Spávajú spoločne

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Myšiarky ušaté na zimovisku. Foto Filip Tulis.Tlačová správa Bratislava, 25.04.2013

Počas uplynulých šiestich mesiacov - od októbra do apríla - hľadali ornitológovia nocoviská kaní sivých. Tieto elegantné dravce na Slovensko pravidelne prilietajú zimovať zo severu Európy a ich počet závisí od priebehu počasia, výšky snehovej pokrývky a dostupnosti potravy. Na príhodných miestach sa večer zlietava k spoločnému nocovaniu i niekoľko desiatok jedincov. Nájsť takéto miesta je ale pomerne náročné. Túto zimu ornitológovia dohľadali a kontrolovali šesť takýchto lokalít.

„Spoločné nocovanie vtákov je pomerne bežným javom, verejnosti sú možno známe hromadné nocoviská havranov alebo husí. Spoločne nocujú i iné druhy vtákov – od tých najmenších, akými sú napríklad drobné oriešky hnedé, ktorých v jednej búdke môže spať až 20 – 30 jedincov, až po tie najväčšie – spoločne nocujú napríklad i orly morské. Najpočetnejšie bývajú na nocoviskách pinky severské, ktorých počty môžu dosiahnuť až neuveriteľných niekoľko stotisíc jedincov.“ približuje fenomén vtáčích nocovísk Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Nocoviská dravcov a sov sú zriedkavejšie, čo súvisí i s prirodzenou vzácnosťou týchto vtákov. O to väčšiu pozornosť im ornitológovia venujú. Na šiestich dohľadaných nocoviskách kaní sivých túto zimu nocovalo spolu cez 45 vtákov; najvyššie počty boli zaznamenané v decembri a januári. Posledné kane sivé tu boli pozorované v apríli, postupne všetky odleteli na sever. Najvýznamnejšie nocoviská – Žitavský luh pri Kmeťove, Moravský Ján i Senné – Ostrovik sú súčasťou vyhlásených Chránených vtáčích území a len potvrdzujú ich význam a oprávnenosť územnej ochrany.

„Sledovanie týchto miest nie je samoúčelné. Zisťujeme zmeny v početnosti, snažíme sa eliminovať možné hrozby zo strany ľudí. Okrem toho pozorovať zlietavajúce sa dravce so širokého okolia na jedno miesto v kulise zapadajúceho slnka je neuveriteľne pôsobivým zážitkom. A to nielen pre ornitológa.“ uzatvára M. Noga.

Mimoriadny význam v ochrane prírody má medzinárodná spolupráca. I monitoring nocovísk vybraných druhov dravcov je jednou z úloh projektov cezhraničnej spolupráce a bol realizovaný v rámci Programov cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko a Maďarská republika – Slovenská republika prostredníctvom projektov „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a v Dolného Rakúska“ a „Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc“.

Kontakt: Ochrana dravcov na Slovensku, Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193

Fotografia: Myšiarky ušaté na zimovisku. Foto Filip Tulis.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd