Sledované dravce zo Záhoria opäť objavené

Tlačová správa, Bratislava, 08.02.2012

Dve mláďatá vzácnych druhov dravcov, orla kráľovského a haje červenej, ktoré dostali malú rádiovú vysielačku na nohu sa po dvoch mesiacoch znova našli. Po strate kontaktu s hajou Hankou a neskôr i s orlom Danom koncom októbra (resp. novembra) boli oba úspešne dohľadané.

Najskôr bola začiatkom januára pozorovaná a odfotená haja Hanka v Rakúsku pri obci Deutsch Jahrndorf neďaleko Bratislavy. O pár dní neskôr bola za pomoci českých kolegov objavená v oblasti sútoku rieky Moravy a Dyje. V tejto oblasti sa zdržovala i predtým ako sa stratila.

Orol Dano sa stratil koncom novembra minulého roka. Po dvojmesačnom pátraní bol znova zachytený signál z jeho vysielačky pri obci Pama v Rakúsku, z oblasti kde bol zaznamenaný naposledy. Rovnako ako Hanka sa vrátil do oblasti, kde sa zdržoval po opustení hniezdiska.

Dano i Hanka sú mláďatá zo Záhoria označené malými vysielačkami z projektu  Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederösterreich Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko. Vďaka malým vysielačkám umiestnenými na nohe dravcov môžeme sledovať lokálny pohyb dravcov na území. Zistené informácie budú využité pri ochrane druhu v európskej sieti chránených území NATURA 2000. „Na základe údajov o pohybe identifikujeme dočasne osídlené územia mladými orlami a hajami. Zistíme zastúpenie biotopov na týchto územiach, čo bude základ pre vypracovanie návrhu na zlepšenie obhospodarovania území s výskytom orlov kráľovských a hají červených.“ informoval Vladimír Nemček z Ochrany dravcov na Slovensku. Okrem výskumu využívania územia pomocou telemetrie kontrolujeme stav oboch dravcov a v prípade nutnosti vieme napomôcť ich záchrane. Novinky zo života Dana a Hanky môže verejnosť sledovať na webovej stránke projektu http://www.birdlife.at/coro-skat/sk/.

Oba dravce sú ohrozené vzrastajúcou vtáčou kriminalitou. Predovšetkým vykladanie otrávených návnad a nelegálny odstrel predstavujú v tuhých zimách veľké nebezpečenstvo. V tomto období tvoria kadávery živočíchov, ktoré môžu byť otrávené, významnú časť potravy dravcov. V okolí kadáverov je i väčšia šanca na nelegálny odstrel dravcov. Realita problému je potvrdená nálezom zastrelenej mladej samice orla kráľovského v roku 2011 v Rakúsku neďaleko slovenských hraníc či nálezmi ďalších postrelených dravcov a sov zo Slovenska.

Viac informácií:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0910971960

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd