Nevinné obete

V okrese Skalica boli zaznamenané dva nové prípady vtáčej kriminality, t.j. kriminality páchanej na vtáčích druhoch. Prvým prípadom je zastrelenie zákonom chráneného druhu sovy - myšiarky ušatej (Asio otus), v revíri Poľovníckeho združenia v Kopčanoch, ktorý je riešený Obvodným úradom ŽP v Senici so sídlom v Skalici. Veterinárne vyšetrenie preukázalo usmrtenie v dôsledku poranení spôsobených brokovou zbraňou a prihlásili sa aj svedkovia tohto činu.

Druhý prípad je rovnako zarážajúci - ide o nález usmrteného sokola myšiara (Falco tinnunculus), pri ktorom röntgenové vyšetrenie kadéveru jasne preukázalo prítomnosť brokov a zlomenín končatín. Aj tento dravec bol nájdený v revíri Poľovníckeho združenia v Kopčanoch, len 300 metrov od prvého prípadu. Sokol myšiar je menším druhom sokolovitého dravca, najčastejšie sa s ním môžeme stretnúť v otvorenej krajine a adaptoval sa i životu v mestskom prostredí. Je celoročne chránený, jeho zranenie, usmrtenie, nelegálny chov či rušenie je trestné.

Najtragickejšie na oboch prípadoch je to, že sa odohrali v hniezdnom období. Páchateľ tým nielen zmaril život myšiarky ušatej a sokola myšiara, ale s najväčšou pravdepodobnosťou tragicky zasiahol aj do ich hniezdenia. Len v ojedinelých prípadoch dokáže zvyšný jedinec z páru úspešne vychovať mláďatá sám. Tie hynú nedostatkom potravy, podchladením či po útoku iného predátora, pretože starostlivosť len jedného rodiča nie je dostatočná. Neznámy strelec má teda na svedomí pravdepodobne viac vtáčích životov.

Podobné prípady žiaľ nie sú zriedkavosťou, členovia mimovládnej organizácie Ochrana dravcov ich na Slovensku evidujú každoročne niekoľko. Bohužiaľ, aj napriek osvete sa naďalej stretávame s nelegálnym a trestným vystrelovaním stračích a vraních hniezd, v ktorých práve uvedené dva druhy - sokol myšiar a myšiarka ušatá - hniezdia najčastejšie.

Podrobnejšie informácie k prípadom:

Ing. Zuzana Juríčková, odbor. referent OÚ ŽP v Senici so sídlom v Skalici;
kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 034/664 82 62

Vtáčia kriminalita všeobecne: Hana Latková, Ochrana dravcov na Slovensku; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; tel: 02 / 555 734 400

Príloha: fotografie, foto. Z. Juríčková

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd