V sobotu 25. novembra mali zamestnanci Západoslovenskej energetiky, a.s. možnosť vyrobiť si vlastné vtáčie kŕmidlo. V rámci programu 3DodZSE sme totiž zorganizovali špeciálny workshop, na ktorom sa dozvedeli o význame kŕmidiel, spôsobe ich údržby a zásadách správneho prikrmovania vtáctva.
Aktuality 2017
Žiaľ aj počas sviatkov musíme riešiť smutné udalosti. Samičku orla kráľovského s menom Zuzana, ktorá bola tento rok ako mláďa označená vysielačkou, sme našli včera mŕtvu neďaleko obce Diakovce. Príčina úmrtia je neznáma, vyšetruje ju polícia. Vysielačku dostala Zuzana v rámci projektu LIFE PannonEagle.
Ďakujeme všetkým, ktorí nám tento rok pomohli získať lepší prehľad o zimoviskách myšiarok a zapojili sa do našej súťaže!
Mali sme 31 súťažiacich, ktorí nahlásili 37 zimovísk s celkovo 501 myšiarkami.
Rekordérom v počte nahlásených zimovísk je Zsolt Riflik z Kolárova, ktorý nám poslal údaje z piatich lokalít.
V sobotu 2.12.2017 predpoludním organizovala Ochrana dravcov na Slovensku, s podporou Západoslovenskej energetiky, a.s. pozorovanie vtáctva zimujúceho na Hrušovskej zdrži. Na vodnú hladinu bolo dobre vidieť z rozhľadne na okraji zdrže.
Príď v sobotu 2. decembra 2017 medzi 9:30 – 11:30 na rozhľadňu Hrušovská zdrž.
Stráviť zimu na Slovensko prilietajú druhy, ktoré v inom období neuvidíme, alebo je ich menej. Mnohé si vyberú Hrušovskú zdrž a okolité časti Dunajských luhov. Ktoré to sú? Napríklad orliak morský, myšiak severský, kačica ostrochvostá, kačica chripľavka, kormorán malý. Ak budeme mať šťastie, ukáže sa aj potápač malý či dokonca prostredný, chochlačka morská a turpan tmavý.
V sobotu 28. októbra mali zamestnanci ZSE možnosť vyrobiť si vlastnú vtáčiu búdku. V rámci programu 3DodZSE sme totiž zorganizovali špeciálny workshop, na ktorom sa dozvedeli o význame búdok, spôsobe ich údržby a napokon aj postup výroby.
Sledujte nás a použite pri tom raketu ?
Donedávna sa vám po prihlásení na Facebooku zobrazili všetky aktuálne alebo dôležité novinky. Teraz na to potrebujete raketu.
Moderátor Richard Šümeghy z Rádia Regina Západ sa rozprával s našim kolegom, Romanom Slobodníkom. Dozviete sa, ako sa stal ornitológom, o čom je jeho práca, kedy vstáva a čo je preňho motivácia. Medzi témami nechýba sokol červenonohý, význam projektu LIFE Energia, tohtoročné úspešné hniezdenie kaní popolavých a mnoho ďalších zaujímavostí z činnosti Ochrany dravcov na Slovensku.
Ďakujeme za realizovanie rozhovoru a prajeme príjemné počúvanie - záznam nájdete tu:
Pestovaný trávnik síce môže vyzerať dobre, ale neupravený je lepší pre vtáky a hmyz.
Jesenné práce okolo domu nám môžu priniesť nemalé potešenie. Keď je na to vhodné počasie, čistenie odkvapov, pretieranie opadanej farby či rúbanie dreva do krbu vnímame skôr ako sezónny rituál než fyzickú prácu.
Ak však chcete premeniť svoju záhradku na vítané útočisko vtákov, niektoré z vašich jesenných povinností bude treba nechať ležať ľadom. Neupravená záhrada totiž môže vtákom poskytnúť potravu a úkryt počas studených zimných mesiacov.
- Rozhovor s Jozefom Chavkom o nelegálnych aktivitách
- Henkel pomáha
- Vysielačky pre dve haje červené
- Záverečné stretnutie pátračov sov
- Skvelý deň v Lipovom
- Prečo krúžkujeme vtáky?
- Sokol myšiar na balkóne - Časté otázky a súťaž
- Sokoly z Afriky sa už vrátili
- BREAKING NEWS: AMAZING SUCCESS IN FIGHT WITH POACHERS IN SLOVAKIA
- Terénne práce študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre
- Devínski letci - Exkurzia za vtáctvom Devínskej Kobyly
- Kampaň za lepšie podmienky pre farmárov a zdravšie poľnohospodárstvo
- Dve percentá zo všetkých strán. Načo je to dobré?
- Na stretnutí dravčiarov v Maďarsku sme nechýbali ani my
- Koľko myšiarok zimovalo na Slovensku?
- Medzinárodný aspekt počítania dravcov je dôležitý
- Skúsení pátrači po sovách idú do akcie
- Orliak morský – najväčší spomedzi dravcov (Zimné pozorovanie z rozhľadne s krátkymi exkurziami)
- Zimoviská myšiarok ušatých