Online poznávací systém - sovy

Keďže sa sovy živia dravým spôsobom lovu, majú zahnutý zobák a silné nohy, radíme ich k dravým vtákom. Sovy sa vyznačujú niekoľkými charakteristickými znakmi, ktoré ich odlišujú od denných druhov dravých vtákov:

  • nočný spôsob života, nápadné hlasové prejavy, prípadne klapanie zobákom, tichý let, veľká hlava a dopredu obrátené veľké oči, 
  • typický „závoj“ – drobné perie v okolí tváre, v prípade niektorých druhov výrazný, v tvare srdca (plamienka driemavá), 
  • operenie nôh až k prstom, 
  • otáčanie hlavy až o 270 stupňov.

Videli ste v prírode sovu, ktorú neviete identifikovať?

Skúste náš online poznávací systém, ktorý Vám na základe niekoľkých otázok pomôže určiť aký druh ste videli.

Systém obsahuje niekoľko otázok, ktorými budete postupne prechádzať, pričom je vždy možné vybrať len jednu z ponúkaných možností. Priebežne sa Vám v pravej časti obrazovky bude zobrazovať výsledok – siluety jedného alebo viacerých druhov, ktoré spĺňajú Vami zadané kritériá. Po nastavení kurzora na siluetu, bez kliku myšou, sa zobrazí väčšia silueta. Po kliknutí na siluetu budete presmerovaní na text, týkajúci sa konkrétneho druhu.

Veríme, že na základe nášho systému dokážete určiť druh, ktorý ste pozorovali. Mláďatá sov často opúšťajú hniezda veľmi skoro, ešte v prachovom perí, v tomto systéme sme sa však zamerali na identifikáciu osamostatnených jedincov. V prípade, ak nie ste spokojná/ý s výsledkom, môžete nás kontaktovať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a konzultovať Vaše pozorovanie. Budeme tiež radi, ak sa s nami o Vaše pozorovania podelíte.

V systéme boli použité kresby z publikácie Owls of the world, (Claus König, Friedhelm Weick, Jan-Hendrik Becking 2008, A&C Black Publishers Ltd.)

Videli ste v prírode dravca, ktorého neviete identifikovať?

Systém obsahuje niekoľko otázok, ktorými budete postupne prechádzať, pričom je vždy možné vybrať jednu, alebo viac z ponúkaných možností. Na konci sa vám zobrazí výsledok - jeden alebo viacero druhov, ktoré spĺňajú Vami zadané kritériá.

Online poznávací systém - sovy

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd