Postrelené dravce bojujú o život

postrelené jedince 008Tlačová správa Bratislava, 27.4.2012

Do rehabilitačnej stanice pre zranené živočíchy v Ratnovciach pri Piešťanoch priviezli sovu myšiarku ušatú a myšiaka lesného so závažným strelným poranením. Oba jedince bojujú o život a ak sa im podarí tento boj vyhrať, pravdepodobne sa už nikdy nevrátia do voľnej prírody.

Hlúposť ľudí dokáže napáchať nenapraviteľné škody. Nelegálna činnosť, v dôsledku ktorej dochádza k úhynu, či závažným poraneniam živočíchov, je presne tento prípad. „Najčastejšie sa stretávame s nelegálnymi zástrelmi, či vykladaním otrávených návnad, ale aj odchytom do pascí, či vykrádaním hniezd. Aj v dôsledku uvedených aktivít sa mnohé druhy na Slovensku ocitli na pokraji vyhynutia.“ – hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Dôvodov, prečo ľudia ubližujú vtákom, ale aj iným živočíchom, môže byť niekoľko. Najčastejšie je to však nenávisť, plynúca z nedostatku základných vedomostí o biológii prenasledovaných druhov, prípadne z intolerancie.

postrelené jedince 007Posledné dva prípady, kedy došlo k postreleniu sovy myšiarky ušatej a myšiaka lesného, sú spolu s ďalšími tohoročnými prípadmi dôkazom, že tento druh nelegálnej činnosti predstavuje na našom území nanajvýš aktuálny problém. RTG vyšetrenie preukázalo prítomnosť brokov v krídle a nohe v prípade myšiaka a prestrelenú kĺbovú hlavicu v prípade myšiarky. „Je veľmi pravdepodobné, že ak tieto úbohé zvieratá prežijú, ich osudom bude doživotné väzenie, prípadne budú utratené. Len málokedy sa podarí takéto závažné poranenia vyliečiť a vypustiť živočíchy späť do voľnej prírody. Naša organizácia pripravuje v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia, Prezídiom Policajného zboru a ďalšími organizáciami projekt, zameraný na boj s tzv. vtáčou kriminalitou.“ – uzatvára Deutschová.

- KONIEC –

Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911 219 520

postrelena_mysiarka_1 postrelena_mysiarka_2
postreleny_mysiak_1 postreleny_mysiak_2

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd