Smutný koniec sokola s vysielačkou

Slavka_v budkeTlačová správa Bratislava, 20.12.2012

Začiatkom tohto roka informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku o záchrane slovenského sokola, ktorý bol vďaka vysielačke nájdený v Bulharsku. Tamojší ochranári poskytli sokolovi menom Slávka prvú pomoc a po úspešnej rehabilitácii ju vypustili späť do voľnej prírody. Takmer po roku sa Slávka vrátila na to isté miesto. Bulharskí kolegovia bohužiaľ našli už len vysielačku a zvyšky peria, čo bohužiaľ potvrdilo domnienku, že zahynula.

Satelitná telemetria je významnou metódou monitoringu, ktorá prináša dôležité výsledky. Slávka bola jednou zo štyroch samíc sokola rároha, označených satelitnou vysielačkou v roku 2011 v rámci medzinárodného projektu na ochranu druhu, do ktorého sú zapojené štyri krajiny – Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

sokol rarohSlávka sa do strednej časti Bulharska zatúlala aj pred rokom. Vtedy sa ju vďaka okamžitému zásahu podarilo zachrániť, keď vyslabnutá nedokázala vzlietnuť. „Po opätovnom vypustení letela cez Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko, chvíľu pobudla v Českej republike a Nemecku, napokon sa však cez Bielorusko presunula na Ukrajinu, kde strávila vyše dva mesiace.“ – informuje Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). V novembri sa rozhodla vrátiť do Bulharska, kde zahynula. Slávku našli prednedávnom bulharskí ornitológovia z organizácie BSPB/BirdLife Bulharsko v centrálnej časti krajiny, v poľnohospodárskej krajine, kam Slávka nepochybne priletela za potravou, ktorou sú drobné zemné hlodavce, či rôzne menšie druhy vtákov.

sokol raroh s vysielackou_zaber z fotopasce„Príčin úhynu môže byť niekoľko, nemáme dostatok dôkazov na jednoznačné vyjadrenie. V prípade mladých jedincov pozorujeme vysokú mortalitu, často v dôsledku zásahu elektrickým prúdom na stĺpoch elektrických vedení, môžu sa však tiež napríklad stať obeťou predátora.“ – hovorí Deutschová.

Projekt podporila Európska komisia. Na Slovensku je partnerom okrem RPS aj Západoslovenská energetika, a.s., ktorá zabezpečuje ekologizáciu stĺpov elektrických vedení, za účelom predchádzania smrteľným úrazom po dosadnutí vtáctva. Sokol rároh je ohrozeným druhom dravca na väčšine územia výskytu. Na Slovensku hniezdi len približe 40 párov.

Viac informácii o projekte nájdete na www.dravce.sk/sokolraroh.

- KONIEC –

Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911 219 520

trasa Slavky od osadenia vysielacky po nalez

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd