Čo ukázali kontroly hniezd orlov skalných a orlov krikľavých v roku 2019
Featured

Čo ukázali kontroly hniezd orlov skalných a orlov krikľavých v roku 2019

 

V tomto roku sme dohľadali a kontrolovali štyri hniezda orlov krikľavých a štyri hniezda orlov skalných.

 

Orol krikľavý (Aquila pomarina)
Všetky hniezda sa nachádzali na hornom Ponitrí v pohoriach Vtáčnik, Žiar a Strážovské vrchy. Po prílete zo zimovísk začali sledované páry úspešne hniezdiť. Po ďalšej kontrole zo zeme sme zistili v dvoch hniezdach aj mláďatá. No v čase, keď mali byť mláďatá už väčšie alebo už mali pomaly vyletovať, boli všetky štyri hniezda opustené. Potravu orlov krikľavých tvorí asi 80 percent hraboš poľný. I keď boli hraboše v tomto roku premnožené a všetko nasvedčovalo zdarnému vyhniezdeniu orlov, tak pravdepodobne pre nepriaznivé klimatické podmienky orly hniezdenie prerušili.

 

Orol sklaný (Aquila chrysaetos)
Dve hniezda sme dohľadali v Strážovských vrchoch a po jednom v Štiavnických vrchoch a v pohorí Žiar. Dva páry prerušili hniezdenie už počas inkubácie znášky. V dvoch prípadoch úspešne vyleteli dve mláďatá. V Štiavnických vrchoch (hniezdo na buku) opúšťalo mláďa dňa 15.7. a v Strážovských vrchoch (z hniezda na jedli) vyletelo mláďa až 2.8.2019. Jednou z príčin neúspešných hniezdení mohli byť značné výkyvy počasia. Počas inkubácie znášky na jednej lokalite v máji napadol sneh, inde to mohli byť silné dažde aj s krúpami, ako aj náhle zmeny teplôt.

 

Na spolupráci sa podieľali: K. Šotnárová, J. Mikula a Z. Masárová

 

Článok vznikol v rámci Členského projektu 2020 aj vďaka podpore Západoslovenskej energetiky, a.s. v rámci programu 3DodZSE.

 

 

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd