Čo čaká naše sokoly po návrate domov?

Tlačová správa Bratislava, 15.5.2009

Slovenské sokoly označené satelitnými vysielačkami, sa rozhodli odletieť zo svojich zimovísk smerom k svojim rodným hniezdam. Dve samičky sokola rároha, pochádzajúce z rodielnych hniezd na západnom Slovensku, boli minulý rok, ešte ako mláďatá tesne pred vyletením, označené solárnymi vysielačkami. „Používanie satelitnej telemetrie na sledovanie pohybu sokola rároha je súčasťou slovensko-maďarského projektu, zameraného na záchranu tohto druhu, ktorý podporila Európska komisia. V Maďarsku bolo takýmto spôsobom označených už vyše 30 jedincov, jedna z maďarských samíc už dokonca tento rok hniezdi.“ – informuje Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Držiteľkou rekordu spomedzi všetkých doteraz označených sokolov, je naša samička Viera, ktorá zimovala najďalej – až v Nigérii. Druhá samička – Romana, trávila zimu v Taliansku. Obidve sa takmer súčasne pobrali zo svojich zimovísk. „Viera sa teraz zdržuje pri rumunskom meste Temešvár a Romana sa vrátila na Slovensko, kde sa nám ju dokonca podarilo podľa údajov z vysielačky dohľadať.“ – dodáva Deutschová.

Sokol rároh je celosvetovo ohrozeným druhom. Na Slovensku tento rok evidujeme hniezdenie 38 párov. Toto číslo mohlo byť vyššie, no dva páry tragicky zahynuli – v marci tohto roka sa stali obeťami karbofuránu pri hromadnej otrave, pri ktorej zahynulo spolu 22 dravých vtákov. „V dvoch prípadoch sme tiež zaznamenali opustenie hniezda, na ktorom už samičky inkubovali znášku. Veľmi pravdepodobným vysvetlením je, že hniezdo bolo vykradnuté, pretože pri kontrole bolo úplne prázdne.“ – hovorí predseda RPS, Jozef Chavko.

Viac informácií o sokolovi rárohovi, ako aj o slovensko-maďarskom projekte, môžete získať na stránke www.dravce.sk/sokolraroh.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd