Ohrozenia

Znižovanie početnosti jedincov v populácii a jej degradácia je spôsobovaná viacerými neracionálnymi činnosťami človeka. Sú to najmä:

Nezákonné odstrely

Hlavným motívom trestných činov nezákonnej likvidácie dravých vtákov je negatívny postoj mnohých poľovníkov k predátorom. Tento stav dokumentuje skutočnosť, že väčšina postihnutých orlov, ktoré sa k nám takto dostali z voľnej prírody, mali v tele uviaznuté brokové projektily. Priamym dôsledkom nezákonných odstrelov, a tým aj marenia hniezdenia orlov kráľovských (najmä na nížine v kultúrnej stepi), je znižovanie početnosti jedincov v populácii.

Úhyn a zranenia na konštrukciách elektrických vedení

Na základe vyhodnotenia prieskumu počtov uhynutých vtákov usmrtených elektrickým napätím vo viacerých Európskych krajinách (Maďarsko, Nemecko, Česká republika) odhadujeme, že na území Slovenska ročne uhynie 10 - 15 000 vtákov. Najčastejšie sú usmrtené práve veľké druhy vtákov ako sú bociany a orly. V jednom roku sme na západnom Slovensku zaznamenali úspešné vyvedenie 9 mláďat orla kráľovského, z ktorých len v zistených prípadoch 5 jedincov uhynulo ešte v tom istom roku v dôsledku zranení elektrickým napätím na konštrukciách vedení vysokého napätia. Priame dôsledky na početnosť jedincov v populácii spočívajú predovšetkým vo vysokej úmrtnosti orlov v potravných teritóriách jednotlivých párov a počas migrácie mladých túlajúcich sa orlov.

Vykladanie otrávených návnad

Častým spôsobom likvidácie predátorov najmä v nížinách je nelegálne vykladanie otrávených návnad. Existujú dva spôsoby, prvým je implantovanie vysoko účinnej toxickej látky do vajec hydiny a druhým sa implantuje toxická látka do tela uhynutého živočícha, ktorý je potom použitý ako návnada. Je dosť problematické preukázať vplyv otrávených návnad práve u málopočetnej populácie orla kráľovského, ale nálezy otrávených bežnejších druhov dravcov (aj mláďat na hniezdach) nie sú zriedkavé a naznačujú vážne riziká ohrozenia. Priamym dôsledkom je znižovanie početnosti jedincov v populácii.

Vykrádanie hniezd

Z výsledkov monitorovania populácie vyplýva, že za obdobie rokov 1970 až 2000 bolo z hniezd na území Slovenska vykradnutých vyše 100 mláďat orlov kráľovských. Pretože počet jedincov chovaných v zajatí je na Slovensku zanedbateľný, je veľmi pravdepodobné, že takto získané jedince sú priekupníkmi nezákonne vyvážané do zahraničia. Vykrádanie hniezd v značnej miere znižuje produktívnosť párov s dôsledkom oslabovania vitality populácie.

Neusmernené lesohospodárske záujmy

Mnohé lesohospodárske aktivity majú nepriaznivý vplyv na zachovanie hniezdnych biotopov a produktivitu párov. Nedostatočným rešpektovaním potreby zachovania pravidelne obsadzovaných hniezdísk, ale často aj z nevedomosti, dochádza vplyvom ťažby k postupnému úbytku vhodných hniezdnych biotopov. Doteraz evidujeme 20 prípadov opustenia násad v dôsledku vyrušovania pri výsadbe stromov alebo ťažbe.

Vyrušovanie

Orol kráľovský patrí medzi druhy extrémne citlivé na vyrušovanie. Okrem lesohospodárskych aktivít, najčastejšie došlo k opusteniu hniezda pri filmovaní a fotografovaní neskúsenými osobami. Zaznamenali sme prípad, keď neprítomnosť orlej matky vyrušenej filmárom využil jastrab, ktorý z hniezda odniesol jediné mláďa. V poslednom období sa prejavuje aj vplyv nárastu turistických a športových činností. V dôsledku vyrušovania dochádza k ohrozeniu inkubácie vajec alebo k obmedzeniu množstva prinášanej potravy a úmrtnosti mláďat.

Potravné zdroje

Pôvodne bol hlavnou zložkou potravy orla kráľovského syseľ pasienkový (Citellus citellus) a králik divý (Oryctolagus cuniculus). V súčasnosti sú oba druhy na hranici zániku. V období posledných 20 rokov dominuje v jeho potrave predovšetkým zajac poľný (Lepus europaeus), chrček poľný (Cricetus cricetus) a bažant poľovný (Phasianus colchicus). Nízka početnosť dvoch potravne najvýznamnejších druhov má vplyv na produktívnosť orlov. Orol kráľovský loví predovšetkým staré, choré alebo poranené zajace a prispieva tak k ozdraveniu ich populácií. Orol tiež požiera uhynuté živočíchy a vykonáva tak svoju sanitárnu funkciu v našej prírode.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd