Featured

Vtáčí rok 2024 na Slovensku priniesol senzácie aj dojímavé príbehy

Rok 2024 bol bohatý na senzácie a zaujímavosti vtáčieho sveta. V prípade dravcov a sov zohral kľúčovú úlohu drobný hlodavec, často považovaný za škodcu plodín – hraboš poľný. Prečítajte si prehľad zaujímavostí, kde nájdete informácie o netradičných hniezdeniach, pozorovaniach a pútavých príbehoch so šťastným koncom, za ktorými stoja ľudia s úprimným nadšením a veľkým srdcom.

Úspešný rok rozprávkovej sovy

„V rokoch 2014 až 2018 nebol známy žiaden, resp. jeden (2017) hniezdiaci pár plamienky driemavej na Slovensku. V roku 2024 bolo zaznamenaných 36 hniezdiacich párov, ktoré odchovali spolu minimálne 150 mláďat, pričom v jednej z búdok ich bolo až 11. V okrese Šaľa sme evidovali 2 páry dokonca v rámci rovnakej obce.

Úspešnú sezónu pripisujeme vysokej populácii hraboša, ako aj tomu, že pred niekoľkými rokmi sa vypúšťali do prírody mláďatá odchované v zajatí.

Okrem búdok na družstvách pristupujeme čoraz viac aj k umiestneniu búdok na koly. Je to vlastne taký domček na stračej nôžke, len namiesto ježibaby v ňom žije plamienka (ktorá ježibabu pripomína zvukovým prejavom). Búdka je na agátovom kole, ktorý sa na polia umiestni po dohode s poľnohospodárom,“ [RS]

1. plamienka driemava Ochrana dravcov na Slovensku Kristian Bacsa

 plamienka driemavá (Tyto alba), Kristián Bacsa

Lety na dlhé trate

„Na jar 2024 sme pri kontrole jednej z obsadených búdok kuvika obyčajného pri Nových Zámkoch zistili, že samička má na sebe ornitologický krúžok. Ten prezradil, že zahniezdila 72 kilometrov vzdušnou čiarou od miesta vyliahnutia (pri Trnave). Tento poznatok je zaujímavý z hľadiska predpokladu, že kuviky sa takmer nepresúvajú na takéto vzdialenosti a ostávajú hniezdiť pomerne blízko miesta vyliahnutia.

2. kuvik obycajny Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko

kuvik obyčajný (Athene noctua), Jozef Chavko

 

Medzi odborníkmi spôsobil rozruch samček myšiarky ušatej. V lete 2023 bol označený neďaleko Trnavy a začiatkom októbra 2024 kontrolovaný vo Fínsku. Vzdialenosť medzi miestom okrúžkovania a miestom nálezu je 1674 kilometrov! Interpretovať tento nález je pomerne zložité, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o presídlenie dospelého jedinca, ku ktorému dochádza na takéto vzdialenosti výnimočne,“ [RS]

Dojímavá adopcia

„Na balkóne bytového domu v okrese Galanta zahniezdila myšiarka ušatá, čo je na Slovensku výnimočný jav (v porovnaní s hniezdením sokola myšiara, ktoré je na ľudských stavbách bežné). Sovy zniesli 6 vajec, no žiaľ nemohli na balkóne ostať. Bolo potrebné vymyslieť riešenie, pričom zadanie bolo o to náročnejšie, že išlo iba o vajcia, nie už o vyliahnuté mláďatká. Tri vajíčka sme priložili k iným vajíčkam do hniezda, ďalšie tri boli priložené do búdky, kde už samica zahrievala svoje tri vajcia. S radosťou sme zistili, že samica nové vajcia okamžite prijala a zahrievala. Ako sa ukázalo, pôvodné vajcia boli neoplodnené, pretože mláďatká sa vyliahli iba z priložených vajec, ktoré sme označili. Tento príbeh má naozaj veľmi dojímavú stránku v tom, že náhradnej mame sme vlastne svojim zásahom dopriali výchovu mláďat. Pri výbere hniezda s približne rovnako starou znáškou nám pomohol záznam kamery pri tejto búdke,“ [RS]

3. mysiarka usata mlada Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko

mláďatko myšiarky ušatej (Asio otus), Jozef Chavko

Nezvyčajné hniezdenia v okolí Levíc

„Dostatok potravy bol pravdepodobne hlavným faktorom prelomového počtu párov sokola kobcovitého (červenonohého), ktoré hniezdili inde ako v jedinom známom pravidelnom hniezdisku na okraji Bratislavy. Až 6 párov tohto u nás vzácneho druhu hniezdilo v okolí Levíc, spolu odchovali minimálne 11 mláďat. Zaujímavým tohoročným poznatkom v prípade sokola kobcovitého bolo určenie veku 8 rokov pri jedincovi, ktorý dostal krúžok ako mláďa na Slovensku v roku 2016.

4. sokol kobcovity Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko

sokol kobcovitý (červenonohý) (Falco vespertinus), Jozef Chavko

Okrem toho sa tu podarilo potvrdiť hniezdenie myšiarky močiarnej, ktorej hniezdenie je u nás veľmi ojedinelé. Nakoľko tento druh hniezdi na zemi, podobne ako v prípade rovnako vzácnych kaní popolavých, bolo potrebné zabezpečiť ochranu hniezda pred poľnohospodárskymi mechanizmami,“ [RS]

5. mysiarka mociarna Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko

myšiarka močiarna (Asio flammeus), Jozef Chavko

Zálety exotických druhov

„O ďalšiu senzáciu sa postarali mladí nadšenci birdwatchingu, ktorí v máji pozorovali luniaka sivého - ten je v strednej Európe zriedkavý. Ide o pomerne malý druh dravca, ktorý má v dospelosti červenú dúhovku. Raritné pozorovanie sa podarilo zdokumentovať v oblasti trojhraničného bodu medzi Slovenskom, Maďarskom a Rakúskom.

6. luniak sivy Ochrana dravcov na Slovensku Jozef Chavko

luniak sivý (Elanus caeruleus), Jozef Chavko

 

Doslova ikonické pozorovanie supa bielohlavého, sediaceho na skale, sa podarilo v auguste na Kráľovej holi,“ [RS]

Romantický príbeh hadiara s vysielačkou

Hadiar krátkoprstý je u nás ďalším raritným druhom dravca. Ako jeho názov napovedá, živí sa predovšetkým plazmi. V auguste 2021 sa podarilo na juhu Slovenska vypustiť na slobodu trojročného jedinca po úspešnej rehabilitácii v Marcelovej v dôsledku strelného poranenia, pričom dostal vysielačku. Prvú zimu po vypustení strávil v Afrike, čo potvrdilo jeho optimálne zotavenie. Odvtedy sme vďaka vysielačke sledovali jeho pohyb. Naši kolegovia sa v lete vybrali do Chorvátska, kde sa hadiar dlhodobo zdržiaval a tento rok aj na ostrove Brač zahniezdil. Podarilo sa im zdokumentovať prvé hniezdenie hadiara, ktorého príbeh by mohol byť inšpiráciou pre scenár k romantickému filmu,“ [RS]

hadiar

hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus), Jozef Chavko

Priama reč [RS]: Roman Slobodník, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)

Doplňujúce informácie:

  • Vtáčie príbehy roku 2024 si môžete pripomenúť aj vďaka tomuto dielu podcastu Vtáčia akadémia: https://podmaz.sk/podcast/vtacia-akademia/4376200337-pribehy-roku-2024.
  • V novembri sa podaril takmer neuveriteľný kontrolný odchyt drozda čierneho českým kolegom. Jedinec dostal krúžok pred viac ako 16 rokmi, konkrétne v auguste 2008! Ide o najstaršieho drozda v rámci Českej republiky i Slovenska a súčasne o jedného z najstarších zaznamenaných v Európe. Rekord drží nemecký drozdí veterán s takmer 22 letokruhmi.
  • V decembri 2024 bola na východnom Slovensku odchytená sýkorka veľká, označená Štefanom Dankom 5. septembra 2014 v prvom kalendárnom roku. Má tak za sebou neuveriteľných 10 rokov života.
  • V roku 2024 úspešne hniezdilo 73 párov orlov kráľovských. Spolu mali rekordných 127 mláďat!
  • V roku 2024 malo 43 párov sokola rároha celkovo 151 mláďat.
  • Počas roka 2024 potvrdili českí kolegovia hniezdenie samice sokola rároha z okolia mesta Břeclav, pričom táto samica bola ako mláďa označená v roku 2023 na Slovensku, pri Leviciach.
  • Aj v minulom roku pokračovali práce energetických spoločností na zvyšovaní bezpečnosti elektrických vedení pre vtáctvo. V rámci medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky ekologizuje Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD) podperné stĺpy ako ochranu pred elektrokúciou. ZSD, ako aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., inštalujú na drôty vedení špeciálne prvky, tzv. odkloňovače letu vtáctva, ktoré zvýšia viditeľnosť tejto prekážky pre letiace vtáctvo, čím sa predchádza nárazom a následným úhynom, vrátane vzácnych druhov. Najčastejšou obeťou nárazov do drôtov elektrických vedení na západnom Slovensku je labuť veľká, keďže tento druh má v dôsledku vysokej hmotnosti horšiu schopnosť zmeny dráhy letu.
  • Viac o projekte LIFE Danube Free Sky: www.danubefreesky.eu/sk.
  • Projekt LIFE Danube Free Sky, "Medzinárodná ochrana vtáctva pozdĺž rieky Dunaj" (LIFE19 NAT/SK/001023), finančne podporila Európska únia v rámci programu LIFE. Implementáciu projektu finančne podporuje aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ako spolufinancovateľ. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie a agentúry CINEA. Európska únia ani orgán poskytujúci granty za ne nemôžu niesť zodpovednosť.

 

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu