Ochranári ponúkajú tisíc eur za vykrádača hniezd

Tlačová správa 27.5.2009

 Drzosť a bezcitnosť vykrádačov hniezd prekročila všetky hranice. Z hniezda orla kráľovského na západnom Slovensku pred niekoľkými dňami ukradol neznámy páchateľ tri malé mláďatá. Zo svojich potomkov, ktorí sa vyliahli po približne 44 dňoch inkubácie, sa ich matka tešila sotva jeden týždeň. Neľútostný vykrádač odniesol tri mladé orly z hniezda, ku ktorému musel vyjsť do výšky asi pätnásť metrov. „Jedná sa o nové hniezdo, ktoré si pár postavil tento rok“ – hovorí Michal Noga z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Hniezdo si všimol aj miestny farmár, ktorý sa tešil zo vzácneho pokladu na svojom pozemku. Jeho radosť však netrvala dlho – po tom, ako neďaleko hniezda pozoroval pravidelný výskyt staršieho, bieleho auta s českou poznávacou značkou zistil, že samica už na hniezde nesedí. Keď si uvedomil všetky súvislosti, zmocnila sa ho nepríjemná predtucha, ktorá sa bohužiaľ pri kontrole potvrdila – hniezdo bolo prázdne, po troch malých orloch nezostalo ani stopy. “Tri mláďatá sú v prípade orla kráľovského veľmi zriedkavé. Tento druh navyše patrí medzi naše najvzácnejšie dravce, keďže na Slovensku  hniezdi iba 35-40 párov. Ostáva len dúfať, že pár po tejto tragédii lokalitu neopustí a zahniezdi na budúci rok.“ – dodáva Michal Noga.

Páchateľ bez kúska citu odsúdil tri bezbranné mláďatá na život v zajatí. Ich rodičia stále lokalitu neopustili a pravidelne sa vracajú k teraz prázdnemu hniezdu - možno dúfajú, že sa im mláďatká vrátia späť. „Keby sa nám podarilo nájsť páchateľa a mladé orly umiestniť späť na hniezdo, je reálna šanca, že by sa ich rodičia začali o ne plnohodnotne starať a vychovali by z nich zdravé jedince schopné žiť vo voľnej prírode. Preto sme sa rozhodli ponúknuť odmenu tisíc eur za informáciu, ktorá povedie k odhaleniu páchateľa. Na políciu sme podali podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Domnievame sa, že ide o organizovanú skupinu. Prosíme všetkých, ktorí môžu akokoľvek pomôcť pri odhalení páchateľa, aby bezodkladne informovali políciu, prípadne sa obrátili na našu organizáciu – kontaktné údaje sú uvedené na našej web stránke www.dravce.sk.“ – vyzýva Lucia Deutschová z RPS. Orol kráľovský je tiež častou obeťou nelegálnych zástrelov a otráv v dôsledku konzumácie úmyselne vyložených návnad kontaminovaných jedom. Príčinou, ktorá vedie ľudí k prenasledovaniu tohto impozantného dravca, je neopodstatnená nenávisť a hlúposť. V tomto prípade hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na tri roky.

 

 

 

 

 

 


Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd