Stĺpy smrti si vyžiadali ďalšiu obeť

Elektrické vedenie znova zabíjalo - tentoraz sa jeho smutnou obeťou stal ďalší vzácny a ohrozený jedinec orla kráľovského. Pri kontrole stĺpov 22 kV vedenia 26. januára 2007 bol v k. ú. Haniska pri Košiciach nájdený miestnym ochranárom J.Mihókom mladý samec orla. Ako uviedol Jozef Chavko z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku: "Podľa ornitologického krúžku sme zistili, že uhynutý orol pochádza z hniezdiska spod Zemplínskych vrchov, kde bol okrúžkovaný so svojím súrodencom v auguste minulého roku."

To, že ide o mimoriadne vzácneho dravca potvrdzuje i skutočnosť, že orol kráľovský je v Európe zaradený medzi kriticky ohrozené druhy. Na východnom Slovensku hniezdi približne len 20 párov. Preto úhyn, čo i len jedného jedinca, má nesmierne následky. Tento fakt vyznieva o to horšie, že v k. ú. Haniska pri Košiciach ide už o druhý nález uhynutého orla kráľovského. 17.11.2000 tu pod stĺpmi smrti skončil svoj život rovnako mladý jedinec. Správna otázka na tomto mieste je: PREČO?

Slovensko prišlo opäť o vzácneho dravca, nejde však o ojedinelý prípad. Každoročne zahynie na stĺpoch 22 kV elektrických vedení 50-100 tisíc vtákov. Vďaka tomu dostali tieto stĺpy pomenovanie "stĺpy smrti". Ide o oceľovú konštrukciu s vodičmi umiestnenými na vodorovnej konzole. Po dosadnutí medzi vodiče stačí priblíženie, alebo letmý dotyk krídlom či vlhkým perím s aktívnym vodičom a elektrický prúd v zlomku sekundy vtáka zabije, v horšom prípade zmrzačený jedinec čaká niekoľko dní na smrť.

Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Západoslovenskou energetikou a.s. dlhodobo spolupracujú na riešení tohto problému návrhmi nových technických riešení. Tento rok vo februári ZSE osadí na 14 km testovacej trase elektrických vedení nové ekologické komponenty, ktoré zabránia, aby došlo k zraneniu vtáctva elektrickým napätím.

Ostáva otázkou, či aj Východoslovenská energetika a.s. s prihliadnutím na tento smutný nález, ošetrí svoje linky v okolí Hanisky pri Košiciach v dohľadnom čase novými ekologickými komponentmi. Uplynulo už 6 rokov od prvého úhynu orla kráľovského pri Haniske a aj tak sa nezabránilo smrti ďalšieho jedinca. Koľko ich ešte musí uhynúť tu alebo v okolí, než bude tento problém vyriešený? Ľahko sa môže stať, že orol kráľovský na východnom Slovensku ostane iba minulosťou.

Otestovanie novej ekologicky nezávadnej konštrukcie, ktorá je priateľská k vtáctvu a následne jej zavedenie do praxe, zostáva tiež otvoreným problémom. Túto konštrukciu navrhla a vyrobila Slovenská firma Kovel. Zdá sa však, že v tomto prípade energetické spoločnosti váhajú a dostatočné kroky k jej zavedeniu do praxe zatiaľ neurobili. A počty usmrtených vzácnych druhov ročne neustále narastajú.

"Už dlhé roky upozorňujeme na podobné tragické prípady. Veríme, že aj nález tohto usmrteného orla presvedčí o potrebe vážnejšieho prístupu k problému. Naozaj sa nemožno zmieriť s tým, že na Slovensku je stále veľa smrtiacich konštrukcií, ktoré sú neustálou hrozbou pre našich operencov", dodal Chavko. Najlepším riešením je čo najskôr začať nahrádzať staré smrtiace konštrukcie 22 kV elektrických vedení novými, na ktorých budú môcť vtáky odpočívať bez rizika ťažkých poranení.

Bližšie informácie, prípadne ďalšia fotodokumentácia:

Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku /RPS/
tel.: 02 55573440, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Znázornenie problému stĺpov smrti

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd