V Devínskej Novej Vsi zachránili život sokolovi

TS-RPS-2013-07-10detail_zachyteniaTlačová správa Bratislava, 10.7.2013

Pani Bakaová, obyvateľka bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, si z okna svojho bytu všimla, že na vedľajšom paneláku sa o konštrukciu antény zachytil sokol myšiar. Úbohý dravec bol o anténu zachytený pazúrmi a nebol schopný sa z tejto pasce dostať sám. Keďže osud sokola nebol pani Bakaovej ľahostajný, kontaktovala Jozefa Chavka z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorému sa podarilo sokola vyslobodiť a zabezpečiť mu veterinárnu starostlivosť.

TS-RPS-2013-07-10dcera_p_Bakaovej„Sokola sme pozorovali už dlhšie, vedeli sme že niekde v našom okolí má hniezdo. Keď som videla, čo sa mu prihodilo, okamžite som konala, v takej horúčave sa sokol mohol rýchlo vyčerpať a uhynúť. Kontaktovali sme aj správkyňu paneláku, aby sme sa dostali na strechu. Vďaka rýchlemu zásahu sa sokola podarilo zachrániť.“ – hovorí pani Bakaová.

„Sokol myšiar je druh, ktorý veľmi často hniezdi v blízkosti ľudských obydlí – na hniezdenie využíva črepníky, rôzne vetracie otvory, ale stačí mu aj plocha bez akéhokoľvek podkladu.“ – hovorí Lucia Deutschová z organzácie RPS a pokračuje: „V hniezdnom období sa na nás ľudia často obracajú s prosbou o pomoc. V prípade zahniezdenia sokola je vždy najlepšie dopriať mu čo najviac kľudu, aby mláďatá vyleteli. Ak hniezdenie ohrozujú napríklad rekonštrukčné práce, je potrebné informovať príslušný úrad životného prostredia, alebo našu organizáciu. V prípade nálezu opusteného mláďatka, ak nie je zranené, je najlepšie ho umiestniť čo najbližšie k hniezdu, na vyvýšené miesto mimo dosahu psov, mačiek a detí, aby ho rodičia mohli ďalej vychovávať. V žiadnom prípade zdravé mláďatko netreba brať domov. Ak ľudia nájdu zraneného jedinca, je potrebné kontaktovať zodpovedný úrad, prípadne ho priamo odviesť do najbližšej rehabilitačnej stanice. V Bratislave realizuje túto činnosť Zoologická záhrada, ktorá prevádzkuje rehabilitačnú stanicu.

Podobné zásady platia aj v prípade ďalšieho živočícha, ktorý s obľubou hniezdi v blízkosti ľudí – myšiarky ušatej. Mláďatá tejto ušatej sovy sa často ozývajú tiahlym pískaním, čo mnohým ľuďom prekáža. Toto obdobie však trvá len maximálne tri týždne, potom sa mláďatká osamostatnia a ľudia budú odmenení pohľadom na krásne sovičky.“

Sokol myšiar aj myšiarka ušatá sú zákonom chránené druhy a preto sa prípady, keď im niekto úmyselne ublíži, trestajú okrem iného finančnou pokutou, ktorá môže dosiahnuť výšku niekoľko tisíc eur.

Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911219520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

TS-RPS-2013-07-10Fa_tin_8.7.13._DevNV TS-RPS-2013-07-10Samcek_ TS-RPS-2013-07-10spravkyna_panelaku

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd