Aktuality 2018

Featured

VAROVANIE: Obete otráv toxickými látkami pribúdajú – dávajte si pozor!

titulka5 dôležitých zásad a 6 faktov, ktoré by ste mali vedieť, ak sa rozhodnete ísť von.

Pri obci Neded sa 24. októbra 2018 našli 3 uhynuté orliaky morské, okolnosti a bohaté skúsenosti s touto smutnou problematikou nasvedčujú tomu, žepríčinou bola otrava vysoko toxickou látkou.

Featured

Vtáky v Koši - jesenná migrácia - AKTUALIZOVANÉ

Tentokrát sme v Koši oslávili Svetový deň zvierat a najmä Európske dni vtáctva 2018!

Vedci preukázali, že pozorovanie vtáctva má blahodarný vplyv na ľudskú myseľ, teda aj na naše telo a to je predsa najlepší dôvod ísť do prírody. 1

Akciu organizovala Ochrana dravcov na Slovensku a Západoslovenská energetika, a.s. v rámci programu 3DodZSE.

Featured

VIDEO: Obilné lány skrývajú veľký klenot

20180701 kanapopolava mladata Tveselovsky

Hodiny a dni strávené v letných horúčavách uprostred obilných polí. Slnko páli, žatva sa blíži, dochádza čas. Vieme, že niekde "tam" leží klenot a ak ho nenájdeme včas, pokosí ho kombajn...

Featured

Kuvičky vždy prekvapia

samica G p Kanianka 2018

Po nedeľňajšej hríbovačke dňa 3.6.2018 nad obcou Kanianka v Strážovských vrchoch sme si sadli nad lesnú cestu a čistili huby. Iba pár metrov pred nami sa ozývala samica kuvička vrabčieho. Porast asi 60 - 80 ročný v zložení dub 49 %, smrekovec 49%, buk 2%, no žiadna jedľa , ani smrek. Naozaj netypický biotop pre túto najmenšiu európsku sovičku.

Featured

Jozef Chavko: Toto hniezdo mi vyrazilo dych!

Orliak morsky MK 3

S Viktorom Prachárom*, sme dnes (27.6.2018) kontrolovali hniezdo v pohorí Malé Karpaty. Išlo o preverenie informácie od lesníkov, ktorí sa vyjadrili, že v ich oblasti hniezdi orol kráľovský. Na naše veľké prekvapenie som na lokalite zistil, že prilietajúca samica nie je druhom, ktorý sme čakali, ale že ide o orliaka morského (na fotografii možno poznať samicu podľa medzery v ľavom krídle). Samici z pazúrov visela korisť, najskôr zvyšky srnčaťa (noha s kopýtkom), samozrejme orliaky srnča neulovili, zrejme ho našli usmrtené po aktuálne prebiehajúcej žatve a kosbe na poliach. Na lokalite sa objavil aj samec, ktorý len opatrne z diaľky pozoroval situáciu. Potom sme uvideli aj vyletené mláďa, asi 100 m nad hniezdom.

Featured

Posvieť si na fešáka – verejnosť na pomoc sokolovi červenonohému

Fvesp JChavkoSokol červenonohý na Slovensku

Na konci 90-tych rokov u nás hniezdilo 60 až 70 párov sokola červenonohého (kobcovitého). Na niektorých lokalitách juhozápadného a juhovýchodného Slovenska to bol takmer bežný druh. Výrazné zmeny poľnohospodárskej krajiny (vrátane chemizácie prostredia) spôsobili, že sa tento sokol, pre sfarbenie samčeka ľudovo nazývaný aj dymový, začal z prírody vytrácať. Napokon, v roku 2012, už na Slovensku nebol zistený ani jediný pár.

Práve vtedy sme sa pustili do ambicióznej misie – zabrániť úplnému vymiznutiu druhu zo slovenskej prírody. V piatich Chránených vtáčích územiach (CHVÚ), kde v minulosti hniezdil, sa začal realizovať projekt „LIFE REDFOOT“ s podporou Európskej únie. Postupne sa potvrdil kladný výsledok inštalácie búdok, výsadby stromov, zmeny hospodárenia či intenzívneho monitoringu – návrat sokola červenonohého na Slovensko a úspešné hniezdenie!

Od roku 2013 počet párov vzácneho druhu rastie. Doposiaľ najvyšší zaznamenaný počet vyletených mláďat – 43, nás potešil v roku 2018, kedy na spoločnej lokalite hniezdilo rekordných 18 párov. Jedná sa o jediné známe hniezdisko druhu, paradoxne pod najväčším tlakom z hľadiska intenzívneho využívania ornej pôdy.

Featured

Najväčší slovensko-český festival mimovládok - prednášky aj exkurzie v Nitre a okolí

PozvánkaMmil Laborecka Beskydske predhorie

15.-16. júna sa na Výstavisku Agrokomplex Nitra a na zaujímavých lokalitách v okolí uskutoční jedinečné podujatie s názvom Ekofestival,ktorého súčasťou je i konferencia.

Do príprav sme sa zapojili aj my, z programu konferencie vyberáme aktivity, kde sa dozviete viac o našej práci:

Featured

Oznámenie o ochrane osobných údajov

Milí naši členovia, sympatizanti, priatelia, priaznivci a podporovatelia,

radi by sme vás aj naďalej informovali o našej činnosti a podieľali sa s vami o všetky novinky, zaujímavosti a správy zo sveta dravcov a ich ochrany.

V súvislosti s novými pravidlami v oblasti ochrany osobných údajov (GDPR) by sme vám chceli dať vedieť, že okrem ochrany dravcov sa dobre staráme, a naďalej budeme starať, aj o vaše osobné údaje v našich informačných systémoch.

Viac o tom, ako narábame a budeme narábať s vašimi osobnými údajmi nájdete v dokumente Oznámenie o ochrane osobných údajov, ktorý vysvetľuje, aké osobné údaje budeme spracúvať, akým spôsobom, prečo a pod., a tiež aké práva máte pri našom nakladaní s vašimi osobnými údajmi.

Ďakujeme vám za podporu a za to, že ste s nami.

Vaša
OCHRANA DRAVCOV NA SLOVENSKU

Featured

Devínski letci - exkurzia

S ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly Syslovske polia vyrez
Príďte zistiť, aká rozmanitá je vtáčia ríša a príroda vôbec, oslávte s nami aj tohoročný Medzinárodný deň sťahovavého vtáctva!

Stretneme sa v sobotu 12. mája 2018 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec).

Featured

DEŇ ZEME V KOŠI

1V sobotu sme oslávili deň našej matičky exkurziou v rámci programu #3DodZSE neďaleko Prievidze na mokradiach pri obci Koš. Akcie sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí z rôznych kútov Slovenska (Prešov, Levice, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Vráble a pod.).

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd