Tlačové správy r. 2023

Vyplašené vtáky môžu naraziť do prekážok.
Featured

Koncoročné oslavy stresujú vtáctvo v dosahu niekoľko kilometrov

Zdá sa vám, že ráno, v prvý deň nového roka, býva akési tiché? Nemýlite sa. Bujaré silvestrovské oslavy, spojené s použitím tzv. zábavnej pyrotechniky, odoženú všetko živé. Jediná noc stačí na to, aby všetko spustlo a stíchlo.

Featured

Končí sa jesenná migrácia vtáctva, bezpečnejšia bola aj vďaka ošetreným prenosovým vedeniam

Začiatkom decembra sa už väčšina sťahujúceho vtáctva nachádza na svojich zimoviskách. Mnoho jedincov na lokality prilieta v priebehu októbra či novembra. Veľká časť z nich však do cieľovej destinácie za lepšími podmienkami nikdy nedorazí. 

Featured

Úspešná hniezdna sezóna plamienky driemavej je dôvodom na radosť

Úspešná hniezdna sezóna našej najvzácnejšej sovy, plamienky driemavej, je na konci. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku mali dôvod na radosť.

Featured

Odborníci si všímali rizikové prvky v okolí hniezd orlov kráľovských

Silný vietor, daždivé počasie, letné horúčavy. Aj s týmito prírodnými podmienkami sa museli vyrovnávať hniezdiace páry orlov kráľovských. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku počas celej sezóny pozorne sledovali ako sa im darí a zisťovali hniezdnu úspešnosť. Úspešných však bolo menej párov než minulý rok.

Featured

Do pohybu sa vydali viac ako 2 miliardy vtákov

September je tradične spájaný aj s vtáčou migráciou. Kým niektoré druhy sú už v Afrike, iné sa na odlet len pripravujú, okrem iného tak, že si robia v tele energetickú rezervu dostatočným príjmom potravy. Napríklad penice priberú aj o 40 % v porovnaní s priemernou váhou z času hniezdenia. Spolu sa migrácia na trase Európa - Afrika týka viac ako dvoch miliárd vtákov.

Featured

Hniezdna sezóna dropa prekonala očakávania

Kedysi bol bežným obyvateľom nížin. V roku 1900 na Slovensku žilo 2400 jedincov, ešte po druhej svetovej vojne viac ako tisíc, no dnes už hniezdi iba na poslednej lokalite na Slovensku a patrí tak medzi naše najohrozenejšie vtáčie druhy. Reč je o dropovi veľkom, najťažšom lietajúcom vtákovi v Európe. Odborníci, ktorí dlhé roky podnikajú kroky na jeho záchranu, mali tento rok dôvod na radosť. Zaznamenali až 10 hniezdiacich sliepok dropa.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd