Featured

Súťaž s myšiarkami 2023

Po roku opäť prichádza obľúbená Súťaž s myšiarkami. Dajte nám vedieť o zimovisku myšiarok ušatých a vyhrajte skvelé ceny!

Ako súťažiť?

Pošlite nám adresu miesta, kde zimujú myšiarky ušaté a ich počet (čím presnejšie, tým lepšie), na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo cez messenger Ochrany dravcov na Slovensku. Uvítame, keď k informáciám o zimovisku pripojíte aj dokumentačnú fotografiu stromov, na ktorých myšiarky zimujú. Nejde o umeleckú, ale o dokumentačnú fotografiu. Súťaž sa končí 12. februára 2023 o polnoci. Mená výhercov oznámime na webe a facebooku Ochrany dravcov na Slovensku.

Na troch výhercov čakajú 30€ poukážky do internetového obchodu Sashe.sk, v ktorom nájdete ručne vyrábané veci od šikovných dizajnérov a remeselníkov.

Podarí sa nám nájsť viac zimovísk ako minulý rok?

 

Pravidlá súťaže:

1. Súťaž trvá od 22. decembra 2022 do 12. februára 2023 (do polnoci).

2. Súťažiacim sa stáva osoba, ktorá nám zašle údaj o zimovisku (miesto a počet zimujúcich myšiarok) na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., prípadne cez messenger Ochrany dravcov na Slovensku.

3. Zapojením sa do súťaže, súťažiaci potvrdzuje, že pri získavaní informácií o zimovisku myšiarok ušatých nedošlo k nadmernému vyrušovaniu zimujúcich jedincov.

4. Súťažiaci dobrovoľne a bezodplatne poskytuje zaslané fotografie a informácie o zimoviskách pre potreby spracovania a použitia organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku (vytvorenie mapy zimovísk, databázy údajov, propagáciu a pod.).

5. Po ukončení súťaže vyžrebujeme troch výhercov.

6. Výsledky súťaže budú zverejnené na webe a facebooku „Ochrana dravcov na Slovensku"

 

foto: R. Taričová

Mapa zimovísk

{google_map}https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1Ck8mjhZArlkAf3PjEKTgPpQKH5itM6kn&ll=48.465349487234505%2C19.56841499999994&z=7&output=svembed{/google_map}


Často kladené otázky

Ako vyzerajú myšiarky a odkiaľ prileteli?|icon|closed

Myšiarka ušatá je stredne veľká sova. Ako prvé vás upútajú veľké, oranžové oči. Keď vás zazrie, narovná sa. Na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká. Keď urobíte ešte krok, ste príliš blízko a odletí. Myšiarky ušaté hniezdia v poľných remízkach, na okrajoch lesíkov a parkoch. Každoročne od jesene do jari sa myšiarky ušaté zhromažďujú a spoločne oddychujú na stromoch. Počet myšiarok na zimovisku býva rôzny, od pár jedincov po stovky. Najväčšie zimovisko sa nachádza v meste Kikinda (Srbsko), kde zimovalo viac ako 600 jedincov!


Čo je zimovisko?|icon|closed

Zimoviskom nazývame miesto (lokalitu), kde myšiarky ušaté cez deň spoločne oddychujú. Najčastejšie sú to ihličnaté stromy v okolí škôl, kostolov, námestí, parkov, ale aj rodinných záhrad. Vzácne niektoré jedince zimujú aj v lesíkoch mimo obcí.

Zimovisko myšiarok ušatých pri kostole


Ako spoznám zimovisko?|icon|closed

Celkom jednoducho. Najčastejšie prítomnosť sov prezradia biely trus a vývržky pod stromami. Pri pozornom pohľade do korún stromov môžete zbadať až desiatky oddychujúcich jedincov. Niekedy, zvlášť počas pekných slnečných dní, sa niektoré myšiarky vyhrievajú na listnatých stromoch ako sú vŕby alebo brezy.

Myšiarky ušaté na zimovisku v Lužiankach (foto: N. Staňová)


Čo je vývržok?|icon|closed

Vývržok sú nestrávené zvyšky potravy, ktoré myšiarky (a všetky sovy) vyvrhujú. Tvoria ho kosti, srsť a perie z koristi, ktoré sa v žalúdku vyformujú do pozdĺžneho chumáča. Ten myšiarka každý deň vyvrhne.


Ako správne odfotiť zimovisko?|icon|closed

V prvom rade je potrebné brať ohľad na zimujúce myšiarky. Pre väčšinu zvierat je zima ťažkým obdobím. Každý zbytočný výdaj energie, napríklad pri vyrušovaní, je pre ne citeľnou stratou. Preto zimovisko fotografujte z dostatočnej vzdialenosti. Keď zbadáte, že myšiarky sa narovnávajú a pozerajú na vás, už ste blízko.

Zimovisko mysiarok usatych (foto: Z. Riflik)


Prečo je potrebné údaje aktualizovať každý rok?|icon|closed

Počet myšiarok na zimovisku a miesto zimovania sa môžu medziročne zmeniť. Závisí to od viacerých faktorov, ako napríklad dostatočná potravná ponuka v okolí zimoviska, či vhodné stromy a podmienky na zimovanie. Mnohé zimoviská stále nie sú zaznamenané. Z toho dôvodu je pre nás dôležité každý rok údaje aktualizovať a sme radi, že nám s mapovaním zimovísk pomôžete.  Informácie o výskyte a počte zimujúcich myšiarok používame pri výskume a ochrane tohto druhu.


Čo tvorí potravu myšiarok ušatých?|icon|closed

V prírodných podmienkach strednej Európy prevláda v potrave hraboš poľný (80-90%), ďalej ryšavka, myš domáca, v menšej miere potkany a malé vtáky veľkosti sýkorky. V praxi sme sa viackrát stretli s obavami ľudí o svojich domácich miláčikov, keď v ich blízkosti zimovali myšiarky. Môžeme vás ubezpečiť, že na jedálnom lístku myšiarok sa nevyskytujú.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd