Zdá sa vám, že ráno, v prvý deň nového roka, býva akési tiché? Nemýlite sa. Bujaré silvestrovské oslavy, spojené s použitím tzv. zábavnej pyrotechniky, odoženú všetko živé. Jediná noc stačí na to, aby všetko spustlo a stíchlo.
Tlačové správy r. 2023
Začiatkom decembra sa už väčšina sťahujúceho vtáctva nachádza na svojich zimoviskách. Mnoho jedincov na lokality prilieta v priebehu októbra či novembra. Veľká časť z nich však do cieľovej destinácie za lepšími podmienkami nikdy nedorazí.
Úspešná hniezdna sezóna našej najvzácnejšej sovy, plamienky driemavej, je na konci. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku mali dôvod na radosť.
Silný vietor, daždivé počasie, letné horúčavy. Aj s týmito prírodnými podmienkami sa museli vyrovnávať hniezdiace páry orlov kráľovských. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku počas celej sezóny pozorne sledovali ako sa im darí a zisťovali hniezdnu úspešnosť. Úspešných však bolo menej párov než minulý rok.
September je tradične spájaný aj s vtáčou migráciou. Kým niektoré druhy sú už v Afrike, iné sa na odlet len pripravujú, okrem iného tak, že si robia v tele energetickú rezervu dostatočným príjmom potravy. Napríklad penice priberú aj o 40 % v porovnaní s priemernou váhou z času hniezdenia. Spolu sa migrácia na trase Európa - Afrika týka viac ako dvoch miliárd vtákov.
Kedysi bol bežným obyvateľom nížin. V roku 1900 na Slovensku žilo 2400 jedincov, ešte po druhej svetovej vojne viac ako tisíc, no dnes už hniezdi iba na poslednej lokalite na Slovensku a patrí tak medzi naše najohrozenejšie vtáčie druhy. Reč je o dropovi veľkom, najťažšom lietajúcom vtákovi v Európe. Odborníci, ktorí dlhé roky podnikajú kroky na jeho záchranu, mali tento rok dôvod na radosť. Zaznamenali až 10 hniezdiacich sliepok dropa.