Vplyv energetickej infraštruktúry na voľne žijúce vtáctvo je v odborných kruhoch diskutovanou témou. Venujú sa jej špeciálne zamerané medzinárodné konferencie, na ktorých sa stretávajú poprední predstavitelia z rôznych sfér, od energetikov, technikov až po odborníkov zameraných na ochranu vtáctva. Skúsenosťami a prístupom Slovensko patrí medzi lídrov v tejto oblasti.
Krajinu križujú tisíce kilometrov elektrických vedení, ktoré každý deň privádzajú elektrickú energiu do našich domácností. Tieto vedenia však predstavujú riziko pre voľne žijúce vtáctvo. „Pri práci v teréne sa často stretávame s vážnymi zraneniami a úhynmi vtákov v blízkosti elektrických vedení. Tie nastávajú buď pri náraze do vodičov elektrického vedenia alebo pri elektrokúcii, teda zásahu elektrickým prúdom,“ uvádza Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.
Do elektrického vedenia najčastejšie u nás narážajú labute veľké. „Labute majú kvôli mohutnej stavbe tela horšiu manévrovaciu schopnosť. Zároveň často lietajú v kŕdľoch nízko nad zemou. Pokiaľ križujú neoznačené elektrické vedenie, , hrozí im vysoké riziko nárazu. V praxi sme sa stretli s lokalitami, kde takto uhynuli desiatky labutí,“ dodáva Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Najmä pre dravce sú zase veľkým rizikom neošetrené stĺpy 22 kV vedenia. „Často posedávajú na kovovej konzole na vrchu elektrického stĺpa. Pri pristávaní alebo odlietaní môžu krídlami prepojiť elektrické vodiče, pričom ich zasiahne elektrický prúd. Následky sú zvyčajne fatálne. Takéto úhyny sme zaznamenali napríklad u myšiakov hôrnych či mladých a neskúsených orlov kráľovských,“ vysvetľuje Veselovský.
Kolízie vtákov s elektrickým vedením a elektrokúcia môžu mať za následok skrat a s tým spojený výpadok elektriny. To spôsobuje vrásky na čele nielen energetikom, ale aj ľuďom v domácnostiach. Riešením tohto problému je tzv. ekologizácia elektrických vedení. Ide o inštaláciu špeciálnych prvkov, ktoré buď upozornia prelietavajúce vtáky na prekážku alebo im umožnia bezpečne dosadnúť na konzolu elektrického stĺpa. „Vďaka dlhoročnej vzájomnej spolupráci medzi odborníkmi na ochranu vtákov a energetikmi vznikli na Slovensku technické riešenia, ktoré sú inšpiráciou aj pre mnohé krajiny v Európe a vo svete. Tie vychádzajú z údajov a skúseností, ktoré sme roky získavali počas výskumu priamo v teréne. V súčasnosti radíme odborníkom aj z iných krajín, ktoré riešenia sa osvedčili v praxi a ktoré nie,“ dopĺňa Gális.
V rámci projektu LIFE Danube Free Sky boli aktuálne ukončené práce k inštalácii ochranných prvkov na viac než 850 stĺpoch 22 kV elektrického vedenia. Ošetrené stĺpy sa nachádzajú v okolí hniezdisk orlov kráľovských na západnom Slovensku, dôležitých oblastiach z hľadiska ich ochrany pred elektrokúciou. „V roku 2024 členovia Ochrany dravcov na Slovensku, aj vďaka podpore od Nadácie ZSE, sledovali 46 hniezdiacich párov orlov kráľovských. Z nich 39 párov bolo úspešných a vyviedli rekordných 71 mláďat. Sme radi, že vďaka spolupráci s energetickými spoločnosťami pribúdajú v krajine 22 kV stĺpy bezpečné pre vtáky,“ uzatvára Gális.
Doplňujúce informácie:
- Projekt LIFE Danube Free Sky (LIFE19 NAT/SK/001023) je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR v 7 krajinách (Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko a Rumunsko), v zastúpení 15 projektových partnerov z radov energetických spoločností, železničnej spoločnosti, neziskových organizácií a národných parkov. Viac informácií o projekte nájdete na stránke: www.danubefreesky.eu/sk
- Monitoring plamienky driemavej je súčasťou členských projektov Ochrany dravcov na Slovensku, ktoré sú realizované vďaka finančnej podpore od Nadácie ZSE, v rámci programu 3DodZSE - Dávame Domov Dravcom. Ďakujeme! Viac o členských projektoch sa dozviete tu: členské projekty 2024.
Inštalácia ochranných prvkov (foto: M. Gális)