Úhyny na konštrukciách 22 kV elektrických vedení sú jednou hlavných príčin znižovania početnosti populácii vzácnych druhov dravcov medzi nimi i orla kráľovského. Orly a bohužiaľ ani hrozby, ktoré im pripravuje človek, nepoznajú hranice.
Okolo roku 1960 navrhli projektanti elektrických stĺpov konštrukciu nosičov elektrických vodičov na prenos 22 kV elektrického napätia, ochranármi nazývané ako "stĺpy smrti".
Väčšina typov konštrukcií používaných v energetike umožňuje vtákom dosadnúť do bezprostrednej blízkosti neizolovaných vodičov. Stačí iba letmý dotyk krídlom či vlhké perie... a dochádza k usmrcovaniu alebo mrzačeniu tisícok vtákov od veľkosti hrdličky, po velikánov ako sú bociany a orly.
Nanešťastie sa tento ekonomicky výhodný typ konštrukcie ujal a začal používať vo väčšine európskych štátov. Počet usmrtených vtákov na európskom kontinente sa rádovo odhaduje na milióny!
Úhyny na konštrukciách 22 kV elektrických vedení sú jednou hlavných príčin znižovania početnosti populácii vzácnych druhov dravcov najmä orlov. Preto je jednou z najdôležitejších aktivít projektu podporeného Európskou komisiou z programu LIFE-Nature "Ochrana orla kráľovského v slovenskej časti Karpát" monitoring trás 22 kV vedení, presadenie ošetrenia najkritickejších trás a vývoj nových ekologických konštrukcií. Intenzívna spolupráca s kolegami v Maďarsku, kde sa realizuje podobný projekt, nám prináša nie vždy radostné poznatky povedala Slávka Siryová, riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku /RPS/. Minulý týždeň našli v oblasti Heves v Maďarsku pod stĺpom smrti uhynutého orla kráľovského. Hneď ako nás kontaktovali sme na základe krúžku, ktorými orly označujeme, indentifikovali, že ide o mláďa, ktoré v minulom roku vyletelo z hniezda na západnom Slovensku. Táto skutočnosť nás mrzí o to viac, že spomínané hniezdo, v ktorom boli 3 mláďatá sme strážili kvôli vykrádačom až do vyletenia orlíčat. Jedno z nich napriek veľkému ochranárskemu úsiliu našlo nezmyselnú smrť 230 km od svojho rodiska, konštatoval Jozef Izakovič, ktorý v rámci RPS zabezpečuje koordináciu stráženia ohrozených hniezd. Riešenia v podobe hrebeňových zábran, ktoré bránia dosadaniu vtákov na smrtiacu konštrukciu, ale aj technického nákresu novej bezpečnej konštrukcie už máme, zostáva nám "iba" presvedčiť vedenia energetických spoločností, že je potrebné intenzívnejšie sa zaoberať touto ekologickou záťažou, ktorú predstavujú ich stavby - tisíce smrtiacich pascí na celom území Slovenska.
Ďalšie informácie:
Slávka Siryová, Ochrana dravcov na Slovensku, tel.: 02 64283984,