Featured

Kandidáti na prezidenta sa vyjadrili k otázkam životného prostredia

TA3-Profily_prezidentskych_kandidatovPodľa väčšiny najsilnejších kandidátov by mala byť životnému prostrediu venovaná väčšia pozornosť.

Zelená koalícia mimovládnych organizácií uskutočnila anketu medzi kandidátmi na prezidenta SR zameranú na otázky životného prostredia. Oslovení boli ôsmi kandidáti, ktorí dosahovali najvyššie preferencie podľa prieskumov zverejnených začiatkom februára. Odpovedali všetci okrem Roberta Fica.

„Prieskum ukázal, že väčšina oslovených kandidátov považuje problémy životného prostredia za dlhodobo odkladané a podceňované“ hovorí Roman Havlíček, koordinátor Zelenej koalície. „V tejto súvislosti nás mrzí, že Robert Fico si nedokázal nájsť čas na to, aby povedal, aké sú jeho názory na problémy životného prostredia. Aj to však môže vypovedať o jeho prioritách.“

Za najväčší problém životného prostredia považuje väčšina kandidátov nedostatok záujmu politikov a verejnosti o životné prostredie. Niektorí sa vyjadrili, že ide dokonca o neúctu a preferovanie záujmov biznisu na úkor prírody a životného prostredia.

V otázke prístupu verejnosti k informáciám, účasti v konaniach a prístupu k spravodlivosti vo veciach životného prostredia považujú viacerí kandidáti existujúci právny rámec za dostatočný na papieri, ale problematické je vymáhanie týchto práv, čo súvisí s všeobecnou situáciou v justícii a verejnej správe. Za zmienku stojí názor jedného z kandidátov, že závery z posudzovania vplyvov projektov na životné prostredie ako nástroja účasti verejnosti na rozhodovaní by mali byť pre verejnú správu záväzné.

„Trocha zarážajúce pre nás bolo, že takmer všetci kandidáti rozmýšľajú o prioritách nášho pripravovaného predsedníctva Európskej únie, ktoré sa chystá v roku 2016, z užšieho národného hľadiska, pričom predsedníctvo EÚ je udalosť, ktorá sa týka všetkých 28 členských štátov EÚ,“ dodal Havlíček.

Zelená koalícia mimovládnych organizácií vznikla ako platforma neziskových organizácií venujúcich sa ochrane životného prostredia a prírody v roku 2013. Členmi Zelenej koalície v súčasnosti sú: Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, DAPHNE Inštitút aplikovanej ekológie, Greenpeace Slovensko, Ochrana dravcov na Slovensku, Priatelia Zeme-SPZ, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a Združenie Slatinka.

Plné znenie otázok a odpovedí oslovených kandidátov nájdete tu.

Kontakt: Roman Havlíček, koordinátor Zelenej koalície, mobil: 0908 967 633, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Projekt „Zelená koalícia“ bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Foto: web ta3 (http://www.ta3.com/prezidentske-volby/profily.html)

​ 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd