Vzácny sokol rároh - ďalšia obeť ľudskej krutosti

V okrese Trnava neznámy páchateľ zmaril hniezdenie vzácneho druhu - sokola rároha, najohrozenejšieho dravca Európy. V hniezdnej búdke umiestnenej na stožiari vysokého napätia boli pri kontrole zistené otvory po streľbe z brokovej zbrane a tri opustené zachladnuté vajíčka.

"S veľkou pravdepodobnosťou došlo k nezákonnému odstrelu druhu, ktorý je na Slovensku ohrozený zánikom." tvrdí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Sokol rároh sa dostal medzi celosvetovo ohrozené druhy po tom, čo jeho populácia poklesla najmä na hniezdiskách v strednej Ázii, kde sú rárohy predmetom nekontrolovaného obchodu hlavne na sokoliarske účely. V celej Európe hniezdi iba do 600 párov.

Štátna ochrana prírody SR a Ochrana dravcov na Slovensku realizuje so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola. "Na našom území v tomto roku hniezdi posledných 15 párov." dodáva Chavko.

Na neznámeho páchateľa bolo podané trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu.

Nezákonné odstrely sú jednou s foriem vtáčej kriminality, ktorú možno považovať za vážny celosvetový problém. Najčastejšími obeťami prenasledovania sú bohužiaľ dravé vtáky a sovy a neraz ide o kriticky ohrozené druhy. Ich nenahraditeľný význam v prírode je stále v pozadí nezmyselnej a hlboko zakorenenej predstavy o dravcoch ako škodnej zveri.

Bližšie informácie:

Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku /RPS/ tel.: 02 64283984, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd