Príbehy

Májové ráno u kuvičkov – fotopríbeh

obr.č01 G p samica 1V jedno májové ráno, samica kuvička poletovala po okolitých stromoch a pískala na samca.

Featured

Kanianske orly krikľavé to aj tento rok zvládli

Orol krikľavý (Clanga pomarina) hniezdi v pohorí Strážovské vrchy nad obcou Kanianka minimálne od roku 1986, kde hniezdo našiel miestny lesník (Erney in verb.). Nám sa podarilo dohľadať hniezdo na tejto lokalite prvýkrát 11. júna 1995 a odvtedy sledujeme hniezdnu úspešnosť orlov (Šotnár 2006). Hniezdne teritórium sa nachádzalo hlboko v lesných porastoch, asi 650 m n. m. pod hrebeňom, pár uprednostňoval hniezdenie na smreku.

Featured

ZAUJÍMAVOSTI SPOD HNIEZDA ORLA KRÁĽOVSKÉHO

Keď sme dňa 21. júna, pomocou ďalekohľadu, kontrolovali hniezdo orlov kráľovských, na chvíľu sa nám ukázalo jedno mláďa. Bolo vidieť, že nie je celé operené a ešte bude niekoľko dní na hniezde. O tri dni, keď prišli ďalší členovia  Ochrany dravcov na Slovensku na kontrolu a krúžkovanie mláďat, hniezdo našli prázdne.

Featured

Ako sa darilo orlom skalným a orlom krikľavým v roku 2022

A ch mláďa Prostredníctvom realizácie Členského projektu RPS 2022 sme sa zamerali na dva druhy orlov, pri ktorých sme sledovali ich hniezdu úspešnosť.

Featured

Čas jastrabov

vyletene mlada jastraba

Pribižne od polovice júna začínajú vylietavať z hniezd mláďatá jastraba veľkého. Niektoré už posedávajú na konároch vedľa hniezda. Sú to univerzálni predátori, ktorí lovia korisť rovnako dobre vo vzduchu, ako aj na zemi. Už čoskoro budú plniť svoju funkciu v ekosystémoch, ako bioregulátori stredne veľkých stavovcov, hlavne vtákov z čeľadí krkavcovitých, holubovitých a drozdovitých.

Featured

Lesné druhy sov na hornom Ponitrí v roku 2022

sova lesna odpočinkový strom

V tomto roku sme skontrolovali 22 polobúdok, v ktorých v minulých rokoch hniezdili sovy lesné a dlhochvosté.  Ďalej štyri hniezdne pahýle a polodutiny v ktorých , taktiež v minulom roku zahniezdili uralky. Všetky boli prázdne!  V niektorých polobúdkach začali sovy aj hniezdiť, no hniezdenie prerušili. V jednom prípade našiel v búdke, ktorú kontroloval M. Měrka uhynuté dve, asi týždňové mláďatá.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd