Nové prvky na ochranu vtáctva už aj na Slovensku

PN_instalacia_RPS (1)TLAČOVÁ SPRÁVA, Bratislava, 13.9.2012

Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a Západoslovenská energetika, a.s., (ZSE) spoločne odštartovali ďalšiu etapu aktivít pri riešení problematiky úhynov vtáctva na vedeniach. Počas uplynulej soboty boli na elektrické vedenie pri Piešťanoch nainštalované výstražné prvky na ochranu vtáctva proti nárazom. Tento typ prvkov sa využíva v mnohých krajinách, na Slovensku bol použitý prvýkrát.

PN_instalacia_RPS (2)„Nový typ výstražných prvkov sa používa napríklad v susednom Maďarsku či Rakúsku, ale aj vo Švédsku, Francúzsku, Nemecku a ďalších krajinách. Vďaka inštalácii prvkov bude zabezpečené zviditeľnenie trasy elektrického vedenia pre vtáky, ktoré v tomto úseku prelietajú počas jarnej alebo jesennej migrácie, prípadne v hniezdnom období,“ hovorí Jozef Chavko z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Problematike nárazov vtáctva do elektrických vedení sa na Slovensku začala venovať pozornosť len nedávno, v spolupráci mimovládnych organizácii a Štátnej ochrany prírody so všetkými zodpovednými energetickými spoločnosťami. „V záujme zabezpečenia koncepčného riešenia pripravuje RPS, v spolupráci s energetikami a ďalšími organizáciami, projekt na identifikáciu a ekologizáciu najnebezpečnejších úsekov z hľadiska kolízií v rámci celého Slovenska,“ dodáva Chavko.

„ZSE je prvou slovenskou energetickou spoločnosťou, ktorá použila nové typy výstražných prvkov. Podieľame sa na rôznych projektoch zameraných na ochranu vtáctva, nakoľko máme záujem o minimalizáciu negatívneho vplyvu siete nadzemných elektrických vedení v našej kompetencii. Trasa, na ktorej budú prvky inštalované, bola identifikovaná ako riziková, keď tu v dôsledku nárazu do vedenia zahynulo 16 labutí a ďalšie druhy vtákov. Do ekologizácie trasy investovala ZSE vyše 8000 eur,“ informoval hovorca ZSE Ján Orlovský.

Ďalšie informácie:

Za RPS: Jozef Chavko, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Za ZSE: Ján Orlovský, 0907 718 110, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

PN_instalacia_RPS (3) PN_instalacia_ZSE (1) PN_instalacia_ZSE (2)

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd