Vzácne orly v ohrození – zabíjajú ich pytliaci

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Orol kralovsky_PN_1Tlačová správa Bratislava, 19.3.2013

Uplynulý víkend priniesol ochranárom ďalší šok. V poľovníckom revíri, neďaleko obce Voderady, bolo v sobotu nájdené nehybné telo samice orla kráľovského. Na základe viacerých znakov sú odborníci presvedčení, že sa jedná o otravu v dôsledku konzumácie kontaminovanej návnady. Tento predpoklad potvrdia špeciálne analýzy. Pre orla kráľovského, patriaceho medzi najvzácnejšie druhy dravcov na našom území, predstavuje travičstvo závažnú hrozbu, ktorá už smeruje k zániku celej populácie.

Orol kralovsky_PN_2K celému prípadu sa vyjadril Jozef Chavko z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorý na miesto nálezu privolal políciu: „Samica ležala na chrbte, nohy mala vyrovnané a pazúry zovreté v kŕči, hlava vyvrátená dozadu, čo sú typické znaky otravy. Na miesto bola privolaná polícia a bolo podané aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Je naozaj smutný pohľad na orlicu, ktorá musela v kŕčoch a bolestiach uhynúť len pre to, že okrem zdochlín, škrečkov a hrabošov zožerie aj mladého zajaca. Podľa ornitologického krúžku vieme, že sa jednalo o samicu z hniezda v Považskom Inovci. Tento rok už nevychová orlíčatá v hniezde na buku, kde sme minulý rok okrúžkovali dve mláďatá.“

Podľa Chavka riešila organizácia len pred niekoľkými dňami podobný prípad v poľovníckom revíry pri Veľkých Uľanoch, kde v kŕčoch uhynul ďalší vzácny dravec – orliak morský, priamo vedľa návnady. „Už štyridsať rokov sa venujem výskumu a ochrane dravých vtákov, ale také peklo, aké im spôsobujú v poslednom období niektorí ľudia som ešte nezažil. Predovšetkým v nížinách západného Slovenska nachádzame desiatky jedom otrávených dravcov, medzi ktorými sú aj tie najohrozenejšie chránené druhy. Trávi sa takmer všade, otrávené dravce sme našli v Trnavskom, Bratislavskom, ale aj v Nitrianskom kraji.“ – dodáva Chavko.

Orol kralovsky_PN_3Vykladanie otrávených návnad patrí medzi nelegálne spôsoby likvidácie tzv. škodnej zveri, kam mnohí poľovníci nezmyselne radia aj dravce. Používanie silných jedov je nebezpečné nielen pre dravce, ale aj pre domáce zvieratá a napokon aj pre ľudí.

Na záchranu kriticky ohrozených druhov sa v posledných rokoch vynaložilo nemálo úsilia a prostriedkov. „Zo začiatku sa zdalo, že orlom a sokolom dokážeme pomôcť, no po skúsenostiach z posledného obdobia stojíme znovu pred veľkou hrozbou. Z hniezdisk sa rýchlo strácajú orly kráľovské, haje červené, haje tmavé, orliaky morské, teda paradoxne zdochlinožravé druhy, ktoré málokedy lovia živú zver a vždy uprednostňujú zdochliny (čím znižujú riziko prenosu nákaz). Napríklad v Malých Karpatoch ešte pred 10 rokmi hniezdilo 6 párov orla kráľovského, 10 párov sokola rároha, okolo 40 párov jastrabov, v súčasnosti tam už orly a sokoly nehniezdia vôbec a jastraby len veľmi vzácne. Podobná situácia je však na väčšine územia nížin západoslovenského kraja, kde prenasledovanie dravcov z dôvodu tzv. chovu zveri spôsobilo, že napríklad orly, jastraby, či haje tam hniezdia už len veľmi zriedkavo.“ – pokračuje Chavko.

Orol kralovsky_PN_4„Všetky otrávené jedince dravých vtákov boli nájdené v poľovníckych revíroch. Od poľovníkov vždy dostávame odpoveď, že oni s tým nemajú nič spoločné a nevedia kto takýmto nezákonným spôsobom usmrcuje chránené živočíchy. Je to nanajvýš zvláštne, pretože týmto tvrdením poľovníci deklarujú, že nevedia, čo sa deje v ich revíri.“ – konštatuje Chavko.

Otrávený orol je veľkou stratou nielen pre Piešťanský región, ide o jeden z najohrozenejších druhov dravca v rámci Európy - na mnohých miestach, kde pôvodne hniezdil, sa už nevyskytuje. Travičstvo je naozaj barbarská metóda, ktorá môže reálne spôsobiť vyhynutie nielen orlov kráľovských, ale aj mnohých ďalších druhov na území Slovenska. Je vedecky dokázané, že dravé vtáky žili v symbióze z ostatnými druhmi po tisíce rokov a nenesú žiadnu zodpovednosť za úbytok malej zveri. Skutočným problémom je stále intenzívnejšie poľnohospodárske využívanie krajiny s prioritou komerčných záujmov, alebo tiež aj vysoké počty živočíchov usmrtených na cestách motorovými vozidlami.

Riešenie prípadov tzv. vtáčej kriminality je podporené projektom „Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc“, ktorý sa realizuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013, ako aj projektom Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederosterreich, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SR - Rakúsko 2007-2013.

- KONIEC -

Ďalšie informácie: Jozef Chavko, 0903768394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd