Na Záhorí zahniezdili vzácne sovy

Tlačová správa Bratislava, 15.06.2012

Až dva druhy vzácnych sov zahniezdili tento rok na Záhorí. Najprv ornitológovia objavili dva páry myšiarok močiarnych neďaleko Skalice a pri Moravskom Svätom Jáne, potom zaregistrovali dvoch volajúcich samcov výrika lesného v Prievaloch a Kuchyni. Oba druhy sú najvzácnejšími hniezdiacim druhmi vtákov u nás.

Myšiarka močiarna obýva sever Európy, na Slovensko prilieta v zimnom období, najmä v čase, kedy je na poliach dostatok hrabošov poľných. V niektorých rokoch ojedinelé páry u nás po zime ostanú a hniezdia. Naposledy sa na Záhorí tak stalo v roku 1998. Po 14 rokoch ich ornitológovia opäť v hniezdnom období zistili na dvoch lokalitách – pri Skalici a Moravskom Svätom Jáne.

O niečo početnejší je výrik lesný – ten hniezdi pravidelne, no počet hniezdiacich párov sa na Slovensku odhaduje len na 10 – 25 párov. Táto drobná sova osídľuje parky, pasienky a sady. Na Záhorí sa hniezdenie dosiaľ nepodarilo preukázať. Tento rok k tomu majú ornitológovia veľmi blízko - dva volajúce samce zistili na úpätí Malých Karpát. V najbližších dňoch sa ukáže, či aj zahniezdili.

Na Slovensku sa vyskytuje 12 druhov sov, desať z nich u nás hniezdi. Najhojnejšími sú myšiarky ušaté a sovy obyčajné, ich početnosť dosahuje niekoľko tisíc párov. Výrov na Slovensku hniezdi 300 - 400 párov a žije u nás i približne rovnaký počet plamienok driemavých. Vzhľadom na nočnú aktivitu je monitoring sov pomerne náročný, zisťujú sa najmä na základe počutia ich teritoriálnych hlasov. Ornitológovia si pomáhajú i technickými pomôckami.

„Od roku 2011 využívame na Záhorí a v Malých Karpatoch pri výskume i digitálne záznamníky, ktoré rozmiestňujeme na vhodných lokalitách. Nahraté hlasy neskôr analyzujeme. Tak sa nám podarilo v tomto regióne potvrdiť viac ako 15 lokalít s výrom skalným a v máji sme zistili i výrika lesného. Hoci má používanie techniky menšie čaro ako večerná návšteva sadu či skalného údolia, prináša výsledky, ktoré v budúcnosti budeme môcť použiť pri ochrane druhov i územia“ uzatvára Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Ochrana a výskum sov na v tomto regióne je podporená projektom „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a v Dolného Rakúska“, ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013.

Kontakt: Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd