Ochrana dravcov jubilovala
Featured

Ochrana dravcov jubilovala

V tomto roku si pripomíname 50. výročie organizovaného výskumu a ochrany dravcov a sov vo vtedajšom Československu.

V ornitologickej sekcii Československej zoologickej spoločnosti (ČZS) pri ČSAV sa v roku 1974 navrhlo, aby pre každú skupinu živočíchov existoval tzv. gestor – špecialista. Pre dravé vtáky to bola pracovná skupina, vedením ktorej poverili doc. Ing. Jozefa Sládeka. Ten ale túto funkciu pre časové vyťaženie nechcel vykonávať, a tak sa ponúkol na túto úlohu Mgr. Štefan Danko. V tom istom roku uvedená spoločnosť schválila dohodu o spolupráci s Československou spoločnosťou ornitologickou (ČSO) a pracovná skupina dostala názov Skupina pre výskum dravých vtákov a sov (SVDVS). Neskôr sa výraz „dravé vtáky“ vymenil za „dravce“ a pridalo sa slovo „ochrana“ a bol to SVODaS, so sídlom v Michalovciach.

Pri spätnom pohľade to bola vlastne dnešná mimovládna, nezisková organizácia, ktorá v ďalšom období nebola súčasťou žiadnej inej spoločnosti. Členom vyššie spomenutých spoločností boli začiatkom marca 1975 rozposlané informácie o vzniku skupiny s priloženou prihláškou o členstvo a výzvou ku spolupráci, ktorú v tom istom roku uverejnili v Zprávach ČSO č. 16.

Dôraz bol v tomto období kladený najmä na inventarizáciu hniezd, teda  zaznamenávaniu hniezd dravcov na stromoch či skalách, hniezdnych dutín sov, budov  s plamienkami a kuvikmi, močiarov s kaňami, lomov s výrmi. Dôležité bolo sledovanie populačnej dynamiky, hlavne počet úspešne vyvedených mláďat z hniezd, krúžkovaniu (predovšetkým mláďat na hniezdach, ale aj chytených jedincov) a zberu vývržkov, kostí a zvyškov zvierat za účelom zistenia potravy dravcov a sov. Všetky činnosti bolo treba vykonávať s dodržiavaním ochranárskych zásad a predpisov. V uvedenom čase je významnou persónou Tomáš Diviš, ktorý sa stáva pravou rukou Štefana Danka. Nakoľko každým rokom pribúdali nové úlohy, bolo zrejmé, že riadiť všetko z východu Slovenska už nebude možné. Preto pre ďalšiu prácu a promptnejšiu komunikáciu bolo navrhnuté, aby v každom kraji bol jeden koordinátor, ktorý by viedol svoju podskupinu v spolupráci s príslušnými Krajskými strediskami Štátnej ochrany prírody.

Po rozdelení ČSFR sa v roku 1993 pôvodná federálna skupina rozdelila na dve. Tá česká sa zmenila na „Skupinu pro ochranu a výzkum dravců a sov ČSO“ pod vedením Petra Voříška (SOVDS). Slovenská začala fungovať pod názvom Skupina pre ochranu dravcov a sov Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SODS SOS). Predsedom bol naďalej Štefan Danko, pričom Jozef Chavko a Dušan Karaska boli členovia výboru. Pribudli nové úlohy – významným sa stal monitoring úhynov pod stĺpami 22 kV elektrického vedenia a kontrola nelegálnych chovov dravých vtákov. Zásadný bol aj článok skupiny „Stav poznatkov o početnosti hniezdnych populácií dravcov (Falconiformes) a sov (Strigiformes) v Českej a Slovenskej republike k roku 1990 a ich populačný trend v rokoch 1970–1990“, ktorý vyšiel v časopise Buteo v roku 1994. Roku 1995 rezignoval Štefan Danko na predsedu skupiny, pričom ju prevzal a dodnes riadi Jozef Chavko. Skratka sa zmenila na SODAS a v roku 1998 sa skupina odčlenila od SOS a ďalej funguje ako samostatná mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

16. novembra tohto roka došlo pri príležitosti významného jubilea na stretnutie členov SOVDS a RPS symbolicky, neďaleko Považskej Bystrice. V penzióne Podjavorník sa stretla bezmála stovka „dravčiarov“, ktorí svoje aktivity zasvätili ochrane či výskumu dravých vtákov.

Účastníci slávnostnej členskej schôdze pri príležitosti 50.výročia od založenia

Účastníci slávnostnej členskej schôdze pri príležitosti 50.výročia od založenia (foto: M. Gális)

Slávnostnú atmosféru zvýraznila panelová diskusia pod vedením Petra Voříška, ktorej cieľom bolo priblížiť mapovanie dravých vtákov mladšej generácií. Iná technika, iné možnosti, obmedzená literatúra, no o to väčšie nadšenie – to boli hlavné ingrediencie vtedajšej práce s orlami, jastrabmi, sokolmi či plamienkami.

Panelová diskusia skúsených dravčiarov vedená Petrom Voříškom (vľavo)

Panelová diskusia skúsených dravčiarov vedená Petrom Voříškom (na foto vľavo, foto: M. Gális)

V rámci slávnostného stretnutia sa nezabudlo ani na pamätníkov a kvartetu osôb boli odovzdané čestné uznania, konkrétne Bohuslavovi Kloubcovi, Tomášovi Divišovi, Jozefovi Chavkovi a Štefanovi Dankovi.

Ocenenie pre Mgr. Štefana Danka - zakladateľa koordinovania skupiny pre výskum a ochranu dravých vtákov

Ocenenie pre Mgr. Štefana Danka - zakladateľa koordinovania skupiny pre výskum a ochranu dravých vtákov (foto: M. Gális)

Ocenenie pre Jozefa Chavka – súčasného predsedu Ochrany dravcov na Slovensku

Ocenenie pre Jozefa Chavka – súčasného predsedu Ochrany dravcov na Slovensku (foto: M. Gális)

Program schôdze bol venovaný 50 ročným výsledkom mapovania vybraných druhov a to orlovi skalnému, orlovi kráľovskému, sokolovi rárohovi a sokolovi sťahovavému.

Orol skalný – výsledky 50 rokov monitoringu v Českej republike

Orol skalný – výsledky 50 rokov monitoringu na Slovensku

Orol skalný – výsledky 50 rokov monitoringu v Českej republike a na Slovensku (foto: M. Gális)

V posterovej sekcii boli potom k nahliadnutiu výsledky mapovania orla krikľavého, haje červenej a plamienky driemavej.

Časť posterovej sekcia

Časť posterovej sekcia (foto: R. Cáfal)

Všetkým účastníkom ďakujeme za príjemne strávený čas a „dravčiarom“ želáme do ďalších rokov minimálne tak plodné obdobie ako bola spomínaná 50 ročnica.

Elektrické vedenia patria medzi popredné témy, ktorým sa Ochrana dravcov v posledných rokoch venuje

Elektrické vedenia patria medzi popredné témy, ktorým sa Ochrana dravcov v posledných rokoch venuje (foto: R. Cáfal)

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu