Aktuality 2016

Featured

Vianoce v zvieracích záchranných staniciach

Rádio Regina IMG 1918

Na Slovensku pôsobí viac ako 30 špeciálnych zariadení pre zranené zvieratá. Takým je aj záchranná stanica Havran v Ratnovciach pri Piešťanoch, ktorej ľudia pomohli v rámci kampane na výstavbu novej voliéry. Dnes bola zbierka úspešne ukončená.

Prinášame vám rozhovor, ktorý pre Rádio Regina Bratislava nahral Richard Šumeghy s Luciou Deutschovou. Dozviete sa napríklad aj to, v ktorom období potrebuje pomoc najviac zvierat a čo treba robiť, ak takéhoto pacienta nájdeme. Ďakujeme za poskytnutie nahrávky a prajeme príjemné počúvanie.

Featured

Všetko o zimnom prikrmovaní vtáctva

Rádio Regina Prikrmovanie 20161222

Richard Sumeghy sa rozprával s Romanom Slobodníkom o tom, ako má vyzerať správne kŕmidlo, čo môžeme operencom ponúknuť, na čo treba dať pozor a aké vtáčence nám môžu spríjemniť zimné dni svojou prítomnosťou. Ďakujeme Rádiu Regina Bratislava za odvysielanie a poskytnutie rozhovoru. Teraz máte možnosť sa dozvedieť o tejto téme viac aj vy, prajeme príjemné počúvanie.

Featured

Bratislavské sovy

sova lesn

Hlavné mesto Bratislava má množstvo prívlastkov, často aj negatívnych súvisiacich s nedostatkom a ubúdaním zelene. Avšak pod mesto patria aj veľké plochy lužných aj karpatských lesov, ktoré siahajú až po Borinku či Svätý Jur.Práve v týchto lesoch žije niekoľko druhov sov.

Featured

Nové číslo časopisu Dravce a sovy je na svete

Dravce a sovy 2 2016Začiatkom decembra vyšlo najnovšie číslo nášho časopisu Dravce a sovy. Je plné zaujímavostí a výsledkov našich členov, aktualít z projektov a najnovších informácií z našej dielne. Časopis je určený výhradne na distribúciu členom a sympatizantom, ktorí uhradili príspevok. Viacerí si ho prevzali na členskej schôdzi 3. decembra a tým ktorí neprišli, ho rozosielame v týchto dňoch.

Predchádzajúce čísla časopisu si môžete prečítať tu.

Ak sa vám časopis páči, staňte sa našim sympatizantom – jednoducho vyplňte prihlášku na www.dravce.sk/clenstvo. Okrem dvoch čísiel časopisu za rok vás zaradíme aj medzi adresátov mesačného Spravodaja o našej činnosti :-)

Monitoring dravcov a sov na západnom Slovensku a aktivity zamerané na zlepšovanie potravných podmienok a hniezdnych príležitostí podporuje Západoslovenská energetika, a.s. v rámci programu 3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom. Vďaka tomuto programu bolo podporené aj vydanie aktuálneho čísla časopisu Dravce a sovy. Viac na www.dravce.sk/3D.

 

Featured

Súťaž s myšiarkami

foto2

ODFOŤ-POŠLI-VYHRAJ!

 

ODFOŤ stromy, kde v obci oddychujú sovy-myšiarky ušaté

POŠLI fotku a názov obce na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo fb Ochrany dravcov na Slovensku

VYHRAJ 10€, 20€ alebo 30€ poukážku do kníhkupectva Martinus

Výhercov vyžrebujeme 15. februára 2017.

 

Featured

Víťazi fotosúťaže RPS 2016

Tento rok do Fotosúťaže prihlásili autori 17 fotografií dravcov a sov. Zábery boli zhotovené počas uplynulého roka vo voľnej prírode, za dodržania etických princípov (zvieratá neboli rušené a pod.).

Featured

Členská schôdza RPS 2016 na novom mieste

Tento rok sme skúsili niečo nové.RPS clenska 2016 11

A urobili sme veľmi dobre. Počas uplynulého víkendu, 2.-4. decembra 2016, sa o nás v penzióne Sidorovo pri Ružomberku starali naozaj vzorne. Okrem príjemnej vianočnej atmosféry a perfektného technického vybavenia sme si užívali aj domáce, kvalitné jedlá a príjemnú starostlivosť personálu.

Featured

Na pomoc vzácnym dravcom využijú aj špeciálne psy

Zdroj: Rádio Regina Falco Gabor Morvai Szilard

Chránené druhy dravcov sa na Slovensku stávajú obeťou nelegálnych aktivít pomerne často. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a partnermi zo zahraničia, venujú najbližších 5 rokov aplikácii nových, overených postupov. Jedným z nich je aj využitie špeciálne vycvičených psov pre vyhľadávanie otrávených návnad a ich obetí, psy pomôžu aj pri hľadaní páchateľov. Od októbra 2016 sa oficiálne začal medzinárodný projekt pod skráteným názvom LIFE PannonEagle. Cieľom je ochrana orla kráľovského, sokola rároha a ďalších druhov v partnerských krajinách, so zameraním na prevenciu, odhaľovanie a riešenie prípadov nezákonných činností.

O vtáčej kriminalite na Slovensku rozprávala na Rádiu Regina Bratislava Lucia Deutschová.

Rozhovor si môžete vypočuť tu:

Featured

Hľadáme nového kolegu pre zaujímavý projekt

Ahel Orol kralovsky hrozby 11 Ochrana dravcov na Slovensku hľadá odborníka pre medzinárodný projekt „Ochrana orla kráľovského znížením mortality spôsobenej človekom v Panónskom regióne“ ( projekt Pannon Eagle, LIFE15NAT/HU/000902).

Prenasledovanie dravých vtákov človekom, vrátane ilegálneho trávenia dravcov je významným faktorom zvyšujúcim ich mortalitu. V prípade orla kráľovského trávenie predstavuje hlavné ohrozenie druhu v Panónskom regióne, ktoré zapríčiňuje až 30% (známych) úmrtí.

Projekt PannonEagle reaguje na tieto hrozby. Jeho hlavným cieľom je zvýšenie populácie orla kráľovského v panónskom regióne prostredníctvom výrazného zníženia mortality spôsobenej v dôsledku prenasledovania človekom. Ďalším cieľovým druhom projektu je sokol rároh. Projekt je financovaný prostredníctvom Finančného nástroja Európskej únie pre životné prostredie (LIFE).

Hľadáme odborníka pre pozíciu Expert pre vtáčiu kriminalitu – bude sa podieľať na odhaľovaní a vyšetrovaní prípadov vtáčej kriminality s osobitným zameraním na trávenie dravých vtákov, a budovaní kapacít pre takúto činnosť.

Featured

Je možné presne určiť v strednej Európe zimujúce alebo migrujúce arktické sokoly sťahovavé?

Peter Wegner & Gerhard Kersting
Preložil Ladislav Fekete 2016

Sokoly sťahovavé eurazijskeho poddruhu F. p. calidus resp. z najsevernejších populácií európskeho F. p. peregrinus hniezdiace v arktických oblastiach, sa na jeseň a v zime až do pokročilého apríla opäť častejšie objavujú v Nemecku. Ich určenie v teréne nie je celkom spoľahlivo možné, pokiaľ sa opierame len o znaky na operení, ako sú veľké biele lícne plochy alebo užší fúz. Zato v prípade adultných jedincov existuje možnosť bezpečného určenia pôvodu na základe dôkladnej kontroly ručných a ramenných leteiek, v akom štádiu pŕchnutia sa tieto nachádzajú. Ukončenie procesu výmeny operenia býva u týchto adultných arktických hostí v porovnaní so stredoeurópskymi hniezdičmi posunuté o viac ako desať týždňov. Fotografiké dokumenty poukazujú, na znaky, ktoré vedú k správnej diagnóze pôvodu, resp. poddruhu. Juvenilné arktické sokoly sťahovavé nevykazujú v prvej jeseni a zime ešte žiadne medzery v operení, preto sa pri ich určovaní možno opierať len o tradičné určovacie znaky. Štádium výmeny operenia u immaturných sokolov pravdepodobne ešte nie je spoľahlivým rozpoznávacím znakom.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd