Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko)
Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)
TLAČOVÁ SPRÁVA Bratislava, 18. 10. 2012
Začiatkom októbra bol predstavený a na portáli právnych predpisov zverejnený návrh novelizácie zákona o poľovníctve. Tento návrh vyvolal pobúrenie medzi ochranárskymi združeniami, keďže umožní vyšší tlak na prírodu a povolí niektoré zakázané spôsoby lovu. Niektoré zmeny sú tak zásadné a tak v zjavnom rozpore s európskou legislatívou, že vyvolávajú otázky o skutočnom zámere ich navrhnutia.
„Už v marci roku 2012 ochranárske združenia odosielali pripomienky k návrhu vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve, vtedy však boli takmer všetky sporné body odstránené. Je preto zvláštne, že bola navrhnutá novela zákona, ktorá pridáva nové body v zjavnom rozpore s európskou legislatívou a to v období, keď Slovensko nevyriešilo všetky výhrady konania, ktoré voči nemu vedie Európska komisia v tejto veci.“, vysvetľuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Európska Komisia začala voči Slovensku konanie z dôvodu klesajúcej početnosti niektorých druhov vtáctva. Navrhnutá novela zákona o poľovníctve tento trend môže ešte zhoršiť.
Hlavnými spornými bodmi súčasnej novely sú zmeny, ktoré prinesú rozdrobenie poľovných revírov a umožnia taký lov zveri do pascí, ktorý je priamo zakázaný európskou legislatívou. „Zmenšenie minimálnej výmery poľovných revírov na polovicu bude mať za následok to, že v samotnom revíri nebude mať zver dostatočne veľký životný priestor na prežívanie udržateľnej populácie v priebehu celého roka a väčší počet menších revírov tak zvýši celkový tlak na slovenskú prírodu. A to všetko v období, keď sa už desaťročia v celej Európe nedarí zastaviť pokles biodiverzity.“, dopĺňa Ján Gúgh, hovorca SOS/BirdLife Slovensko.
„Zakomponovanie sporných ustanovení, ktoré sú v úplnom protiklade s tým, čo požaduje európska legislatíva a základné princípy ochrany prírody, tak vyvoláva otázky o ich ozajstnom úmysle. Nie je jasné, či takéto zjavné rozpory nemajú slúžiť na odlákanie pozornosti verejnosti a presadenie iných zmien, ktoré uškodia samotnému tradičnému poľovníctvu, ako je napríklad zmena rozlôh revírov a spôsobu ich uznávania.“, pýta sa Jozef Ridzoň. "Spôsob odchytu zveri aký je navrhnutý v novom zákone totiž nevylučuje odchyt aj ohrozených druhov dravcov, ako je sokol kobcovitý či iné vzácne druhy. Navyše sa stanovuje povinnosť kontrolovať ich len raz za deň, čo môže viesť jednak k utrpeniu jedinca, ale i k k zmareniu hniezdenia a úhynu mláďat.", hovorí Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Je preto jasné, že takáto zmena vyvolá ostrú reakciu ochranárskych združení a môže odviesť pozornosť od iných tém dôležitých pre poľovníkov.
Ochranárske združenia preto spustili na webstránke www.ekoforum.sk petíciu, ktorou podajú Ministerstvu pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja vidieka SR hromadnú pripomienku. Budú žiadať odstránenie najspornejších opatrení, ktoré uškodia ako ochrane prírody tak i pozitívnym tradíciám poľovníctva na Slovensku.
- KONIEC -
Kontakty
- Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , mobil: 0902 222 160 - Ján Gúgh, hovorca SOS/BirdLife Slovensko,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , mobil: 0907 149 152 - Jozef Chavko predseda Ochrany dravcov na Slovensku RPS,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , mobil 0903 768 394