Už u nás zimujú aj škandinávske myšiarky močiarne. Lebo tak ako "naše" dravce zimujú na juhu, tak severské vtáky zimujú u nás.
Aktuality 2023
Predstavujeme vám nový kalendár Dravce a sovy 2024. Okrem krásnych fotografií vo vysokej kvalite, ktoré vás budú sprevádzať po celý rok, v ňom nájdete zaujímavosti zo sveta „zahnutých zobákov“, či kalendárium environmentálne významných dní.
Stále prebieha migrácia a už u nás máme aj zimných hostí, teda druhy, ktoré na Slovensku zimujú. Čo tu robia?
Členovia a sympatizanti Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) sa začali v Rajeckých Tepliciach objavovať už v piatok, 10. novembra. Večer sa konalo stretnutie výboru RPS, medzi hlavné body patrilo prerokovanie návrhov na členskú schôdzu, ktorá sa konala na nasledujúci deň.
Možno až 30 miliónov, to je počet jedincov najpočetnejšieho vtáčieho druhu na Slovensku. Ktorý to je a prečo? Vďaka unihemisférickemu spánku vedia vtáky spať aj počas letu, ako je to možné?
Samozrejme, že migrujú, pretože v októbri migrácia vrcholí. Akým spôsobom funguje migračná diaľnica a kto sa komu uhýba? Aký je rozdiel medzi vtáčkarom, ornitológom a twitcherom? Kto vydáva zvuk podobný výrazu čiči tŕň a čo to znamená?
Prečo vtáky migrujú a nežijú všetky v teplých krajinách po celý rok? Zatúla sa k nám niekedy sup, alebo kondor? Čo je irupcia a prečo má "dobrý rok" na semená smreka vplyv na počet mláďat?
Migrujú, ale niektoré druhy sa na náročnú migráciu ešte len pripravujú. V ďalšej časti podcastu Vtáčia akadémia si povieme aj viac na tému sokoliarstvo, potešíme sa z druhov, ktoré sa tu objavia len občas a Roman nám povie, prečo je vzrušujúce mať v sieti strnádku záhradnú.
Samozrejme, že migrujú, ale niektoré druhy napríklad aj spoločne nocujú. Vyberú si nejaký porast, alebo strom a spoločne tam nocuje 50 aj viac vtákov. Niečo ako Vianočný stromček. V ďalšej časti podcastu Vtáčia akadémia sa dozviete aj čo je to "Vesperťák", čo u nás robia "Taliani", a či sa dá letieť a spať naraz.
Snažia sa prežiť vysoké teploty, ktoré im dávajú zabrať. Ako im môžeme pomôcť, keď sedíme na balkóne a v záhrade a popíjame letný nápoj? Hovoriť budeme aj o umelej mokradi, ktorú sa podarilo "postaviť" a ktorá pomáha nielen dravcom a sovám, ale aj ich kamošom.
- Andrej Kovarik bude ďalej žiť v našich srdciach a spomienkach
- Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júli?
- Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júni? (2. časť)
- (EŠTE STÁLE) HNIEZDIA A VYSKAKUJÚ - NEODNÁŠAJTE ICH!
- Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júni?
- Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v máji?
- Pozrite si prvé videá zo série vtáctvo a elektrické vedenia okolo nás
- Vtáčia akadémia: Vtáčia kriminalita 2
- Podcast Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v apríli?
- Deň Zeme vo Vrakuni 23.4.2023
- Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčia migrácia (časť 2.)
- Podcast Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v marci?
- Podcast Vtáčia akadémia: Ochrana prírody vtedy a dnes
- Orliak bol zachránený v hodine dvanástej
- Výsledky: Súťaž s myšiarkami 2023
- Poďte s nami za dravcami - v sobotu 11.2.2023 sa stretávame o 10:00 na hrádzi pri Zohore
- Čestné uznanie pre jedného z našich najstarších členov
- V sobotu 28.1.2023 budeme na Hrušovskej zdrži pozorovať zimných hostí na Dunaji - pridajte sa!