Medzi najnebezpečnejšie obdobie v živote orlov skalných patrí bez pochyby vyletovanie mláďat z hniezd a krátke obdobie potom, kým sa mláďatá osamostatnia. Keď sa mláďa postupne celé vyperuje a na koniec mu dorastú chvostové perá, tak rodičia začnú menej často prinášať korisť až do hniezda.
Mláďa je hladné a celý deň sa hlasno ozýva, čím sa dožaduje potravy. Samica si sadá aj s korisťou na vedľajší strom a láka mláďa k sebe, aby vyletelo. Mláďa vybieha z hniezda na konár a späť, alebo sa postupne posúva po konári ďalej od hniezda. Keď sa nakoniec odváži a vyletí do prázdneho priestoru, tak sa väčšinou otočí a plachtí smerom do porastu. Na dosadnutie si vyberá hlavne miesta pod vrcholcami jedlí. Pri pristávaní sa zachytí pazúrmi tenkých koncových vetvičiek a visí dole hlavou aj niekoľko minút. Potom sa vyšplhá za pomoci krídel na vrchný konár alebo doskočí na konár pod sebou. Postupne sa zdokonaľuje v pristávaní, v letových schopnostiach a lieta ďalej od hniezda. Neskôr v októbri ho môžeme vidieť spolu s rodičmi krúžiť na oblohe.
V tomto roku sme dôkladne odsledovali a fotograficky zdokumentovali vyletenie dvoch mláďat v Strážovských a Kremnických vrchoch. V prvom prípade mláďa úspešne vyletelo okolo 12. augusta. Mláďa v Kremnických vrchoch nemalo také šťastie. Dňa 7. júla ho našiel J. Zöldy na zemi asi 50 m od hniezdneho stromu. Mláďa bolo v dobrej kondícii a nažraté. Po ďalšej kontrole o niekoľko dní bolo vidieť, že rodičia nosia mláďaťu korisť na starú zvážnicu. Nachádzali sa tu zvyšky z kuny, sovy, krta a myšiaka. Aj keď pravdepodobne v noci chodil po zvážnici medveď, ktorý tu prevracal kamene a orol sedel iba 2 m od zvážnice, tak prežil aj túto návštevu. Rodičia kŕmili mláďa na zemi približne tri týždne. Na koniec dňa 19. augusta sa už mláďa ozývalo zo suchého stromu a slušne lietalo po okolí. Na spolupráci sa podieľali: J. Zöldy, V. Balaška, B. Machcinik, I. Kalafusová a Z. Masárová
Monitoring dravcov a sov v roku 2021 podporila Nadácia ZSE. Ďakujeme.