ŠTÁTNA OCHRANA PRÍRODY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Štúrova 115, 900 01 Modra
Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)
Kuklovská 5, 841 04 Bratislava 4, www.dravce.sk
Bratislava, 10.1.2013 TLAČOVÁ SPRÁVA
Zranená sova bola nájdená v pondelok podvečer neďaleko Modry. Pracovníci Správy CHKO Malé Karpaty zabezpečili prevoz do rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach. Veterinárne vyšetrenie preukázalo rozsiahle zranenie krídla a prítomnosť broku v ramennom svale. Vďaka okamžitému odbornému zásahu sa podarilo zranenie ošetriť. Soví pacient musí podstúpiť náročnú liečbu a bohužiaľ ešte nie je možné určiť, či bude možné opätovné vypustenie do voľnej prírody.
Po prevzatí živočícha od nálezcu, ktorý zbadal sovu na poli neďaleko Modry zistili pracovníci Správy CHKO Malé Karpaty, že sa jedná o sovu myšiarku močiarnu, s poraneným krídlom. Ošetrenie u veterinárneho lekára, ktoré zabezpečili pracovníci RS Havran v Ratnovciach, preukázalo strelné poranenie (brok v ramennom svale - značné poškodenie svalu) s trieštivou zlomeninou ľavej ramennej kosti. Veterinár zlomenú kosť stabilizoval. Podľa Tibora Šnajdára z rehabilitačnej stanice sa jedná sa o závažné poranenie krídla a proces hojenia je nesmierne náročný. Preto nie je možné povedať, či sa krídlo zahojí natoľko, aby mohla byť sova vypustená späť do voľnej prírody.
Podľa Lucie Deutschovej z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku je myšiarka močiarna na Slovensku zákonom chránený druh. V tomto období u nás zimujú viacpočetné kŕdle tejto krásnej sovy. Podľa Petra Puchalu zo Správy CHKO Malé Karpaty patrí oblasť nálezu medzi jedno zo zimovísk tejto sovy. Postrelená myšiarka sa stala obeťou pytliaka, možno poľovníka, ktorý na ňu strieľal brokovou zbraňou. Páchateľovi hrozí finančná pokuta vyše 23000 eur. „Tento prípad bohužiaľ nie je výnimkou – vieme, že nenávisť voči dravým vtákom vedie niektoré skupiny k nelegálnym aktivitám, okrem odstrelov evidujeme vykladanie otrávených návnad, vykrádanie hniezd, či odchyt do pascí.“ – hovorí Deutschová.
Obeťou nelegálnej činnosti sa stávajú aj vzácne druhy, mnohé sa v dôsledku nelegálnych aktivít dostali dokonca na hranicu vyhynutia. „Naša organizácia sa venuje otázke tzv. vtáčej kriminality už dlhodobo a spolu s kompetentnými inštitúciami realizuje opatrenia zamerané na elimináciu týchto prípadov.“ – informuje Deutschová.
Boj proti nelegálnej činnosti, ktorej obeťou sú vtáky, je aj súčasťou projektu „Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc“, ktorý sa realizuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.
Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911 219 520,