Featured

Najväčšia medzinárodná konferencia o ochrane orla kráľovského bude v Bratislave

bannerTSTlačová správa Bratislava 2. október 2013

Bratislava bude počas nasledujúcich dní centrom diania pre všetkých odborníkov, ktorí sa zaoberajú ochranou orla kráľovského. V dňoch 2.-5.10. sa totiž v hoteli Barónka uskutoční v poradí siedma Medzinárodná konferencia o ochrane orla kráľovského. V slovenskej metropole sa zíde vyše 40 ornitológov z deviatich krajín.

Konferenciu, ktorá sa po prvý raz koná na Slovensku, organizuje mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), v spolupráci s Českou spoločnosťou pre ornitológiu a Maďarskou spoločnosťou pre ornitológiu a ochranu prírody pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu.

„Orol kráľovský je z globálneho hľadiska považovaný za zraniteľný druh“, hovorí Lucia Deutschová z RPS. „Ohrozujú ho mnohé faktory, predovšetkým nelegálna činnosť, ako travičstvo, zástrely, či vykrádanie hniezd, ale tiež poškodzovanie biotopov a kolízie s elektrickými vedeniami. Len asi tri z desiatich mláďat orla kráľovského sa dožijú jedného roka a ďalšie často zahynú predtým, než dosiahnu reprodukčný vek päť rokov. V poslednom období majú najvýznamnejší podiel na úmrtnosti práve ilegálne aktivity. Naša organizácia sa dlhodobo venuje systematickému monitoringu druhu a realizácií praktických opatrení na záchranu druhu.“- upresňuje Deutschová.

Krajiny strednej Európy, predovšetkým Maďarsko a Slovensko, ale aj Česká republika a Rakúsko už dlhodobo spolupracujú pri realizácií aktivít pre záchranu druhu. K snahe ochranárov významným spôsobom prispievajú aj energetické spoločnosti, ktoré inštalujú na elektrické vedenia rôzne ochranné prvky, zabraňujúce poraneniam alebo úmrtiam vtákov. Vďaka všetkým opatreniam sa stredoeurópska populácia orla kráľovského stabilizovala a v posledných rokoch má mierne stúpajúci trend. „Na Slovensku je orol kráľovský tretím najväčším druhom, hniezdiacim na našom území. Počet hniezdnych párov stúpol z 5 v roku 1977 na 53 v roku 2013“, dodáva Jozef Chavko z RPS.

- KONIEC -

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Mgr. Lucia Deutschova, Ochrana dravcov na Slovensku, tel.: 0911 219 520, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku, Tel: 0903 768 394 , e-mail: chavko@dravce.

pic1 pic2 pic3

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd