Ďalšie prípady vystreľovania hniezd

Nelegálne vystreľovanie hniezd, ktoré v polovici mája zistili členovia mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v katastrálnom území Sokolce, má bohužiaľ pokračovanie s omnoho väčším rozsahom. Po kontrole lokality pracovníkom Štátnej ochrany prírody pribudlo k dvom známym prípadom (sokol rároh, myšiarka ušatá) osem nových.

Neznámy páchateľ opäť použil brokovú zbraň, s ktorou z bezprostrednej blízkosti strieľal do vraních hniezd. Na trojkilometrovom úseku stromoradia po ňom zostali usmrtené tri hniezdiace myšiarky ušaté, ale i dve, len niekoľkodňové mláďatá sokola myšiara a jedno mláďa vrany túlavej. V každom usmrtenom jedincovi bola röntgenovým vyšetrením potvrdená prítomnosť brokov.

Celková spoločenská hodnota usmrtených jedincov, ktoré boli doposiaľ na lokalite nájdené, už dosiahla 224.000,- Sk. Páchateľ svojím konaním porušil zákon o ochrane prírody a krajiny (myšiarka ušatá i sokol myšiar sú zákonom chránené živočíchy) ale aj poľovný zákon, pretože použil nelegálny spôsob usmrcovania - vystreľovanie hniezd.

"Nemenej vážna je však i etická rovina konania páchateľa. Veď vystreľovať hniezda s niekoľkodňovými mláďatami sokola myšiara, či zastreliť myšiarku zahrievajúcu znášku je popretím akejkoľvek etiky, obdivu a lásky k prírode." dodáva Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku.

Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa bolo rozšírené o zistené prípady.

Podrobnejšie informácie k prípadu a viac fotodokumentácie:

Mgr. Michal Noga
Ochrana dravcov na Slovensku
tel. 02 / 555 73440, mob. 0911 339 193, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd