Orly kráľovské už aj na Slovensku monitorujú družice

Orol kráľovský je v Európe jedným z najohrozenejších druhov dravcov. Tento majestátny dravčí kráľ hniezdi v strednej Európe už len v Maďarsku v počte 80 párov a na Slovensku 40 párov. V záujme zachovania tejto vzácnej populácie a vytvorenia nástrojov na ich ochranu podporila Komisia Európskej únie dva prepojené projekty "Ochrana orla kráľovského v Karpatoch", ktoré sa od roku 2003 paralelne realizujú odborníkmi z Maďarska a Slovenska.

Na Slovensku tento projekt realizuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci s partnermi Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP SR) a Západoslovenskou energetikou a.s.. Okrem mnohých aktivít projektu zameraných na ochranu biotopov, potravných teritórií, potravných zdrojov a propagáciu sa v tomto roku na Slovensku po prvý raz v histórii využili na ochranu živočíchov aj satelitné vysielačky. Ide o malé prenosné zariadenie napájané batériou, ktoré je vybavené aj vysielačom GPS súradníc. Vysielačka sa špeciálnymi teflonovými pásmi pripevní na chrbát orla, odkiaľ v intervaloch vysiela signály o svojej polohe. Signály prijímajú satelitné družice obiehajúce našu planétu, z ktorých sa potom prostredníctvom internetu dostávajú k riešitelom projektu. Zlokalizované súradnice sa vyhodnotia prostredníctvom počítačoveho softweru GIS (Geografický informačný systém) a na ich základe možno vyhodnotiť trasy pohybu mladých orlov po opustení hniezda.

Práve obdobie po vyletení mláďat z hniezda je pre orly najkritickejším obdobím, kedy uhynie najviac jedincov. Zároveň je toto obdobie najmenej známou a preskúmanou časťou života orlov. Bez získania informácii o pohybe mladých orlov nie je možné vytvoriť nástroje na ich ochranu a stabilizovať klesajúcu populáciu v Európe. Doterajšie skúsenosti v nedostatočnej miere preukázali, že orly najčastejšie hynú na konštrukciách 22 kV elektrických vedení a sú decimované nezákonným odstrelom. To je však len časť smutných príbehov ohrozujúcich tieto vzácne vtáky a z toto dôvodu bolo zo 40 hniezd na Slovensku vybraných 5 hniezd, na ktorých mláďatá boli vybavené satelitnou vysielačkou. Navyše vysielačky sú špeciálne upravené tak, že po dvoch rokoch po skončení životnosti batérie sa upevňovacie popruhy uvoľnia a vysielačka z chrbta orla odpadne.

Každé orlie mláďa vybavené vysielačkou dostalo aj meno po členovi RPS, ktorý zabezpečoval kontrolu a ochranu ich hniezda a na širokých orlích krídlach sa teda budú vznášať Gabi, Michal, Stefani, Monika a Jozef.

Pracovný tím Ochrany dravcov na Slovensku čaká ešte veľa práce s vyhodnotením pohybu mladých orlov túlajúcich sa po Európe. Nepochybne však pôjde o zaujímavé údaje a cenné informácie, o ktorých budeme informovať verejnosť v médiách.

Ďalšie informácie, prípadne viac fotodokumentácie:

Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku, 0903 768394, 02 64283984, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd