Prenasledovanie vtáctva nie je minulosťou!

Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku SOVS
Ochrana dravcov na Slovensku RPS
Klub stráže prírody KSP
Bratislava 22.3.2005

 

Mimovládne organizácie SOVS a RPS v súčasnosti evidujú takmer 700 prípadov vtáčej kriminality a neustále pribúdajú ďalšie hlásenia, ktoré dokazujú, že prenasledovanie vtáctva na Slovensku ešte nie je minulosťou.

Nelegálne odstrely a odchyty dravcov, sov a rybožravých vtákov, vykladanie otrávených návnad, vykrádanie hniezd, ako aj ďalšie protiprávne aktivity sú stálou hrozbou pre mnohé druhy vtákov.

"V minulom roku sme sa stretli so závažnými prípadmi, ktorých obeťami sa stali aj celosvetovo ohrozené druhy dravcov. Mláďatá orla kráľovského vybrali vykrádači z hniezda neďaleko Bratislavy. Ťažko postreleného sokola rároha sme našli v okrese Dunajská Streda. Vzhľadom k vážnosti zranení už nebude možný jeho návrat do voľnej prírody" hovorí Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku.

Ako povedal Marek Brinzík zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovenksu "Polícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia v súčasnosti vyšetruje prípady nelegálnych odstrelov kormoránov a volaviek na rybníkoch Senné, ktoré sú jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít Slovenska. Odhaľovanie takýchto prípadov nás stojí množstvo úsilia, úspešné prípady z posledných rokov však potvrdzujú, že ide o dôležité a zmysluplné aktivity".

Všetky dôležité informácie o aktuálnej situácii vo vtáčej kriminalite zasielajú mimovládne organizácie každoročne formou Správy o stave vtáčej kriminality príslušným ministerstvám a štátnym orgánom. Týmto spôsobom chcú prispieť k zvyšovaniu záujmu zodpovedných štátnych inštitúcií o riešenie environmentálnej kriminality na Slovensku.

Ďalšie informácie poskytnú:

  • Marek Brinzík, koordinátor pre boj proti vtáčej kriminalite, SOVS, 0904 307 946, 02/554 221 85, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovenksu, RPS, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Ján Dobšovič, predseda Klubu stráže prírody, 0903 751 330, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd