Havranie hniezda pomôžu aj sokolom

Fvespertinus_JozefChavko1_samicaTlačová správa Bratislava, 27.3.2013

Napriek chladnému počasiu, ktoré viacerým druhom vtákov komplikuje a odďaľuje hniezdenie, havrany v týchto dňoch dokončujú posledné úpravy svojich hniezd. Prostredníctvom poskytnutia hniezdneho materiálu, v podobe odrezkov ovocných stromov a viniča, chcú ornitológovia zlepšiť kvalitu havraních hniezd a zvýšiť ich počet. To by malo v konečnom dôsledku pomôcť aj jednému z najvzácnejších druhov dravcov na našom území – sokolovi červenonohému. Od začiatku roka realizujú ochranári projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola.

Havranie kolónie boli ešte prednedávnom bežnou súčasťou poľnohospodárskej krajiny. Ide o zoskupenie desiatok hniezd havranov – vtákov, ktorých význam v prírode je nezastupiteľný. Práve ich hniezda totiž v minulosti využíval na hniezdenie aj sokol červenonohý – druh, ktorý je v súčasnosti na našom území ohrozený vyhynutím. „V pôvodných havraních kolóniach vždy zostávali voľné hniezda do ktorých sa nasťahovali sokoly červenonohé a spoločne odháňali predátorov. Zánikom poľných kolónii havranov sa prestalo dariť aj sokolom červenonohým, prišli nielen o ochranu ale aj stratili vhodné hniezdiska.“ – hovorí Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

„V dôsledku intenzívneho prenasledovania – priameho usmrcovania a likvidácie hniezd, došlo k zániku mnohých havraních kolónií vo voľnej krajine a v mnohých prípadoch k presídleniu havranov do miest, alebo na ich okraj. Zároveň s ústupom havranoc bolo možné pozorovať aj značný pokles populácie sokola červenonohého, až na súčasnú kritickú úroveň 2 – 3 párov, čo bol jeden z dôkazov úzkeho vzťahu medzi týmito dvoma druhmi.“ – informuje Lucia Deutschová z RPS.

Odhaduje sa, že ešte v rozpätí rokov 1995 - 2000 hniezdilo na našom území až 60 – 80 párov sokola červenonohého. Predovšetkým v dôsledku zániku havraních kolónií, ako aj z dôvodu intenzifikácie a chemizácie poľnohospodárstva, sa dnes slovenská populácia tohto sokola ocitla na pokraji existencie.

„V spolupráci so Štátnou ochranou prírody a maďarskými kolegami realizujeme od začiatku roka projekt v rámci programu LIFE, ktorý podporila aj Európska komisia. Jeho cieľom je predovšetkým zabrániť úplnému vymiznutiu sokola červenonohého ako hniezdiaceho druhu z nášho územia. V Maďarsku hniezdi vôbec najväčšia populácia v Európe. Tamojší odborníci majú bohaté skúsenosti s realizáciou aktivít na ochranu tohto sympatického sokola, ktorého pomenovanie vychádza z červeného zafarbenia operenia hornej časti nôh samčeka.“ – dodáva Deutschová a pokračuje: „Vzhľadom na význam havranov, ako staviteľov hniezd, chceme prostredníctvom prinesenia vhodného materiálu, ako sú odrezky ovocných stromov či viniča, dosiahnuť zlepšenie kvality hniezd a zvýšenie ich počtu. Vybrali sme si dve z mála kolónií, ktoré nie sú priamo v intraviláne, ale na okraji obce, resp. vo voľnej krajine. Na základe skúseností z Rumunska aj Maďarska totiž vieme, že nedostatok, resp. nedostupnosť vhodného prírodného materiálu na stavbu hniezd môže byť dôvodom, prečo napríklad slabšie a menej skúsené jedince nedokážu hniezdny materiál získať a následne ani postaviť hniezdo. Veríme, že vyššia hniezdna ponuka a ďalšie aktivity projektu, pomôžu zvýšiť šance na návrat sokola červenonohého na naše územie.“

- KONIEC -

Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911219520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

  falcoproject logo  life logo  natura2000 logo   

Fvespertinus_JozefChavko16_samica Fvespertinus_JozefChavko37_samec havrania kolonia
havrania kolonia_detail havran_zdroj internet nalozenie_orezov
ochranari pri havranej kolonii orezy pri havranej kolonii vylozenie orezov

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd