Oznamy

Pozvánka na exkurziu „Dravce Devínskej Kobyly“

 

Pozvanka Dni stahovavehovtactva 2015 Základné informácie: pri príležitosti Medzinárodných dní sťahovavého vtáctva uskutoční organizácia Ochrana dravcov na Slovensku exkurziu pre verejnosť. Exkurzia je organizovaná v rámci programu 3D od ZSE, ktorý podporila Západoslovenská energetika, a.s.

Cieľom exkurzie je naučiť záujemcov rozpoznať niekoľko druhov vtákov, predovšetkým dravcov a porozprávať im o veľkom sťahovaní vtáctva. Ponad Devínsku Kobylu prelietajú viaceré druhy dravcov, ktoré budeme mať možnosť počas exkurzie pozorovať. Uvidíme tiež krásne a až exoticky sfarbené včeláriky, ktoré tu hniezdia. Výklad bude smerovaný i k základnému rozlišovaniu dravých vtákov –podľa siluet vybraných druhov a porovnávania tvaru krídel. Exkurzia je bezplatná a vhodná i pre rodiny s deťmi. Počet účastníkov je limitovaný, na exkurziu je potrebné sa prihlásiť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Trasa: Sandberg, Weitov lom, prechod lesostepnými a lesnými časťami Devínskej Kobyly, Sandberg, dĺžka trvania – 1,5 hod.

Termín a čas: 15. máj 2015, o 17:00 hod., stretnutie pri náučnej tabuli (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec k Pieskovcu – Sandberg)

Featured

Hlavové vŕby - Hľadáme odborníkov, dobrovoľníkov i remeselníkov

Milí priatelia,

vďaka projektu Ochrana mizející krajinné rozmanitosti, ktorý sa nám spoločne podarilo získať z Fondu mikroprojektov regiónu Biele Karpaty, by sme radi, s Vašou pomocou, na jeseň 2014 zorganizovali víkendovku na niektorej lokalite hlavových vŕb v okresoch Piešťany, Trnava, Galanta alebo Dunajská Streda.

Termín: 17. - 19. október 2014

Na víkendovke by sme radi:

- poskytli priestor pre stretnutie ľudí, ktorých zaujíma fenomén hlavových vŕb, na ne naviazanej biodiverzity, kultúrnej hodnoty a ochrany tohto jedinečného prvku v krajine

- zorganizovali pásmo prednášok (v piatok)

- orezom pomohli vybranej lokalite (v sobotu)

- zorganizovali workshop a naučili seba a miestnych ľudí, na čo sú hlavové vŕby dobré a ako sa z nich získaný materiál dá využiť (v nedeľu)

Hniezdne mapy vybraných druhov dravcov Niederösterreich

Jedným z hlavných cieľov projektu CORO-SKAT je zabezpečiť efektívne ochranárske opatrenia pre cieľové druhy. Nevyhnutným predpokladom pre tento krok je poznanie stavu populácií a ich rozšírenia. Ochrana má byť následne koncentrovaná do hlavných centier rošírenia jednových druhov. S cieľom identifikácie týchto oblastí sú v rámci projektu realizované viaceré programy monitoringu, no sú zhodnocované a využité i doteraz známe dáta. Komplex dát je následne diskutovaný s expertmi pre ten ktorý druh a ten ktorý región. Do práce sú zapojený nasledovní experti: Hans-Martin Berg, Michael Bierbaumer, Manuel Denner, Konrad Edelbacher, Helmut Jaklitsch, Richard Katzinger, Johannes Laber, Matthias Schmidt, Jakob Pöhacker, Leopold Sachslehner, Stefan Wegleitner, Gábor Wichmann, Thomas Zuna-Kratky. Práca v prostredí GIS - Günther Klonner.

Ďalší prípad otravy – obeťou je orliak morský

Hniezdenie dravcom nekomplikuje len počasie, ale aj ľudská hlúposť a bezohľadnosť. Včera bol nájdený otrávený jeden z našich najvzácnejších dravcov, navyše v hniezdnom období!

E-shop RPS už funguje!

Všetkým návštevníkom web stránky RPS s potešením oznamujeme, že sme spustili prevádzku internetového obchodu. Do e-shopu sa dostanete prostredníctvom možnosti na hlavnej lište. Postupne budeme ponuku tovaru rozširovať.

Pripravili sme pre Vás jedinečnú vianočnú akciu predaja kníh RNDr. Stanislava Harvančíka, ktoré si môžete spolu kúpiť za zvýhodnenú cenu.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd