Od októbra do apríla sčítavali ornitológovia na juhozápadnom Slovensku kane sivé,
dravce, ktoré na Slovensko prilietajú zo severnej Európy. Na našom území nehniezdia, ale nachádzajú tu vhodné podmienky na prezimovanie – nízku snehovú pokrývku a dostatok hrabošov, ich hlavnej potravy. O tie sa delia s myšiakmi hôrnymi, od ktorých ich však ľahko rozoznáme podľa sfarbenia a mnohé odlišnosti nachádzame aj v spôsobe života.
Jednou zo zaujímavostí pri tomto druhu je vytváranie spoločných nocovísk – miest, kam sa zlietavajú jedince zo širšieho okolia, aby spolu strávili noc. Práve tento fakt využili ornitológovia a na dohľadaných odpočinkových miestach kane sčítavali. Na juhozápadnom Slovensku kontrolovali štrnásť takýchto lokalít.
„Nájsť miesto, kde sa tieto druhy ukladajú k spánku je niekedy pomerne náročné a občas je to i dielom náhody. Väčšinou ide o rozsiahlejšie porasty ostríc, susediace s lúkami a pasienkami. A práve na Záhorí nachádzame takýchto miest najviac. Niektoré lokality sú obsadené len jednu zimu, niektoré využívajú kane každoročne, a to i viac ako dvadsať rokov. Takýmto miestom je napríklad Devínske jazero, alebo lúky pri Moravskom Svätom Jáne“ hovorí Michal Noga, koordinátor monitoringu z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Najviac - až 71 jedincov - sme zaznamenali v novembrovom sčítacom termíne. Je to ale len zlomok z celkového počtu 1000 – 1500 kaní sivých, ktoré na Slovensku zimujú,“ dodáva Noga.
Ornitológovia sa často stretávajú s názormi o premnožení dravcov. „Prirodzene, ak človek pozoruje na poli alebo pri ceste 15 – 25 myšiakov, má pocit, že je ich veľa. Dravce sa však koncentrujú na miestach, kde je dostatok hrabošov poľných. Ten v prípade kaní sivých, myšiakov, sokolov myšiarov a myšiarok ušatých tvorí až 90% z ich potravy, čo teší hlavne poľnohospodárov. Tam, kde sú veľké lány oráčiny, dravce vôbec nevídať,“ objasňuje Noga.
Odpočinkové miesta a zimoviská sú pre vtáky rovnako dôležité ako hniezdiská. I z tohto dôvodu bol monitoring kaní sivých zahrnutý do projektu 3D – Dávame Domov Dravcov, ktorý podporila Západoslovenská energetika a. s. Vďaka nemu sa inštalujú hniezdne podložky a búdky, zachraňujú sa mláďatá vypadnuté z hniezd a monitorujú sa naše najvzácnejšie druhy.
Z lúk a pasienkov na Záhorí sa v priebehu apríla kane sivé vytratili. Nebo nad nimi ale neostane prázdne, vystriedali ich kane močiarne, ktoré tu práve teraz predvádzajú svoje svadobné lety.