Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Ani po takmer troch mesiacoch rehabilitácie sa jedinec globálne ohrozeného druhu dravca – sokola rároha, nedočkal vypustenia do voľnej prírody. Po tom, ako absolvoval náročnú operáciu, sa jeho stav nezlepšoval a začiatkom januára 2010 sokol uhynul, pravdepodobne na následky bakteriálneho ochorenia.
Sokol bol nájdený začiatkom novembra 2009 v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice, neschopný letu. Išlo o samca vo veku 3 – 4 roky bez ornitologického krúžku, takže nebolo možné určiť odkiaľ pochádzal. Hendikepovaného jedinca prevzali pracovníci Štátnej ochrany prírody SR, ktorí zabezpečili tiež veterinárne vyšetrenie. Pri röntgene sa ukázalo, že sokol má v oblasti kostrče uviaznutý projektil z brokovej zbrane. Vzhľadom na to, že sa jednalo o staršie zranenie, veterinárny lekár sa rozhodol ponechať brok v tele. Nakoľko sa však ani po dlhšej rehabilitácii stav sokolieho pacienta dostatočne nezlepšil, bol podrobený opätovnej kontrole, pri ktorej sa ukázalo, že má v tele ďalší projektil – v koncovej časti krídla. Vzhľadom na stav jedinca pristúpil tento krát veterinárny lekár k operácii, pri ktorej boli z tela sokola odstránené obidva projektily. Všetci dúfali, že tento zákrok pomôže pri liečbe a že sa úbohý dravec dokáže z následkov zranení pozviechať.
Sokol sa stal obeťou tzv. vtáčej kriminality, kam patria všetky trestné činy, ktorých obeťou sú vtáky. Z toho dôvodu bol na príslušné oddelenie Policajného zboru SR podaný podnet na trestné stíhanie na neznámeho páchateľa. Na Slovensku sa obeťou nelegálnej činnosti každoročne stane niekoľko desiatok vtákov. Okrem nelegálnych odstrelov predstavuje nebezpečenstvo vykladanie otrávených návnad alebo pascí, vykrádanie hniezd, nelegálna držba a odchyt. V roku 2009 sa napríklad na jednej lokalite obeťou otravy karbofuránom stali 4 jedince sokola rároha.
V roku 2009 hniezdilo na území Slovenska iba 34 párov sokola rároha. Z dôvodu kritického ohrozenia druhu sa realizujú rôzne programy zamerané jeho ochranu. Jedným z nich je aj slovensko-maďarský projekt s názvom „Ochrana sokola rároha v Karpatskej kotline“, podporený Európskou komisiou prostredníctvom programu LIFE-Nature, ktorý sa realizuje od roku 2006 na území oboch štátov.