nase en dravce2

nase en sovy2

Kršiak rybožravý (kršiak rybár, Pandion haliaetus)

Kršiak rybožravý (kršiak rybár, Pandion haliaetus) sa od ostatných dravcov líši a preto tvorí samostatnú čeľaď- kršiakovité. Je pomerne veľký, rozpätie krídel je 160-170 cm, hmotnosť 1400-2000 g. Má veľmi dlhé zahnuté krídla a veľmi svetlú až bielu spodnú časť tela. Hlava je svetlá s tmavým pruhom tiahnúcim sa cez oko až na tyl. Cez naše územie pravidelne tiahne, a to najmä pozdĺž veľkých riek, priehrad a rybničných sústav. Jarný ťah pripadá na koniec marca a apríl, jesenný ťah od polovice augusta až do konca októbra. Nedospelé vtáky sa u nás môžu vyskytnúť aj v lete, hniezdenie však u nás nie je predpokladané.

Použitá literatúra:

  • Danko Š., Darolová A. & Krištín A. (eds.), 2002: Rozšírenie vtákov na Slovensku. Veda, vydavateľstvo SAV, Bratislava, 688 pp.
  • del Hoyo J., Elliot A. & Sargatal (eds.), 1994: Handbook of the Birds of the World, Vol. 2: New World Vultures to Guineafowl. Lynx Edicions, Barcelona.
  • Ferianc O., 1977: Vtáky Slovenska 1. Veda, vydavateľstvo SAV, Bratislava.
  • Hagemeijer W. J. M., Blair M. J. (editors), 1997: The EBCC atlas of european breeding birds – their distribution and abundance. T and AD Poyser, London.
  • Hudec K., Černý W. (eds.), 1977: Fauna ČSSR- Ptáci 2. Academia, Praha, 893 pp.
  • Mebs T., 2004: Dravci Evropy. Víkend, Český Tešín.245 pp.
  • Atlas hnízdního rozšíření ptáků v ČSSR 1973/77. Academia, Praha.

Online poznávací systém

Videli ste v prírode dravca, ktorého neviete identifikovať?

Skúste náš online poznávací systém, ktorý Vám na základe niekoľkých otázok pomôže určiť aký druh ste videli.

Systém obsahuje niekoľko otázok, ktorými budete postupne prechádzať, pričom je vždy možné vybrať jednu, alebo viac z ponúkaných možností. Na konci sa vám zobrazí výsledok - jeden alebo viacero druhov, ktoré spĺňajú Vami zadané kritériá.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.