2022
Stránka projektu:
Projekt sa realizuje v piatich krajinách v chránených vtáčích územiach s nasledovnou lokalizáciou:
Na Slovensku sa projekt realizuje v deviatich chránených vtáčích územiach:
Ciele projektu
Hlavným cieľom projektu PannonEagleLife je zvýšenie populácie orla kráľovského v panónskom regióne prostredníctvom výrazného zníženia mortality spôsobenej v dôsledku prenasledovania človekom.
Prenasledovanie orla kráľovského, najmä ilegálne trávenie predstavuje hlavné ohrozenie druhu v Panónskom regióne, ktoré zapríčiňuje až 30% (známych) úmrtí.
Rovnaké nebezpečenstvo hrozí ďalším chránených druhom dravcov, napríklad sokolovi rárohovi, ktorý je z tohto dôvodu druhým cieľovým druhom projektu: všetky opatrenia na obmedzenie vtáčej kriminality priamo ovplyvnia aj tento druh.
Na základe identifikovaných hrozieb a problémov boli formulované nasledujúce konkrétne ciele, splnenie ktorých napomôže zvládnuť rastúci výskyt konfliktov medzi človekom a orlom kráľovským v regióne:
- Znížiť priame nepriaznivé dopady prenasledovania (prípadov prenasledovania) na populáciu orla kráľovského v panónskom regióne
- Zvýšiť šancu na odhaľovanie nelegálnych aktivít a vynesenie precedentných rozsudkov v prípadoch prenasledovania vtáctva
- Zvýšiť informovanosť zainteresovaných strán o nadhodnotených vplyvoch dravých vtákov na poľovnú zver/živočíchy a o alternatívnych metódach poľovného hospodárenia, ktoré sú priaznivé pre orla kráľovského
- Zvýšiť informovanosť verejnosti o význame ochrany orla kráľovského a o možných dôsledkoch prenasledovania.
Všetky ciele projektu budú splnené prostredníctvom nasledujúcich 13 aktivít:
A.1: Zriadenie funkčného projektového tímu|icon|closed
Aktivita A.1: Zriadenie funkčného projektového tímu
V rámci tejto aktivity bude ustanovený projektový tím, podpísané partnerské dohody medzi koordinujúcim príjemcom projektu a pridruženými príjemcami projektu, usporiadané úvodné stretnutia a školenia projektu a obstarané potrebné vybavenie ktoré umožní efektívnu realizáciu projektu.
A.2: Zriadenie špecializovaných vyšetrovacích jednotiek so psom|icon|closed
Aktivita A.2: Zriadenie špecializovaných vyšetrovacích jednotiek so psom
V rámci projektu bude vycvičených 7 psov za účelom kontroly lokalít, odhaľovania a objasňovania prípadov vtáčej kriminality s osobitným zameraním na otravy. Z toho počtu budú na Slovensku vycvičené dva psy, jeden v roku 2017 a druhý v roku 2018 a poskytnuté Policajnému zboru SR (PZ SR).
Aktivita A.3: Vytvorenie národných sietí a postupov najlepšej praxe pre zainteresované subjekty|icon|closed
Aktivita A.3: Vytvorenie národných sietí a postupov najlepšej praxe pre zainteresované subjekty
V každej krajine, v ktorej sa projekt realizuje, bude vytvorený mechanizmus pre nahlasovanie prípadov vtáčej kriminality. Ďalej budú vytvorené regionálne databázy prípadov vtáčej kriminality, teritórií orla kráľovského, sledovania pohybu juvenilných jedincov orla kráľovského a sledovania DNA hniezdnych párov. Tieto databázy budú okrem iného využité pri hodnotení dopadov projektu.
V každej krajine, v ktorej sa projekt realizuje, budú vytvorené a na úrovni panónskeho regiónu harmonizované postupy pre odhaľovanie a objasňovanie prípadov vtáčej kriminality. Tieto postupy budú adaptované pre rôzne dotknuté subjekty (PZ SR, štátna správa v oblasti ochrany prírody, veterinárni lekári, prokurátori/sudcovia). V roku 2018 budú realizované školenia zamerané na aplikáciu národných postupov pre odhaľovanie a objasňovanie prípadov vtáčej kriminality s osobitným zameraním na otravy. Na Slovensku bude zorganizovaných 20 školení.
Aktivita A.4: Dosiahnutie adekvátneho stavu ochrany orla kráľovského v Českej republike|icon|closed
Aktivita A.4: Dosiahnutie adekvátneho stavu ochrany orla kráľovského v Českej republike
V Čechách bude zvýšená úroveň legislatívnej ochrany orla kráľovského – bude zaradený medzi prísne chránené druhy živočíchov.
Aktivita C.1: Odhaľovanie a objasňovanie prípadov prenasledovania dravcov osvedčenými metódami|icon|closed
Aktivita C.1: Odhaľovanie a objasňovanie prípadov prenasledovania dravcov osvedčenými metódamistrong>
Účelom tejto aktivity projektu je odhaľovanie a objasňovanie prípadov prenasledovania dravcov, s osobitným zameraním na otravy. Na Slovensku bude táto aktivita realizovaná v úzkej súčinnosti s PZ SR. Špeciálne vycvičené psy budú využívané predovšetkým v hniezdnych a potravných teritóriách orla kráľovského v projektových územiach. Táto metóda bude využívaná ako doplnková k štandardným kontrolám lokalít. Pri kontrole lokalít budú využívané tiež moderné technológie sledovania, napríklad drony. Všetky odhalené prípady budú riešené v spolupráci s príslušnými orgánmi. Každoročne bude vypracovaná správa o stave vtáčej kriminality v panónskom regióne.
Aktivita C.2: Kompenzovanie dopadov úmrtnosti spôsobenej človekom osvedčenými metódami|icon|closed
Aktivita C.2: Kompenzovanie dopadov úmrtnosti spôsobenej človekom osvedčenými metódami
Ohrozené hniezdiská orla kráľovského budú počas hniezdnej sezóny intenzívne monitorované, aby sa minimalizovali prípady neúspešného hniezdenia následkom nelegálnej činnosti a vyrušovania.
Pre účely zlepšenia kondície orlov a zvýšenie šance na úspešné hniezdenie, budú vytvorené dve krmoviska v CHVÚ Úľanská mokraď. Za účelom podpory úspešného hniezdenia budú inštalované umelé hniezda a búdky pre cieľové druhy projektu. Na Slovensku bude nainštalovaných 20 búdok pre sokola rároha v CHVÚ Úľanská mokraď a Špačince.
V priestoroch Spoločnosti Havran v Ratnovciach, ktorá sa zameriava na záchranu zranených a osirelých voľne žijúcich zvierat, bude vystavaná voliéra na podporu rehabilitácie zranených dravcov.
Aktivita C.3: Vytvorenie a demonštrovanie manažmentových postupov priaznivých pre zver aj orla kráľovského|icon|closed
Aktivita C.3: Vytvorenie a demonštrovanie manažmentových postupov priaznivých pre zver aj orla kráľovského
Táto aktivita bude realizovaná na území Slovenska a Maďarska. Na Slovensku, na vybraných lokalitách v CHVÚ Košická kotlina, Slanské vrchy a Ondavská rovina budú obnovované biotopy s prihliadnutím na ekologické nároky cieľových druhov projektu. Účelom obnovy je posilnenie potravnej základne orla kráľovského a sokola rároha prostredníctvom podpory nárastu stavov drobnej zveri.
Aktivita D.1: Monitoring indikátorov výkonnosti projektu|icon|closed
Aktivita D.1: Monitoring indikátorov výkonnosti projektu
Za účelom zistenia zmien v zložení hniezdnych párov orla kráľovského budú realizované DNA analýzy orlov kráľovských, ktoré budú realizované zo vzoriek peria z cca 40 % panónskej populácie orla kráľovského. Výsledky analýz budú uchovávané v databáze, ktorá bude vytvorená v rámci aktivity A.3.
Za účelom vyhodnotenia miery mortality juvenilných jedincov orla kráľovského, bude pohyb vybraných juvenilných jedincov sledovaný prostredníctvom satelitných vysielačiek. Na Slovensku bude vysielačkami označených 6 mláďat.
Na lokalitách, na ktorých budú obnovené biotopy, bude realizovaný monitoring drobnej poľovnej zveri – bažantov a zajacov. Predpokladá sa, že projekt bude mať pozitívny vplyv na zvýšenie stavov drobnej zveri, a tým aj posilnenie potravnej základne pre dravce.
ZA účelom vyhodnotenia celkového dopadu projektu na populáciu orla kráľovského bude vypracovaná analýza životaschopnosti populácie orla kráľovského v dvoch časových obdobiach: základná štúdia v roku 2017 – záverečná štúdia v roku 2022.
Aktivita D.2: Zhodnotenie socioekonomických vplyvov projektu a vplyvu obnovy biotopov na ekosystémové funkcie|icon|closed
Aktivita D.2: Zhodnotenie socioekonomických vplyvov projektu a vplyvu obnovy biotopov na ekosystémové funkcie
V roku 2017 bude realizovaná základná štúdia, ktorá definuje indikátory socioekonomických vplyvov projektu a vplyvov obnovy biotopov na ekosystémové funkcie a ich východiskové hodnoty. V roku 2022 bude realizovaná štúdia, ktorá vyhodnotí zmeny indikátorov a celkový vplyv projektu.
Aktivita E.1: Zvyšovanie povedomia zainteresovaných skupín|icon|closed
Aktivita E.1: Zvyšovanie povedomia zainteresovaných skupín
V rámci projektu bude realizovaná intenzívna kampaň zameraná na elimináciu trávenia dravých vtákov a zlepšenie ochrany orla kráľovského a sokola rároha. V rámci tejto čiastkovej aktivity budú pripravené aj vzdelávacie materiály, ktoré budú využívané na školenia v rámci aktivity A.3.
Na tému vtáčej kriminality s osobitným zameraním na trávenie dravcov budú realizované stretnutia s rôznymi záujmovým skupinami. Na Slovensku bude realizovaných minimálne 10 stretnutí. V roku 2021 Východoslovenská distribučná, a.s. zorganizuje pre iné energetické a distribučné spoločnosti medzinárodnú konferenciu o obnove a manažmente biotopov pod elektrickými vedeniami.
V roku 2021 sa v Maďarsku uskutoční medzinárodný workshop zameraný na vyhodnotenie vývoja vtáčej kriminality počas obdobia realizácie projektu a jej dopadu na populácie voľne žijúcich dravcov.
Aktivita E.2: Zvyšovanie povedomia verejnosti|icon|closed
Aktivita E.2: Zvyšovanie povedomia verejnosti
V úvode projektu bude pripravený komunikačný plán. Budú vyrobené a pravidelne distribuované rôzne komunikačné materiály, okrem iného bude vytlačený plagát „Zastavme trávenie dravých vtákov“, leták informujúci verejnosť o postupe nahlasovania nálezov uhynutých jedincov. Na Slovensku bude inštalovaná malá mobilná výstava pozostávajúca zo 6 „roll-up“ panelov. O projekte budú pravidelne informované médiá, informácie budú zverejňované aj prostredníctvom web stránky projektu, sociálnych sietí a informačných tabúľ.
Aktivita F .1: Manažment projektu|icon|closed
Aktivita F .1: Manažment projektu
Účelom aktivity je zabezpečenie každodenného manažmentu projektu a koordinácie realizácie projektových aktivít, prípravy správ o realizácii projektu a stretnutí Riadiaceho výboru projektu.
V záverečných mesiacoch realizácie projektu bude vypracovaný plánu ochrany po ukončení projektu, ktorý zabezpečí udržateľnosť výsledkov projektu.
F.2: Vyplnenie tabuliek s indikátormi|icon|closed
Aktivita F.2: Vyplnenie tabuliek s indikátormi
Povinná aktivita, v rámci ktorej budú zosumarizované kvantitatívne a kvalitatívne indikátory projektu a ich hodnoty na začiatku a na konci projektu a vyhodnotený celkový dopad projektu.