Sup nad Bratislavou

Horúce počasie prinieslo ornitológom nevšedný zážitok. Včera, 19. júla v dopoludňajších hodinách mohli pozorovať pri Devínskej Novej Vsi supa bielohlavého. Tento impozantný dravec, ktorého rozpätie krídel meria až 280 cm, sa na Slovensku objavuje veľmi zriedka a to najmä v letnom a jesennom období. Práve horúci a prehriaty vzduch mu umožňuje vykrúžiť do výšok a prekonávať veľké vzdialenosti.

"Najbližšie hniezdisko tohto druhu sa nachádza v Chorvátsku, na ostrove Cres. Supy tu hniezdia na morských útesoch. Sú prísne chránené a ich populácia je monitorovaná. Časť nehniezdiach a mladých vtákov sa však vyskytuje i rakúskych Alpách," hovorí Jozef Izakovič, člen Ochrany dravcov na Slovensku. "Supy sa na Slovensku za posledných dvadsať rokov vyskytli asi dvanásťkrát, pravdepodobne sú však u nás častejšími hosťami. Pretože krúžia vo veľkých výškach, možno len unikajú našej pozoronosti," dodáva.

Supy bielohlavé sú spoločenské vtáky, ktoré sa živia kadávermi uhynutých zvierat. Pre naše druhy zvierat nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo, naopak, sami sa môžu stať obeťou nelegálneho odstrelu, alebo im hrozí usmrtenie na 22 kV elektrickom vedení. Okrem supa bielohlavého sa na Slovensku v minulosti vyskytol i sup tmavohnedý a zdochlinár biely, išlo však o ojedinelé pozorovania.

Ďalšie informácie Vám poskytne:

Mgr. Michal Noga
Ochrana dravcov na Slovensku
tel. 02 / 555 73440, mob. 0911 339 193, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Sup bielohlavý nad Devínskou Novou Vsou. Foto: Michal Noga

 

Ilustračné foto - Sup bielohlavý na ostrove Cres, Slovinsko. Foto: Jozef Izakovič

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd