Moravské kuviky cestovali do Skalice, posilnia ubúdajúcu záhorskú populáciu

TS_28_Moravske_kuviky_cestovali_do_Skalice_posilnia_ubudajucu_zahorsku_populaciu2Skalica, 12.9.2013

Moravské kuviky cestovali do Skalice, posilnia ubúdajúcu záhorskú populáciu

Štyri mláďatá kuvikov obyčajných, ktoré sa tento rok vyliahli chovnému páru v moravských Bartošoviciach putovali pred niekoľkými dňami do Skalice, kde posilnia miestnu populáciu. Tento druh sovy sa z nášho územia vytráca. Na Záhorí sa vyskytuje ešte na posledných lokalitách medzi Skalicou a Holíčom.

Kuvik obyčajný bol ešte pred tridsiatimi rokmi na Slovensku bežne rozšírený. Zmenami v obhospodarovaní krajiny sa podmienky preň zhoršujú a z veľkej časti, hlavne severného a stredného Slovenska úplne vymizol. Najpočetnejšie populácie sa dnes vyskytujú na Podunajskej a Východoslovenskej nížine, kde vládnu miernejšie zimy s kratšie trvajúcou snehovou pokrývkou. Aj to je jedným z kľúčových faktorov vplývajúcich na populáciu druhu. Celkovo na Slovensku hniezdi asi 600 – 800 párov tohto nočného lovca.

TS_28_Moravske_kuviky_cestovali_do_Skalice_posilnia_ubudajucu_zahorsku_populaciu1„Niekoľko párov vyskytujúcich sa medzi Skalicou a Holíčom nám indikuje, že v tejto oblasti podmienky pre kuviky ešte môžu byť vyhovujúce. Preto sme sa štyri mláďatá rozhodli umiestniť práve tu. Navyše sme sa stretli i s pochopením miestnych ľudí, ktorí sa k ich vypusteniu v Skalici postavili pozitívne, čo je pri takejto akcii veľmi dôležité“ hovorí Martin Dobrý z Ochrany dravcov na Slovensku.

Mláďatá boli vypustené na roľníckom družstve v Skalici. „Tam, ako i v širšom okolí boli vyvesené špeciálne hniezdne búdky. Dúfame, že sa do nich kuviky nasťahujú. Aby sme vedeli ako sa im darí, mohli im v prípade núdze pomôcť a získali údaje o ich pohybe, označili sme ich rádiovými vysielačkami. Pomocou prijímača vieme v teréne vtáky dohľadať.“ pokračuje Dobrý. Po prvých dňoch je jasné, že vedia loviť a na lokalite sa im darí. Každodenne sa vracajú na družstvo a v noci lovia na neďalekých poliach.

TS_28_Moravske_kuviky_cestovali_do_Skalice_posilnia_ubudajucu_zahorsku_populaciu3Kuviky boli odchované v Záchrannej stanici v Bartošoviciach a okrem Záhoria boli vypúšťané i na hornom Považí a v Turci. Záhorské kuviky sú v rámci projektu CORO-SKAT Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko sledované a mapky znázorňujúce ich pohyb sú denne aktualizované na webe www.vzdelavanie.dravce.sk

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Mgr. Martin Dobrý, Ochrana dravcov na Slovensku, tel.: 0903 690 546, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Fotografie: Martin Dobrý

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd