Dobré správy z tohtoročnej sezóny dravcov a sov
Featured

Dobré správy z tohtoročnej sezóny dravcov a sov

„Ostrovy života“ uprostred pustých polí, jedenásť mláďat v jednej búdke, dramatické chvíle so šťastným koncom, či pozorovania neobvyklých vtáčích druhov. Odborníci, ktorí sa venujú ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov vybrali dobré správy z tohtoročnej hniezdnej sezóny.

Členovia Ochrany dravcov na Slovensku počas roka strávia tisícky hodín pri práci v teréne. Realizujú monitoringy vzácnych druhov dravých vtákov a podnikajú praktické kroky na ich ochranu. Aj vďaka dlhodobému úsiliu sa pri viacerých druhoch podarilo zvrátiť pokles ich populácií. A aká bola tohtoročná sezóna?

Dôvodom na radosť bola úspešná hniezdna sezóna plamienky driemavej. „Plamienky najčastejšie hniezdia v podkroviach budov na poľnohospodárskych družstvách. Vďaka programu 3DodZSE pre plamienky vyrábame špeciálne búdky, ktoré umiestňujeme na vhodné miesta. Tento rok sme na západe Slovenska zaznamenali rekordných 25 hniezdení. Je to najvyšší počet za obdobie desaťročného intenzívneho monitoringu. Dokonca v jednej búdke nás čakalo úžasné prekvapenie v podobe 11 malých sov!“ Informuje Veselovský.

Dobrou správou je aj vytváranie priaznivých podmienok pre hniezdenie vzácneho sokola. „Sokol kobcovitý, v minulosti nazývaný „červenonohý“, pravidelne hniezdi na jedinej známej lokalite, v CHVÚ Sysľovské polia. Preto robíme, čo je v našich silách, aby sa mu tu darilo. Pri tomto druhu sokola je zaujímavé, že okrem hlodavcov tvorí podstatnú časť jeho jedálnička hmyz. Obľubuje hlavne väčšie druhy ako sú koníky či kobylky. V okolí jeho hniezdiska vytvárame kvitnúce biopásy a úhory, v ktorých nájde dostatok potravy. Prostredníctvom projektu LIFE Steppe on border sme už vytvorili viac než 50 hektárov takýchto ostrovov života. V roku 2024 v CHVÚ Sysľovské polia úspešne hniezdilo 15 párov, ktoré vyviedli 41 mláďat,“ dopĺňa Veselovský.

Ochranári zažili počas roka aj dramatické chvíle. „Kane popolavé hniezdia na zemi, často v obilí. Stáva sa, že ich mláďatá v čase žatvy ešte nevedia lietať. Preto hrozí, že ich kombajn pokosí. Počet každoročne dohľadaných hniezdiacich párov spočítame na prstoch rúk. Je dôležité urobiť všetko pre záchranu mláďat. Nájsť hniezdo, dohodnúť sa s poľnohospodármi a ochrániť mláďatá počas žatevných prác. Mláďatá tak dostanú druhú šancu, ostatné je na nich a na prírode. Sme radi, že tento rok sa nám podarilo včas dohľadať hniezda aj na nových lokalitách. Pre zaujímavosť, na základe ornitologického krúžku sme zistili, že jedna hniezdiaca samica bola pôvodom až z Nemecka, kde sa vyliahla v roku 2016,“ hovorí Veselovský.

Ornitológovia mali počas sezóny aj pozorovania neobvyklých druhov. „Medzi najzaujímavejšie určite patrí pozorovanie luniaka sivého v území blízko Bratislavy. Ide o dravca s červenými očami, ktorý k nám najbližšie hniezdi na juhozápade Francúzska. Rovnako zaujímavé bolo pozorovanie supa bielohlavého v okolí Brezna,“ uzatvára Veselovský.

Zaujímavé informácie:

  • Monitoring plamienky driemavej je súčasťou členských projektov Ochrany dravcov na Slovensku, ktoré sú realizované vďaka finančnej podpore od Nadácie ZSE, v rámci programu 3DodZSE - Dávame Domov Dravcom. Ďakujeme! Viac o členských projektoch sa dozviete tu: členské projekty 2024.
  • Projekt LIFE STEPPE ON BORDER – Zabezpečenie dlhodobej ochrany dropa veľkého a sokola kobcovitého v pohraničí Slovenska a Maďarska (LIFE20 NAT/SK/001077) finančne podporila Európska únia v rámci program LIFE. Implementáciu projektu finančne podporuje aj maďarské Ministerstvo pôdohospodárstva a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ako spolufinancovatelia. Viac sa dozviete na www.steppelife.eu.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu